בניגוד להחלטת גורמי מקצוע: דרעי מסרב לבטל איסוף טביעות אצבע למאגר הביומטרי

דרעי מושך את ביטול איסוף טביעות האצבע למאגר הביומטרי למרות המלצת גורמים בכירים במערך הסייבר שטוענים כי אין חובה לעשות זאת

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הפנים, אריה דרעי
שר הפנים, אריה דרעיצילום: אוליבייה פיטוסי

שר הפנים, אריה דרעי, החליט להשאיר את הוראת השעה הקובעת כי יש לאסוף טביעות אצבע של אזרחי ישראל במהלך הנפקת תעודת זהות או דרכון ולאגור אותם במאגר הביומטרי, בניגוד להמלצת גורמי מקצוע בכירים ממערך הסייבר. דרעי הגיש היום (ג'), באיחור של יותר משלושה שבועות, את החלטתו לוועדה שהוקמה במיוחד כדי לדון בניהול המאגר הביומטרי. בהחלטה, שהגיעה לידי TheMarker, נכתב שעל מנת לממש מאגר שמבוסס רק על תמונות פנים וללא טביעות אצבע "יידרשו שנים".

בהחלטה כתב דרעי כי "שוכנעתי שאכן קיימים אמצעים טכנולוגיים עם אלגוריטמיקה מפותחת על בסיס של מאגר תמונות פנים בלבד. אולם הליך לרכישה, פיתוח והטמעה של אמצעים אלה הוא הליך שדורש שנים". ההחלטה נמסרה לוועדה בעקבות עתירה לבג"ץ שהוגשה לפני שלוש שנים, לאחר שחוקק חוק המאגר. הוראת השעה תסתיים בקיץ 2022, ועל פי החוק ניתן להאריך אותה בעוד חמש שנים.

לפני חודש הגישה המדינה את תגובתה לעתירה שהוגשה נגד הפעלתו של המאגר הביומטרי ובה ציינו יגאל אונא, ראש מערך הסייבר ורועי פרידמן, הממונה על היישומים הביומטריים במערך הסייבר, כי אין צורך כיום בטביעות אצבע כדי לזהות אנשים. "קיימים אמצעים טכנולוגיים שיכולים לתת מענה במידה נאותה לזיהוי ואימות זהות של תושב על בסיס מאגר תמונות בלבד. אין הצדקה להאריך את הוראת השעה מעבר לחמש שנים", נכתב בתגובה לבג"ץ.

המדינה הודתה כי בשבע שנות קיומו של המאגר הביומטרי היו מקרים בודדים של ניסיונות להתחזות ולזייף תיעוד. החשש מתופעה של הרכשה כפולה (ניסיון להתחזות לאדם אחר כדי להנפיק תעודת זהות או דרכון; ר"ג) היתה העילה המרכזית להקמת המאגר.

יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, מסביר כי מדובר במשיכת זמן מיותרת וכי כבר נבחן השימוש במאגר הביומטרי, וכעת כל שנותר זה לקבל את ההחלטה לבטל אותו - כפי שקבעו בכירים במערך הסייבר. "לפני כחודש הודיעה ממשלת ישראל כי בעקבות המלצת כל גורמי המקצוע, היא תעביר המלצה לשר הפנים להוציא את טביעות האצבע מהמאגר הביומטרי. הודעה זו לבית המשפט העליון, בתצהיר, לוותה באמירה שאין הצדקה מקצועית להמשך אגירת טביעות האצבע", אמר קלינגר. "היום, בפעם השנייה מאז סוף אוגוסט, אנחנו שומעים ששר הפנים החליט על המשך התהליך הזוחל והמתמשך שבו נוקט משרד הפנים כבר עשור: לעשות מעשה ולמנוע מתושבי ישראל את הביטחון שלהם".

עוד הוסיף קלינגר כי "השר מקבל החלטה שנוגדת את המלצת גורמי המקצוע, משיקולים שאינם עניינים, ולכן אנחנו סמוכים ובטוחים שבית המשפט יפסול את ההחלטה המדוברת בקלות, בהתחשב בכך שהממשלה בעצמה הודיעה לבית המשפט העליון שאין הצדקה מקצועית להמשך אגירת טבעות האצבע".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "שר הפנים הודיע ליו"ר ועדת הכנסת המשותפת כי החליט שלא לפעול בעת הזו לקיצור תקופת הוראת השעה ולא להפעיל את סמכותו להארכת תוקפו של מסמך הזיהוי, וזאת על מנת לאפשר השלמת הליכים (הוקם צוות בדיקה לבחינה נוספת) והבטחת היכולת לתת מענה נאות לכלל מטרות החוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker