מערכת הפעלה לאתרי בנייה: בילדוטס גייסה 12.5 מיליון דולר

בילדוטס, שנשארה עד כה מתחת לרדאר, פיתחה טכנולוגיה שמנתחת צילומים המתקבלים מקסדות הראש של מנהלים באתרי בנייה כדי לעקוב אחר התקדמות הפרויקט מול התוכניות הקיימות - ולהתריע על חריגה מזמנים ועל תקלות

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קסדה עם מצלמה של חברת בילדוטס
קסדה עם מצלמה של חברת בילדוטסצילום: בילדוטס

לאחר שנתיים של עבודת פיתוח, סטארט-אפ הבנייה הישראלי בילדוטס (Buildots) יוצא לאור - ומדווח היום (ה') כי השלים סבב גיוס ראשון בסך 12.5 מיליון דולר. הסכום מצטרף לגיוס סיד בסך 3.2 מיליון דולר שהתרחש בסוף 2018. בתקופה שבין הסבבים, החברה קיבלה גם מענק מרשות החדשנות בסך 600 אלף דולר.

בין המשקיעים בחברה שורה של יזמים סדרתיים בולטים - אביגדור וילנץ (הבאנה), בני שניידר (ראבלו) וזיו אבירם (מובילאיי). את סבב הגיוס הנוכחי הובילה קרן TLV Partners בשיתוף עם Innogy Innovation Hub, קבוצת הבנייה הישראלית תדהר, דני טוקטלי וצביקה לימון.

מייסדי בילדוטס: יקיר סודרי (מימין), רועי דנון ואביב לייבוביץ'צילום: אייל טואג

בילדוטס פיתחה טכנולוגיה שמנתחת צילומים המתקבלים מקסדות הראש של מנהלים באתרי בנייה, ומשווה אותם לתוכניות הפרויקט כדי לעקוב אחר התקדמותו, להתריע על חריגה מזמנים ועל תקלות ומפגעים. למשל, משימה שעל פי קצב העבודה הנוכחי אינה צפויה להסתיים בזמן, שקע שהותקן במקום הלא נכון או שינוי חריג בקצב העבודה של קבלני משנה. 

"החברה יוצרת חדר בקרה וירטואלי לאתר הבנייה, שאליו זורמים נתוני הביצוע מכלל חלקי הפרויקט. הנתונים מוצגים בחתכים שונים – על פי אזורי עבודה, מקצועות, לו"ז ועוד", נכתב בהודעה לתקשורת. החברה מוכרת את המוצר במכירה ישירה לחברות הבנייה, והמודל העסקי שלה הוא תשלום חודשי, התלוי בגודל פרויקט הבנייה. לטענת החברה, בין לקוחותיה שתיים מתוך עשר חברות הבנייה הגדולות באירופה.

בילדוטס הוקמה לפני שנתיים על ידי שלושה יוצאי תוכנית תלפיות בצה"ל: רועי דנון, המנכ"ל; אביב ליבוביץ, סמנכ"ל המוצר, ויקיר סודרי, סמנכ"ל הטכנולוגיות. החברה מעסיקה 37 עובדים, מהם שלושה במשרדיה בלונדון והיתר בתל אביב.

שגיאה שהמערכת של בילדוטס מאתרתצילום: בילדוטס

דפי נייר וצעקות

תהליך הבנייה כמעט לא התחדש במשך עשורים: התוכניות מבוצעות על נייר, הציוד לא מתוחכם, והתיאום בין הגורמים באתרי הבנייה מתנהל ברובו בדיבור ובצעקות. חריגות מהתקציב ומהמועד שנקבע לסיום העבודה הן נורמה בענף. לפי חברת הייעוץ מקינזי, הפרויקטים הנדל"ניים הגדולים חורגים ב־20 חודשים בממוצע מלוחות הזמנים ויקרים ב־80% בממוצע מהתכנון המקורי. בהסתכלות ארוכת טווח, פריון העבודה בענף הבנייה לא עומד בקצב הצמיחה של המשק. הדבר ממחיש את הצורך בכלים שיהפכו את כוח העבודה הקיים ליעיל יותר. 

"בשנים האחרונות הבנייה במדינות מפותחות עוברת מהפכה דיגיטלית של ממש, כניסה של טכנולוגיות תכנון בתלת-ממד, טאבלטים בידיים של כל מנהל עבודה, והשקעה אדירה בטכנולוגיות בנייה וניהול בנייה מודרניות", אומר דנון. ומזכיר מספר אקזיטים מהשנים האחרונות של חברות תוכנה בתחום. וויו-פוינט קונסטרקשן מפורטלנד נמכרה ל-Trimble תמורת 1.2 מיליארד דולר. אורקל רכשה את Aconex האוסטרלית תמורת סכום זהה - 1.2 מיליארד דולר, ואוטודסק רכשה את החברות פלאן-גריד ב-800 מיליון דולר ובילדינג-קונקטד ב-275 מיליון דולר. "חברות בנייה רבות מחזיקות כיום מחלקות R&D, צוותי חדשנות והטמעת טכנולוגיות, וגם משקיעות בסטארט-אפים", הוסיף. 

טבלת התקדמות במערכת בילדוטסצילום: בילדוטס

המתחרות המרכזיות של בילדוטס הן Disperse הבריטית, המבצעת מעקב שבועי אחר אתרי בנייה לטובת עדכון לוחות זמנים; Doxel האמריקאית המפתחת רובוט עם סורק לייזר לטובת סריקה ומעקב אחר אתרי הבנייה; ו-Openspace האמריקאית המפתחת מערכת שמאפשרת לבצע תיעוד ויזואלי של אתר הבנייה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker