לזהות קורונה עם רוק, קול ונשיפה: משלחת החוקרים הישראלית חוזרת מהודו עם 20 אלף דגימות

המשלחת הקימה בדלהי שישה אתרי 'דרייב אין' לדגימת קורונה ושתי מעבדות לריכוז ועיבוד הנתונים במערכות מחשב שהובאו במיוחד מישראל ■ "המטרה היא לבצע בדיקות קורונה מהירות בתוך עשרות שניות, שתאפשר פתיחה של שדות תעופה בתי ספר ועוד"

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי המשלחת
חברי המשלחתצילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

המשלחת הישראלית שביצעה בהודו ניסויים בבדיקות קורונה חדשניות סיימה את משימתה ותחזור בימים הקרובים לארץ - כך הודיע היום (ד') משרד הביטחון.

המשלחת המשותפת היתה מורכבת מחוקרים ואנשי מפא"ת ומשרדי הביטחון, החוץ והבריאות, והיא יצאה לפני כשבועיים להודו כדי לבצע ניסויים נרחבים בשיטות בדיקות קורונה מהירות שפותחו בישראל – ולהוכיח את יעילותן. בראיון ל"הארץ" בחודש שעבר, אמרו בממשלה כי הניסוי נעשה בהודו, מפני ששם יש "כמות ומגוון" של בני אדם. כעת יעבדו החוקרים על ניתוח ועיבוד הנתונים והתוצאות.

על פי ההודעה, "החוקרים אספו יותר מ-20 אלף דגימות מחולי קורונה מאומתים בתוך תשעה ימים. המשלחת הקימה בעיר דלהי שישה אתרי 'דרייב אין' לדגימת קורונה ושתי מעבדות לריכוז ועיבוד הנתונים במערכות מחשב שהובאו במיוחד מישראל. ממשלת הודו העמידה מאות דוגמים הודים (150-50 דוגמים בכל אתר), שלקחו מאלפי המתנדבים בניסוי ארבע דגימות שונות שאינן פולשניות: דגימת קול, רוק, נשיפה ובדיקת מטוש. צוותים משותפים לישראל ולהודו פיקחו על הפעילות בכל האתרים, תוך הקפדה יתרה על עמידה בכללי הניסוי המוגדרים מראש. הדגימות הוזנו למערכות מחשב מבוססות בינה מלאכותית ואנשי מפא"ת והתעשיות הישראליות החלו בניתוח הנתונים, שיימשך בימים הקרובים בהודו ולאחר מכן עם חזרת המשלחת לישראל". במשרד הביטחון הבהירו כי חברי המשלחת עברו במהלך שהותם בהודו שלוש בדיקות קורונה ונמצאו שליליים לנגיף.

לקיחת דגימה ממשתתף בהודו
לקיחת דגימה ממשתתף בהודוצילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

אילו שיטות נבדקו?

בדיקת הקורונה באמצעות קול מנתחת את קולו של האדם ובאמצעות בינה מלאכותית אמורה לזהות שינויים אופייניים בקול של חולה בנגיף.

בדיקת הנשיפה היא מעין בדיקת ינשוף, שאמורה לזהות את הנגיף בנשיפה של אדם. " הפרויקט לגילוי קורונה בנשיפה הינו פרויקט עתיר ידע ומולטידסציפלינרי המשלב את קצה הטכנולוגיה בתחומי הספקטרוסקופיה בטרה-הרץ, חומרים ובינה מלאכותית", נמסר.

שתי בדיקות נוספות הן בדיקות מהירות באמצעות רוק שמאפשרות לבצע ניתוח של הדגימה תוך זמן קצר: "זיהוי איזותרמי - שיטה ביוכימית המאפשרת את זיהוי הנגיף בדגימת רוק. הערכה המזהה את נוכחות הנגיף בעזרת תגובה כימית לחימום של כ-60 מעלות, ונותנת תוצאה בתוך 30 דקות". ובדיקת חומצות פוליאמיניות: "שיטה ביוכימית המאפשרת זיהוי חלבונים בתוצרי נגיף הקורונה הנאספים בדגימת רוק. באמצעות מכשור מתאים, ניתן לבצע ניתוח של הדגימה תוך מספר דקות".

נספח משרד הביטחון וצה"ל בהודו, אל"מ אסף מלר מסר: "המטרה היא לבצע בדיקות קורונה מהירות בתוך עשרות שניות, שתאפשר פתיחה של שדות תעופה, בנייני משרדים, בתי ספר, תחנות רכבת ועוד. ההירתמות ההודית לפרויקט היא מדהימה. כל גופי המחקר והפיתוח, כולל היועץ המדעי לראש הממשלה מודי, נרתמו למבצע בכוח מלא. אנחנו מקווים שבתוך חודשים ספורים נוכל להביא בשורה לעולם".

מוביל המשלחת להודו מטעם מפא"ת משרד הביטחון, סא"ל יניב מאירמן אמר בתגובה: "חברי המשלחת כבר בעיצומו של תהליך המחקר ועיבוד הנתונים, שיימשך גם בשובנו לישראל. אנחנו אופטימיים ומקווים שבתוך זמן לא רב נצליח להעמיד מערכת לאבחון מהיר של נגיף הקורונה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום