תוצאה תוך 15 דקות: בדיקת הקורונה החדשה של הכללית

בתי חולים ומרפאות של כללית יתחילו להשתמש בקרוב במכשיר חדש לזיהוי נגיף הקורונה שמאפשר לספק תוצאה תוך 15 דקות בלבד ■ המשמעות: חלק מהנבדקים יוכלו לקבל תוצאות במקום

שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הערכה לבדיקת קורונה עם מכשיר סופיה
הערכה לבדיקת קורונה עם מכשיר סופיהצילום: כללית

בתי חולים ומרפאות של כללית יתחילו להשתמש בקרוב במכשיר חדש לזיהוי נגיף הקורונה שמאפשר לספק תוצאה תוך 15 דקות בלבד. המשמעות היא שחלק מהנבדקים יוכלו לבוא לבדיקת קורונה - ולקבל תוצאות במקום. לשם השוואה, בדיקת PCR הרגילה שבה משתמשים כיום במעבדות מספקת תוצאה בתוך מספר שעות.

כללית הודיעה כי קיבלה ממשרד הבריאות 13 מכשירים מסוג "סופיה" (Sofia) של חברת קווידל, והם יחלו לפעול בזמן הקרוב במרפאות ובבתי חולים של כללית. 11 מכשירים יופעלו במוקדי דיגום של  כללית ביישובים בהם ישנם היקפי תחלואה גבוהים ו-2  מכשירים נוספים יוצבו בבה"ח מאיר וסורוקה. כל מכשיר יוכל לקבל מאות דגימות ביום. על פי כללית, ביצוע בדיקות קורונה באמצעות המכשירים אלה יחל בזמן הקרוב, עם קבלת הנחיות משרד הבריאות להפעלתן וקביעת הקריטריונים למתן הבדיקה באמצעותן.

הכנסת המכשירים לשימוש נעשית לאחר פיילוט שנמשך מספר חודשים על ידי המעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות ועל ידי מד"א, שבדקו את המכשיר ושיטת הדגימה, במסגרתו בוצעו אלפי בדיקות עם המכשיר.

בדיקות הקורונה הרגילות שנעשות כיום בישראל ובעולם לזיהוי חולי קורונה פעילים, נקראות בדיקות PCR. הן מזהות את החומר הגנטי של וירוס הקורונה. יתרונן הוא באחוז דיוק גבוה, אך תהליך הפענוח ממושך יחסית.

מכשיר סופיה לבדיקת קורונהצילום: כללית

הבדיקות החדשות נקראות בדיקות אנטיגן. אוספים דגימה מהמטופל באמצעות מטוש, והבדיקה מזהה חלקים מהחלבונים שנמצאים בתוך או על גבי הווירוס. היתרון המרכזי של הבדיקה הזו הוא המהירות: ניתן לקבל תוצאות בתוך דקות ספורות. כך אפשר לבדוק אנשים שנחשדו בחשיפה - בו במקום.

אך לבדיקות הללו יש חיסרון משמעותי. תוצאה חיובית של בדיקת אנטיגן היא אמנם ברמת דיוק גבוהה מאוד, כלומר, תוצאה חיובית היא כמעט ודאית - במיוחד בקרב נבדקים בעלי תסמינים. אך מנגד, יש סיכון גבוה יחסית לתוצאה שלילית שגויה (False Negative, כלומר, אדם נושא את הנגיף מתבשר בטעות שהוא אינו נושא את הנגיף). בכללית הבהירו כי "כאשר מתקבלת תשובה שלילית, תידרש בדיקה נוספת בשיטת הדיגום הרגילה (PCR)".

הבדיקות ייעשו רק בקרב אנשים עם תסמינים, אך עדיין לא ברור מי מבין הניגשים לבדיקה יזכה לבצע את הבדיקות המהירות. בכללית אמרו כי הם ממתינים להנחיות משרד הבריאות שיקבע קריטריונים לגבי מי יופנה לבדיקה במכשיר החדש.

ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה בכללית אמר: "תוספת של 13 מכשירים בדיקה אשר נותנים תוצאה תוך 20-15 דקות תשפר את הזמינות לביצוע בדיקות קורונה ותפחית מהעומס הקיים על המעבדות. הנבדקים יקבלו את התשובה בנקודת הדיגום, בבה"ח או במרפאה, ובכך ייחסך הצורך בהמתנה לקבלת תשובה".

במכשירי Sofia של קווידל כבר נעשה שימוש ברחבי העולם בחודשים האחרונים, מאז קיבלו הרשאת חירום מה-FDA באמצע חודש מאי. בשונה מטכנולוגיות בדיקות רבות אחרות, יתרונו של המכשיר טמון בכך שהוא מאפשר בדיקות קורונה בנקודות הטיפול - כלומר במרפאות עצמן - ולא במעבדה. חברת קווידל דיווחה לאחרונה כי ברבעון שהסתיים ב-30 ביוני הכנסותיה זינקו ב-86% מהתקופה המקבילה אשתקד, מ-108 מיליון דולר ל-201 מיליון דולר, בעיקר הודות לצמיחה במכירות ערכת ה-Sofia.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker