"הסכימו להיפרד": המיזוג בין טאבולה לאאוטבריין התפוצץ

הסכסוך התגלע לאחר שטאבולה ביקשה לשנות את תנאי העסקה. לפי מקור אחד, הביצועים העסקיים של החברות השתנו בתקופת ההמתנה הארוכה לאישור העסקה על ידי רשויות ההגבלים

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון גלאי (מימין) ואדם סינגולדה בניו יורק, לאחר החתימה על העסקה לפני כשנהצילום: נועם גלאי
רותי לוי

עסקת השנה של ההיי-טק הישראלי בדרך לפיצוץ. שתי חברות המלצות התוכן שהודיעו באוקטובר 2019 על מיזוג, החליטו לוותר הערב על העסקה, לאחר אי הסכמות בנוגע לתנאים. מקורות המקורבים לעסקה מציינים כי בחודש האחרון, טאבולה ביקשה לפתוח מחדש את ההסכם ולשנות את תנאי התשלום.

לפי ההסכם המקורי, בעלי המניות של אאוטבריין היו אמורים לקבל 30% ממניות החברה המאוחדת ו–250 מיליון דולר במזומן. את הפעילות הממוזגת אמור היה לנהל אדם סינגולדה תחת המותג טאבולה, תוקף ההסכם היה עד אוקטובר 2020. אלא משאישור העסקה התעכב, סינגולדה ביקש להפחית את תשלום המזומן ל-100 מיליון דולר, בטענה כי הפער בביצועים העסקיים של החברות גדל משמעותית בתקופת ההמתנה לאישור העסקה.

"2020 התגלתה כשנה מצויינת לטאבולה, טובה יותר משלוש השנים האחרונות שלה יחד. שתי החברות מציגות רווחיות תפעולית אלא שטאבולה עושה בחודש וחצי את מה שאאוטבריין עושה בשנה. בשל העיכוב באישור העסקה, החברה הסתכלה שוב על המספרים והציעה תיקונים", אמר המקור.

מקור אחר טען כי טאבולה הציעה לאאוטבריין לוותר לגמרי על רכיב המזומן בעסקה, וכי הסיבה לכך היא בעיות מימון שטאבולה נקלעה להן, כאשר הבנק סירב להאריך לה את הסכם המימון לעסקה. סינגולדה הגיב לטענה זאת ל-TheMarker: "אני לא רוצה לחלוק פרטים, אבל לומר שנכשלנו בגיוס כסף זה שקר". 

עסקת טאבולה אאוטבריין אושרה על ידי רשות ההגבלים האמריקאית, אך שתי החברות לא צפו את העיכובים הגדולים מצד רשויות ההגבלים האירופית והישראלית.

הערב נחשף ב-TheMarker כי חוקרי רשות התחרות הגיעו למשרדי אתר ynet בראשון לציון, החרימו מחשבים ועיכבו את המנכ"ל ברק קלמנוביץ' לחקירה. ברשות בוחנים חשדות לתיאום מחירים בין טאבולה ואאוטבריין, וחושדים כי קלמנוביץ' מעורב.

המיזוג אמור היה לייצר חברת ענק במונחים ישראליים — עם 2,250 עובדים (62% עובדי טאבולה), מהם 900 במרכזי הפיתוח הישראליים של החברות בנתניה (אאוטבריין) וברמת גן (טאבולה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker