האם באיחוד האמירויות ישקיעו בהיי-טק הישראלי? חברה משותפת כבר בהקמה

לדברי עו"ד יובל ששון, באחרונה הוא פועל להקמת פלטפורמה משותפת ליזמים מישראל ומאיחוד האמירויות להפצה ומכירה של מוצרים ישראליים, בדגש על טכנולוגיות שקשורות לקורונה ■ עו"ד איתי פרישמן סבור שמשקיעים מהאיחוד יזרימו כסף להיי-טק הישראלי

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דובאי, בשבוע שעבר
דובאי, בשבוע שעברצילום: AFP

"אני חושב שיש סבירות שמשקיעים מאיחוד האמירויות ישקיעו בהיי-טק הישראלי", כך מעריך עו"ד איתי פרישמן, שותף במחלקת ההיי-טק במשרד עורכי הדין מיתר. "יש שם הון ועניין גדול בטכנולוגיה. אנחנו יודעים שהם כבר משקיעים בעמק הסיליקון, והשקעה בישראל תיתן להם גישה מהירה לטכנולוגיה".

עו"ד איתי פרישמן
עו"ד איתי פרישמןצילום: תומר יעקבסון

"בהנחה שקרנות ההון סיכון מגייסות כעת כסף לקרן חדשה, אנחנו יודעים שהן לא עושות זאת מהגופים המוסדים הישראליים - אלא פונות למשקיעים מאמריקה או מהמזרח הרחוק. כעת תיפתח להן אפשרות נוספת", מסביר פרישמן. "מהצד של הסטארט-אפים, אני חושב שהם יפחדו לעשות גיוס ישיר ממשקיעים שהם לא מכירים, לא משנה זהותם, אבל דרך קרן הון סיכון יהיה להם נוח יותר". לדבריו, המבנה של קרן הון סיכון, שמורכבת משותפים מוגבלים (LP), מספק שקט מסוים ליזמים לגבי זהות המשקיעים, בין אם הם מסין או ממדינה ערבית.

ואולם, לטענת פרישמן, להשקעה של איחוד האמירויות בהיי-טק הישראלי עלולה להיות גם השפעה שלילית: "החשש הראשוני הוא מהצפה. אם יזרום לישראל הרבה כסף - יקבלו מימון גם חברות שלא אמורות לקבל מימון, או שהשוויים יהיו גבוהים מדי. מכיוון שאנחנו לא שוק גדול, די בקלות יכולה להיווצר בועה".

עו"ד יובל ששון
עו"ד יובל ששוןצילום: תומר יעקבסון

עו"ד יובל ששון, שותף אחר במשרד, העוסק בתחום הסייבר והתעשיות הביטחוניות, הסכים לספר כי פלטפורמה משותפת כלשהי בין המדינות, נמצאת כבר בהקמה. "בימים האחרונים אני עוסק בהקמת חברה ישראלית שתהווה פלטפורמה כלכלית-מסחרית למנועי צמיחה חדשים לאזור. גוף משותף - אמירתי וישראלי - שיחפש כאן יוזמות שונות, גם להשקעה וגם להפצה ומכירה של מוצרים ישראליים מתחומים שונים, בדגש על טכנולוגיות שקשורות לקורונה. במקרים מסוימים מדובר גם בייצור משותף".

מדינות המפרץ הפרסי משקיעות בהיי-טק לסוגיו בקצב גדל והולך בשנים האחרונות, בגלל ההבנה שהנפט לא יחזיק לנצח את הכלכלות שלהן - הן משום שהמשאב הזה הוא לבסוף מוגבל והן כי העולם עובר בהדגרה לאנרגיות ממקורות מתחדשים. על פי הודעה של הפורום הכלכלי העולמי מאוקטובר האחרון, איחוד האמירויות החליטה על השקעה ממשלתית של רבע מיליארד דולר בחברות הזנק, כש-150 מיליון דולר מהם הופנו לקרן ההון סיכון הממשלתית Hub71, שהוקמה ב-2019. שאר הכסף הופנה להשקעות ישירות במיזמי הזנק.

תחומים שעשויים לעניין את המשקיעים מאיחוד האמירויות הם סייבר (הגנתי והתקפי), ערים חכמות, טכנולוגיות הקשורות לאנרגיה, מים, חקלאות מדייקת ועוד. האמירתים גם פעילים בהשקעות טכנולוגיה ציבוריות. על פי פרסום של בנק Saxo, באפריל-יוני עיקר המסחר של משקיעים מהאיחוד היו במניות מיקרוסופט, אפל, טסלה, אמזון ופייסבוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker