הרחק מהביצה: ג'ייפרוג הגישה תשקיף לקראת הנפקה בנאסד"ק

ג'ייפרוג מנתניה פיתחה כלים המאפשרים לבצע עדכוני תוכנה בקלות ■ הכנסות החברה ב-2019 הסתכמו בכ-105 מיליון דולר, היא צומחת ומצמצמת הפסדים ■ המייסדים כבר התעשרו מזמן ממכירת מניות

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסדי חברת ג'ייפרוג
מייסדי ג'ייפרוג יואב לנדמן (מימין), פרד סימון ושלומי בן חיים

חברת הסטארט־אפ הישראלית ג'ייפרוג (JFROG) מנתניה פירסמה הלילה תשקיף גלוי ראשון לקראת ההנפקה ראשונה לציבור של מניות (IPO) בנאסד"ק. התשקיף עוד לא חושף את הסכום שהיא מעוניינת לגייס או את השווי שלפיו היא תנסה לבצע את ההנפקה. כברירת מחדל, החברה מציינת כי היא מעוניינת לגייס כ-100 מיליון דולר. התבטאויות החברה בעבר דיברו על ציפייה להנפיק לפי שווי של 2 מיליארד דולר. 

התשקיף כן מגלה פרטים לגבי תוצאות ג'ייפרוג בשנתיים וחצי האחרונות — וחושף חברה צומחת במהירות שמצטיינת בשימור לקוחות והגדלת ההוצאה שלהם על מוצריה. 

לפי התשקיף, ב–2019 הסתכמו הכנסותיה של ג'ייפרוג בכ–105 מיליון דולר — 65% יותר מ–2018. במחצית הראשונה של 2020 החברה הכניסה 69.3 מיליון דולר — כ–50% יותר מהתקופה המקבילה ב–2019. 

למרות שגורמים בסביבת החברה הציגו אותה בעבר כחברה רווחית - ג'ייפרוג מציינת בתשקיף כי לא היתה רווחית במונחים חשבונאיים מאז התאגדותה. ואולם היא שמרה על תזרים מזומנים חופשי חיובי בחמש השנים האחרונות, והפסדיה הצטמצמו משמעותית. ב–2019 היא הפסידה כ–5.4 מיליון דולר, וב–2018 היא הפסידה כ–26 מיליון דולר. במחצית הראשונה של 2020 היא הפסידה 400 אלף דולר לעומת הפסד של 2.1  מיליון דולר במחצית הראשונה של 2019. 

צילום: JFrog

החברה שנבעטה מכל המדרגות

המוצר המרכזי של ג'ייפרוג — Artifactory — הוא פתרון לניהול ספריות קוד פתוח. קוד פתוח הוא קוד תוכנה ציבורי הנגיש להפצה ולשימוש. הוא מעניק למפתחים גישה ליישומים מוכנים ונמצא בשימוש גובר. אלא שספריות קוד פתוח הן מרובות גרסאות שלעתים נמצאות ביחסי תלות אחת בשנייה. התוכנה של ג'ייפרוג שומרת על מעקב אחרי הגרסאות שצוות הפיתוח משתמש בהם, ומתפקדת כמעין אינציקלופדיה המנהלת את המידע. בשנים האחרונות החברה התרחבה לפתרונות ניהול גרסאות של קונטיינרים וירטואליים (תצורה פופולרית לפיתוח תוכנה).

החברה מציינת בתשקיף כי יש לה 5,800 לקוחות ובהן 75% מחברות פורצ'ן 100. ההנפקה בנאסד"ק עשויה לאפשר לג'ייפרוג להתמודד עם התחרות הגוברת מצד חברות ענקיות, כמו גוגל, מיקרוסופט ואמזון, שהחלו לפתח מוצרים מתחרים לעדכוני תוכנה.

בשנים האחרונות נהפכה ג'ייפרוג למניה מבוקשת בקרב קרנות ההון סיכון, אך לא תמיד זה היה כך. ג'ייפרוג ייצרה הכנסות מיומה הראשון מכיוון שהיזמים שלה זיהו צורך אמיתי בקרב קהילת המפתחים. היא שרדה ארבע שנים של דחיות ממשקיעים, שלא הצליחו להבין את המוצר שלה. 

שלושת המייסדים הידפקו על פתחן של כל הקרנות הגדולות, אבל נתקלו בקושי אמיתי לשכנע אותן להשקיע בקוד פתוח: "זרקו אותנו מכל המדרגות", סיפר באחרונה המנכ"ל ואחד משלושת המייסדים, שלומי בן חיים, ל–TheMarker. "המשקיעים לא הבינו כיצד אפשר למסחר משהו שיש לו גרסה חינמית. אחד המשקיעים, שבעיני מחזיק בתואר ההדיוט הבכיר, אמר לי משהו כמו 'בוא אני אעזור לך! כמה משתמשים יש לך? 3,000? תסגור את הפלטפורמה ותתחיל לגבות כסף ממי שיישאר'. כיום יש לנו 3 מיליון משתמשים. אני זוכר שכבר כשירדנו במעלית לאחר הפגישה החלטנו שהאיש הזה לעולם לא יהיה שותף בג'ייפרוג. לימים הוא השקיע בחברות קוד פתוח, אבל לקח לו שמונה שנים ללמוד".

התשקיף חושף נתוני שימור לקוחות פנומנליים — בממוצע רק 2% עוזבים את החברה בחצי שנה ואילו אלה שנותרים מרחיבים את השימוש ומגדילים את ההוצאה שלהם בחברה בכ–35% בממוצע. הדבר מוכיח את היעילות של מנגנון המכירות החדשני שבו משתמשת ג'ייפרוג: Bottom–up, שבמסגרתו לא מוכרים את המוצר למנהלי הפיתוח הבכירים, אלא משווקים אותו למפתחים "פשוטים" שמשתמשים בו בעצמם, בונים את הביטחון במוצר, ולבסוף הופכים שגרירים בארגון וגורמים לו לאמץ אותו. בן חיים סיפר באחרונה כי היחסים עם חברת אפל, שנהפכה לאחד הלקוחות הגדולים של החברה, התחילו בשימוש של מספר מפתחים זוטרים יחסית בארגון. 

המייסדים כבר מכרו מניות ב–29 מיליון דולר

התשקיף חושף כי מאז ההקמה ב–2008, ג'ייפרוג גייסה 162 מיליון דולר שנכנס לקופתה, למול פרסומים מטעם החברה כי גויסו 220 מיליון דולר. מתברר כי כ–74 מיליון דולר נמכרו בעסקת סקנדרי (מכירת מניות משנית) שמשמעותה אקזיט לבעלי המניות. מרבית המכירה בוצעה בשתי עסקות ביולי 2019 ובספטמבר 2018, וחלק נוסף עוד קודם לכן — במאי 2018 ובינואר 2017.

בן חיים מכר מניות בשווי של כ–15.8 מיליון דולר, שני המייסדים הנוספים — יואב לנדמן, סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה ופרד סימון, סמנכ"ל הדאטה — מכרו מניות בשווי 9 מיליון דולר ו–9.5 מיליון דולר, בהתאמה. שלושת המייסדים — בן חיים, לנדמן וסימון — מחזיקים כיום 7.1%, 9.8% ו–7.4%, בהתאמה. קרן ג'מני מכרה מניות בסך 15 מיליון דולר. 

בעלי המניות העיקריים של ג'ייפרוג הם הקרנות ג'ימני שמחזיקה ב–15.8% מהמניות; סקייל ונצ'רס (10.8%); ספייר ונצ'רס (9.9%), אינסייט (9.8%), דל קפיטל (9.3%) וקומרה הישראלית (5.2%). ג'ייפרוג מעסיקה 590 עובדים נכון ליולי 2020 בשש מדינות. כ–300 מהם בישראל וכ–200 מהם בארה"ב.

חברות מחוייבות להמתין לפחות 15 יום בין התשקיף הגלוי הראשון לבין ערב היציאה לרוד־שואו שבו מתפרסם התשקיף המלא — כדי לאפשר לגופים המוסדיים זמן להתכונן, ולערוך בדיקות לפני הפגישה עם החברה. את ההנפקה מובילים בנקי ההשקעות מורגן סטנלי, ג'יי.פי מורגן ו–BofA Securities. מגעים ראשונים עם החתמים נחשפו ב-TheMarker באוקטובר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker