הנקמה של גוגל: יזמים ישראלים סייעו לקונגרס בשימוע - והאפליקציה שלהם הוסרה מהחנות

האחים בן ודן וולך, היזמים של תוכנת המייל BlueMail, מספרים בשיחה עם TheMarker כי האפליקציה הוסרה מגוגל פליי לאחר שסייעו למחוקקים האמריקאים לגבש שאלות למנכ"לי גוגל, אפל, פייסבוק ואמזון ■ "צריך להטיל רגולציה על אפל וגוגל", צייץ בתגובה בן וולך בטוויטר

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האחים בן (מימין) ודן וולך
האחים בן (מימין) ודן וולך

גוגל הסירה בסוף השבוע מחנות האפליקציות את אפליקציית המייל "בלומייל" של  היזמים הישראלים, האחים בן ודן וולך. האפליקציה כבר חזרה לאוויר – אך האחים וולך מאמינים שמדובר במעין תגובת נגד של גוגל כלפיהם, מאחר שהשניים שיתפו פעולה עם חברי הקונגרס בשימוע שנערך רק בשבוע שעבר בקונגרס לארבע ענקיות הטכנולוגיה: גוגל, אפל, פייסבוק ואמזון

בן ודן וולך הם היזמים של חברת Blix האמריקאית שפיתחה את תוכנת המייל BlueMail. מוקדם יותר השנה הם יצאו במאבק פומבי נגד אפל בשל התנהלותה סביב האפסטור, למשל על כך שהיא יכולה להסיר אפליקציות ללא הסבר ולקדם אפליקציות שלה עצמה על חשבון מתחרות קטנות. הם אף הגישו תביעה משפטית נגד אפל וקוראים לרגולציה הדוקה יותר.

הם מספרים כי לקראת השימוע לענקיות הטכנולוגיה בקונגרס בשבוע שעבר, הם עבדו יחד עם המחוקקים בקונגרס, מסרו להם מידע וסייעו להם לגבש שאלות הנוגעות לדרך שבה אפל וגוגל מנצלות את שליטתן בחנויות האפליקציות כדי לדכא תחרות. הם אף התראיינו על הנושא בכלי תקשורת בארה"ב לפני השימוע ביום רביעי. "ואז ביום שישי האחרון קרה משהו מוזר", הם מספרים בשיחה עם TheMarker. "צוות התמיכה שלנו העביר לנו פניות ממשתמשים שלא מצאו אותנו בחנות האפליקציות גוגל פליי באנדרואיד. פנינו לגוגל, שלחנו מיילים, התקשרנו, ולא קיבלנו תשובה". התברר כי גוגל הסירה את אפליקציית בלומייל מגוגל פליי, ללא הסבר וללא התרעה מראש. השניים פנו לעיתון 'וושינגטון פוסט' שפירסם כתבה בנושא, ולאחר שעות ספורות האפליקציה חזרה לאוויר.

"היינו בחנות גוגל פליי יותר משש שנים. מה זה אם לא תגובת נגד בגלל המעורבות שלנו בשימוע בקונגרס? צריך להטיל רגולציה על אפל וגוגל", צייץ בן וולך בטוויטר.

גוגל בתגובה הכחישה שהיה קשר לשימוע, וטענה שהסירה את האפליקציה משום שהיא מועתקת לכאורה מאפליקציה אחרת בשם TypeApp. על פי גוגל, היא פנתה לבליקס כדי להבין את המצב – ולאחר בדיקה החזירה את האפליקציה לחנות. עם זאת, גם אפליקציית TypeApp היא פרי פיתוחה של חברת בליקס. "זו השמצה. אנחנו מעתיקים מאפליקציה של עצמנו?", תוהים האחים וולך.

"אנו מבטיחים שנעשה הכל כדי שיהיו שינויים בהתנהלות חנויות האפליקציות", הם אומרים. "צריכה להיות רגולציה על חנויות האפליקציות כדי שחברות אחרות יוכלו להתחרות בצורה הוגנת. גוגל ואפל צריכות לפסול את עצמן בשל ניגוד עניינים, כך שהן לא יוכלו להעיף אפליקציות שמתחרות בהן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker