גוגל רוצה להפוך מכשירי אנדרואיד לגלאי רעידות אדמה עולמי

הרעיון הוא שחיישני הסמארטפון יזהו רעידות, ובהתאם לכך ידעו לחזות רעידות אדמה רגע לפני שהן מתרחשות ■ המערכת פותחה במשותף על ידי צוות האנדרואיד בארה"ב וצוות ניהול האסונות שפועל במרכז המו"פ של גוגל בישראל

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רעידת האדמה ביפן
רעידת האדמה ביפןצילום: REUTERS

גוגל השיקה מערכת חדשה שתהפוך מכשירי אנדרואיד ברחבי העולם לרשת עולמית לחיזוי רעידות אדמה והתרעה מפניהן.

המערכת של גוגל
המערכת של גוגלצילום: גוגל

המערכת תשתמש בחיישני האקסלרומטר (מד התאוצה) בסמארטפון, כך שהמכשירים ייהפכו למיני-סייסמוגרפים ניידים שנמצאים אצל כל אדם. הרעיון הוא שחיישני הסמארטפון יזהו רעידות, ובהתאם לכך ידעו לחזות רעידות אדמה רגע לפני שהן מתרחשות. על פי גוגל, אם שירותי המיקום והיסטוריית המיקומים פעילים באנדרואיד שלכם – המידע מהחיישנים כבר החל להיאסף לשרתי גוגל. האיסוף ייעשה כשהמכשיר לא בשימוש ומחובר למטען. בחברה אומרים שמדובר במידע אנונימי.

איסוף המידע מהחיישנים ינותח ויעובד לאורך זמן לצורך למידת הדפוסים. בגוגל מסבירים כי חיישני האנדרואיד רגישים מספיק כדי לזהות גלי P, גלי רעידות אדמה המקדימים והקלים יותר שנעים על פני השטח. אלה מבשרים על בואו של גל הרעידה החזק וההרסני יותר (גלי S). כך גוגל תוכל לתת התראה ספציפית לאנשים שחיים באזור שמושפע מרעש האדמה, כמה שניות לפני רעידת האדמה – בתלות מהמרחק ממוקד הרעש.

"אם הטלפון מזהה התרחשות שעלולה להיות רעידת אדמה, הוא שולח איתות לשרת איתור רעידת האדמה של גוגל, יחד עם מיקום כללי של המקום שבו הורגש הרעד. לאחר מכן, השרת משלב מידע שנאסף מטלפונים רבים כדי להבין אם אכן מתרחשת רעידת אדמה", נמסר מהחברה.

רעידת אדמה באיטליה, 2016
רעידת אדמה באיטליה, 2016צילום: Massimo Percossi/אי־פי / מ

בשלב הראשון, בהתאם למידע הזה, גוגל תציג מידע רלוונטי ברשימת תוצאות החיפוש עבור אנשים שחיים באזור שהושפע מרעידות אדמה, וביצעו חיפוש אחר המונח "רעידת אדמה" בגוגל. מידע כזה יוצג גם בישראל במקרה של רעידות אדמה.

המערכת של גוגל
המערכת של גוגלצילום: גוגל

בשלב הבא, גוגל מתכננת לשגר התראות מוקדמות אקטיביות – שיופיעו באופן בולט על מסכי המכשירים של אנשים שנמצאים באזור של רעידת אדמה. כרגע התראות כאלה ישוגרו רק בקליפורניה, על בסיס מערכת קיימת של הרשויות; אך בעתיד ישוגרו התראות כאלה בכל העולם, כולל בישראל.

המערכת פותחה במשותף על ידי צוות האנדרואיד בארה"ב וצוות ניהול האסונות שפועל במרכז המו"פ של גוגל בישראל. "לוקח שעתיים עד שמקבלים דיווח רשמי על רעידת אדמה, וזה פער שאנחנו רוצים לגשר עליו. כל אחד סוחב בכיס מכשיר שיכול לתפקד כגלאי רעידות אדמה נייד", מסבירה מור שלזינגר, מנהלת קבוצת הנדסה בתחום ניהול אסונות של Google, בשיחה עם כתבים. "מספיקה התראה מוקדמת של כמה שניות כדי להיכנס מתחת לשולחן או למשקוף", מוסיפה נופר פלד לוי, מנהלת מוצר בצוות ניהול אסונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker