דרעי הורה לשקול ביטול של איסוף טביעות האצבע למאגר הביומטרי

לפני כשבוע הודתה המדינה כי אין צורך להמשיך לאסוף טביעות אצבע - מפני שכמעט אין זיופים, ומשום שקיימת טכנולוגיית זיהוי פנים המייתרת את הצורך בהן

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הפנים, אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד
רפאלה גויכמן

שר הפנים, אריה דרעי, הורה לבחון אפשרות לביטול איסוף טביעות אצבע למאגר הביומטרי, ומעבר להסתמכות על תמונות פנים בלבד - לאחר שבכירים במערך הסייבר הודו כי אין הצדקה להמשך האיסוף.

דרעי הודיע אתמול (שני) כי הוא מקים צוות שיבחן את המלצותיהם של ראש מערך הסייבר, יגאל אונא, והממונה על היישומים הביומטרים, רועי פרידמן, לאחר שבשבוע שעבר פורסמה תגובתם לעתירה המתנהלת נגד המאגר בבג"ץ. אחרי בחינה ממושכת של הנושא, הם טענו כי אין צורך להמשיך לאסוף טביעות אצבע כדי לזהות אזרחים, וכי קיימים אמצעים טכנולוגיים ראויים המאפשרים זיהוי ואימות זהות על בסיס תמונות פנים בלבד.

בתגובה הודתה המדינה כי הסיבה העיקרית להקמת המאגר - ניסיונות לזיוף זהויות כדי להוציא תיעוד במרמה (הרכשה כפולה) - היא תופעה זניחה מאוד, ומתחילת הפרויקט ב-2013 היו רק מספר ניסיונות בודדים לביצוע התחזות. "מדובר במספר נמוך ביותר, שאינו משמעותי בקנה מידה לאומי", נכתב בתגובה.

על פי הודעת משרד הפנים, דרעי כינס אתמול ישיבה מקצועית, שבה נכחו נציגים מרשויות הביטחון, משטרת ישראל, הרשות לניהול המאגר הביומטרי, רשות האוכלוסין, רפאל ומערך הסייבר הלאומי, כדי לדון בתגובה של המדינה שהוגשה לבג"ץ.

חניכת המאגר הביומטרי במשרד הפנים בראשון לציון, 2013צילום: תומר אפלבאום

העותרים, ובראשם התנועה לזכויות דיגיטליות, שדורשים את ביטול המאגר הביומטרי ומחיקת המידע הרגיש שהצטבר בו, טוענים כי ההצהרה של דרעי - שאמר שיבחן את ההמלצות - מנוגדת לעמדות המקצועיות של בכירי מערך הסייבר, וכי הוא ממשיך לקדם את השימוש במאגר.

עו"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, אמר: "רק לפני כשבוע הודיעה הממשלה כי בעקבות המלצת כל גורמי המקצוע היא תעביר המלצה לשר הפנים להוציא את טביעות האצבע מהמאגר הביומטרי. הודעה זו, לבית המשפט העליון, בתצהיר, לוותה באמירה שאין 'הצדקה מקצועית' להמשך אגירת טביעות האצבע. עכשיו, לראשונה ובצורה מפתיעה, אנחנו שומעים ששר הפנים החליט על המשך התהליך הזוחל והמתמשך בו משרד הפנים נוקט כבר עשור: לעשות מעשה עשוי ולמנוע מתושבי ישראל את הבטחון שלהם".

קלינגר טען כי החלטת דרעי מנוגדת להמלצות של גורמי המקצוע, ושהיא מתקבלת "משיקולים שאינם עניינים, וככזה אנחנו סמוכים ובטוחים שבית המשפט יפסול את ההחלטה המדוברת בקלות, בהתחשב בכך שהממשלה בעצמה הודיעה לבית המשפט העליון שאין הצדקה מקצועית להמשך אגירת טבעות האצבע", הוסיף קלינגר. 

מתחילת תקופת המבחן ועד היום נאסף למאגר מידע של יותר מ-4.7  מיליון ישראלים. משרד הפנים לא שיתף כמה מהם הסכימו להכניס את טביעת האצבע למאגר הביומטרי. החוק, שנכנס לתוקף לפני שלוש שנים, מאפשר לכל אזרח שמנפיק תעודת זהות או דרכון לבחור אם טביעת האצבע תישמר רק על שבב שעל התעודה, או שתיכנס למאגר. אדם שלא הסכים להכליל את טביעת האצבע במאגר מקבל תיעוד שתקף לחמש שנים בלבד, ואילו מי שמסכים מקבל תיעוד שתקף לעשר שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker