מדויקת יותר, אך מוגבלת באייפון: אפליקציית המגן 2.0 עלתה לאוויר - אלה החידושים המרכזיים

החידוש המרכזי בגרסה המשופרת הוא היכולת לאתר מגעים באמצעות בלוטות' - גם בתוך מבנים או בתחבורה ציבורית ■ עם זאת, צריכת הסוללה צפויה להיות גבוהה יחסית לאפליקציות אחרות

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
אפליקציית המגן
אפליקציית המגןצילום: בלומברג

אחרי חודשים של הכנות, הגרסה החדשה של אפליקציית המגן - שזכתה לכינוי "המגן 2.0" - עלתה לאוויר, ואמורה להיות זמינה כעת למכשירי אנדרואיד ואייפון. האפליקציה תגיע כעדכון גרסה עבור אנשים שבמכשיר שלהם היא כבר מותקנת. למי שאין - יוכל כמובן להוריד אותה מחנויות האפליקציות. המגן היא אפליקציית איתור מגעים, שאמורה לסייע לשבור את שרשראות ההדבקה ולהתריע בפני אנשים במקרה שהיו בקרבת חולה קורונה מאומת.

החידוש המרכזי בגרסה החדשה הוא שהיא אמורה להיות מדויקת ומתקדמת יותר מהגרסה הקודמת. עם זאת, חלק מיכולותיה יהיו מוגבלות אצל בעלי אייפונים, והיא צפויה להיות בעלת צריכה מוגברת של סוללה. על פיתוח האפליקציה אחראי משרד הבריאות, יחד עם החברות מטריקס ו-igates.

הנה מה שצריך לדעת על הגרסה החדשה של האפליקציה, בין השאר בעזרת הסבריה של שרית דשא ממשרד הבריאות, מנהלת פיתוח ומוצר של המגן.

1. החידוש המרכזי: איתור באמצעות בלוטות'

אפליקציית המגן הראשונה התבססה רק על נתוני מיקום גיאוגרפי בסמארטפון (בעיקר GPS) כדי לזהות אם המשתמש היה בקרבת חולה מאומת, וזאת באמצעות הצלבה עם מידע שהגיע מהחקירות האפידמיולוגיות.

הגרסה העדכנית של המגן תכלול בנוסף לכך גם זיהוי באמצעות בלוטות', בדומה לאפליקציות אחרות בעולם. הרעיון הוא ששני סמארטפונים שעליהם מותקנת האפליקציה מזהים זה את זה באמצעות אות בלוטות' קצר טווח. אם יתברר ששהיתם בקרבת חולה מאומת בשבועיים האחרונים, במרחק של עד כעשרה מטרים ולמשך מעל 15 דקות - תקבלו התראה על כך. זאת, בתנאי שלשני הצדדים יש את האפליקציה על המכשיר.

קניון מלחה בירושלים
הבלוטות' נותן פתרון לאיתור מגעים גם בתוך מבנים. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: אמיל סלמן

יכולת הבלוטות' אמורה להרחיב ולדייק את ההתראות על מגע עם חולים שהאפליקציה נותנת, והדבר נותן פתרון לאיתור מגעים גם בתוך מבנים או בתחבורה ציבורית. אם נמצאה התאמה בין המסלול שלך לזה של חולה קורונה, או קרבה לחולה קורונה - תקבלו התראה. תוכלו לאשר או לדחות זאת - ובמקרה הצורך לדווח למשרד הבריאות על כך שנחשפתם לחולה.

במשרד הבריאות מבהירים שכמו בגרסה הקודמת, המידע נשמר על המכשיר של המשתמש לצורך שמירה על פרטיות ואבטחת מידע.

מעבר לכך, האפליקציה תהיה דומה למדי לקודמתה ותעבוד בצורה דומה: משתמשים לא יבחינו בהבדלים משמעותיים בין הגרסה החדשה לקודמתה, והיא נקראת בשם "המגן" ולא "המגן 2.0".

2. צריכת סוללה מוגברת

הגרסה החדשה של המגן עומדת בפני מגבלה טכנית בסיסית. כדי לעבוד, היא צריכה לקלוט אותות בלוטות' מסמארטפונים בסביבה, ולשדר אותות כאלה בחזרה - כל הזמן, כל היום - גם כשהאפליקציה לא פועלת על המסך, אלא ברקע. לפיכך, צריכת הסוללה של המגן צפויה להיות גבוהה יחסית לאפליקציות אחרות. זה עלול להרתיע לא מעט משתמשים. ניתן יהיה, אם רוצים, להשבית את פעילות הבלוטות' באפליקציה ולהישאר רק עם ה-GPS. במשרד הבריאות כמובן היו מעדיפים שלא תעשו זאת - ומקווים שאנשים יבינו את ערך האפליקציה - ויבחרו להשתמש בה למרות הפגיעה בסוללה.

3. פעילות מוגבלת באייפונים

כאמור, הגרסה החדשה של האפליקציה צריכה להפעיל בלוטות' כשהיא פועלת ברקע. אך מערכות ההפעלה אנדרואיד של גוגל ובעיקר iOS של אפל, מטילות הגבלות נוקשות על היכולת של האפליקציות לעשות זאת. מפתחי המגן הצליחו להתגבר על חלק מהבעיות האלה בעמל רב, בעיקר באנדרואיד, אך לא באופן מלא.

המפתחים לא הצליחו להתגבר על ההגבלה של שידור בלוטות' ברקע באייפונים. כך שבאייפונים, המגן מסוגלת רק לקבל אותות בלוטות' מטלפונים בסביבה - אך לא לשדר אליהם. המשמעות היא שאם יש לכם אייפון עם אפליקציית המגן, תקבלו התראת מגע רק במקרה שהיה לידכם חולה מאומת עם סמארטפון אנדרואיד. היה לידכם חולה מאומת עם אייפון? לא תקבלו התראה. אתם חולים מאומתים בעצמכם? כל מי שבא אתכם במגע לא יקבל התראה.

יישום "המגן"
אפליקציית המגן באייפון. המפתחים לא הצליחו להתגבר על ההגבלה של שידור בלוטות' ברקע בטלפונים של אפלצילום: ניר אליאס/רויטרס

מכיוון שרוב המשתמשים בישראל הם בעלי אנדרואיד, במשרד הבריאות מעריכים כי הפגיעה ביכולות איתור המגעים של המגן תהיה קטנה. חשוב לציין: מדובר כאן בהגבלה הנוגעת רק לאיתור קרבה באמצעות בלוטות'. יכולות האיתור באמצעות GPS ימשיכו לפעול כרגיל, גם אצל בעלי אייפונים וגם אצל בעלי אנדרואיד.

4. סיוע בחקירות אפידמיולוגיות

אפליקציית המגן מסוגלת לסייע כעת לעבודתם של החוקרים והחוקרות האפידמיולוגים של משרד הבריאות. אם משתמש באפליקציה נמצא חולה מאומת, הוא יכול לשתף את המסלול שלו בשבועיים האחרונים - באופן וולונטרי - עם החוקרים האפידמיולוגים. במקרה כזה, המשתמש/חולה מאומת יקבל קישור דרך סמס, והחוקר יוכל לצפות במיקומי העבר הגיאוגרפיים שלו. זה כמובן יכול לזרז ולסייע מאוד בתהליך החקירות האפידמיולוגיות ולקטוע את שרשראות ההדבקה.

5. ההבטחה: פחות טעויות והתראות שווא

בעבר, משתמשים רבים באפליקציית המגן קיבלו התראות שווא על מגעים עם חולים. במשרד הבריאות מבטיחים כי בשל שיפור וייעול תהליכי החקירות האפידמיולוגיות, ובזכות טיוב באלגוריתמים של ה-GPS - כבר לא מתקבלות הרבה תלונות על התראות שווא.

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב
מתחם בדיקות קורונה בתל אביבצילום: עופר וקנין

6. היעד: 4 מיליון משתמשים

מאחר שיכולות הבלוטות' תלויות בכך ששני הצדדים (החולה והאדם שבא עמו במגע) יהיו עם האפליקציה מותקנת במכשיר - יעילותה תלויה במספר המשתמשים הכללי. לכן, השאיפה של משרד הבריאות היא להגיע ל-4 מיליון משתמשים כדי להגיע לאפקטיביות מלאה של האפליקציה. זו משימה קשה: כיום יש לאפליקציה רק כ-800 אלף משתמשים.

7. למה משרד הבריאות לא עובד עם אפל וגוגל?

לפני כמה חודשים, גוגל ואפל הכריזו על שיתוף פעולה: הן פיתחו תשתית טכנולוגית (API) ששולבה ב-iOS ובאנדרואיד, וזמינה לשימוש באפליקציות של רשויות בריאות בעולם. בין השאר, התשתית הזאת פותרת בדיוק את הבעיות שהוזכרו קודם: היא מאפשרת לאפליקציות איתור המגעים לשדר ולקלוט בלוטות' ללא מגבלות, גם כשהן פועלות ברקע.

אבל לגוגל ולאפל היו תנאים: הן דורשות שאפליקציה שתרצה להתחבר לתשתית שלהן, לא תעשה שימוש בשירותי מיקום של הסמארטפון (GPS), אלא תבצע את איתור המגעים אך ורק באמצעות בלוטות'.

במשרד הבריאות לא רצו לוותר על יכולות המיקום המהוות מרכיב מרכזי באפליקציה - מאחר שה-GPS משלים את יכולת איתור הנדבקים במצבים שבהם איתור באמצעות הבלוטות' אינו אפקטיבי. כך למשל, כאשר חולה מאומת היה בחנות כלשהי, אבל לא התקין כלל את האפליקציה (או שאין לו סמארטפון כלל) - אפשר לגלות כי היה בחנות באמצעות חקירה אפידמיולוגית, ולשגר התראה לכל האנשים שהיו בחנות שכן התקינו את המגן. בשימוש בבלוטות' בלבד, כמו שאפל וגוגל רוצות, זה לא היה קורה: חייבים שגם החולה וגם האנשים סביבו יהיו עם האפליקציה מותקנת ופעילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker