רחפן מיירט רחפן: צבא ארה"ב החל בפיילוט עם אקסטנד הישראלית בעשרות מיליוני שקלים

הפיילוט מצטרף לשניים נוספים של החברה עם מערכת הביטחון האמריקאית

שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחפנים בפיתוח אקסטנדצילום: Xtend
שגיא כהן

צבא ארה"ב החל בפיילוט חדש עם חברת אקסטנד (Xtend) הישראלית, שפיתחה את מערכת "סקיילורד". זו מאפשרת שליטה ברחפנים באמצעות מציאות מדומה ורבודה. במסגרת הפיילוט, יבחן צבא ארה"ב רחפנים קטנים ומהירים שפיתחה אקסטנד, המסוגלים ליירט רחפני אויב באמצעות הטלת רשתות מטווח הקרוב. בשבוע שעבר החלה החברה בהדרכות לצוותים האמריקאים. 

שווי העסקה, שבמסגרתה מסרה החברה לצבא האמריקאי מאות רחפנים, הוא כמה עשרות מיליוני שקלים. באחרונה דיווחה אקסטנד כי הכנסותיה עד היום מסתכמות ב-10 מיליון דולר. החברה מפתחת את התוכנה והממשק ומייצרת את הרחפנים עצמם במפעלים בישראל – ובקרוב תתחיל לייצר גם במפעל בארה"ב.

הרחפנים, שמגיעים למהירות 200 קמ"ש, מצויידים ברשת מתקפלת בבטנם – שנפרשת ולוכדת את רחפן האויב. מערכת כזאת אמורה לתת מענה משלים לאמצעים הנפוצים ליירוט רחפנים, המבוססים לרוב על שיבוש תדרים. שפירא מסביר כי ארגוני טרור יכולים לשגר רחפנים מתאבדים "טיפשים" - נטולי תקשורת, כך שלא ניתן לשבש אותם באמצעים הרגילים – ואז אין דרך אחרת מלבד יירוט פיזי. 

חייל אמריקאי עם רחפן בפיתוח אקסטנדצילום: Xtend

הייחוד במערכת שפיתחה אקסטנד הוא שהשליטה ברחפן נעשית באמצעות מפעיל שחובש משקפי מציאות מדומה, שמעניק לו תחושה כאילו הוא נמצא בתוך הרחפן. אביב שפירא, מנכ"ל ומייסד שותף, משווה זאת לסצינות שהוצגו בסרטי "איירון מן". למעשה, מדובר בטכנולוגיה שמיועדת לתחום הגיימינג, שעברה התאמה לשימוש צבאי וביטחוני.

הפיילוט מצטרף לשני פיילוטים נוספים של החברה עם מערכת הביטחון האמריקאית: האחד של רחפנים לסריקת מבנים למטרות איסוף מודיעין, והשני של רחפנים שמיועדים לסילוק פצצות מטנים מהקרקע. בנוסף, אקסטנד עובדת עם מערכות הביטחון הישראלית.

מפא"ת (מינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) במשרד הביטחון מלווה את אקסטנד, מימן חלק מהפיתוח וגם חיבר בין החברה למשרד ההגנה האמריקאי. על פי הודעה שפירסם משרד הביטחון, ה-CTTSO (גוף מאבק בטרור של משרד ההגנה האמריקאי) בחן במשך כשנה את יכולות המערכת, והחליט לערוך פיילוט מבצעי שבמהלכו ייבדק התפקוד בשטח של כמה עשרות מערכות סקיילורד.

"גרסה קודמת של המערכת כבר שימשה בהצלחה בהתמודדות עם איומים של ארגוני טרור בגבול עזה", נמסר ממשרד הביטחון. "הממשק מאפשר למפעיל הרחפן לחוש את השטח 'דרך עיני הרחפן' ולמעשה לחוות את המתרחש כאילו הוא נמצא שם, מבלי לסכן את חייו".

מימין: מתיאו שפירא, רובי ליאני, אביב שפירא, אדיר טוביצילום: טומי הרפז

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker