מנסים ליישר קו עם אירופה: משרד המשפטים פירסם תיקון ראשון לחוק הגנת הפרטיות

משרד המשפטים יקדם תיקון לחוק הגנת הפרטיות המיושן, שיבטל את חובת הרישום של מאגרים שבהם מידע על פחות מ-100 אלף איש ■ ההצעה גם מגדירה כי מידע רפואי, נפשי, ביומטרי וכזה שעוסק בהרגלי שימוש באינטרנט - ייחשב רגיש, ויחולו לגביו חובות מיוחדות

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמא עם תינוק, עובדת על מחשב לפטופ
(תצלום אילוסטרציה)צילום: Shopping King Louie / Shutterstock

תיקון חוק הגנת הפרטיות יוצא לדרך: משרד המשפטים פירסם אמש (ה') תזכיר חוק שיהווה צעד ראשון בהתאמת החוק הקיים לעידן הדיגיטלי. החוק המקורי נחקק ב-1981 ותוקן בפעם האחרונה ב-1996 - כך שהוא אינו מותאם לשינויים הטכנולוגיים והחברתיים שחלו מאז. התיקון מהווה צעד ראשון מתוך סדרת תיקונים.

ההצעה לתקן את החוק (תיקון מס' 13) הוגשה כבר לפני שנתיים אולם לא קודמה על ידי הממשלה. כעת משרד המשפטים מעלה את ההצעה בכמה חלקים. בין היתר, התיקון החדש מכיר בכך שחובת הרישום של מאגרי מידע, שהיתה נהוגה עד היום עבור כל מאגר ממשלתתי או עסקי, לא היתה אפקטיבית, כפי שסבורים במשרד המשפטים. לכן, מעתה החוק ידרוש רישום רק של מאגרים שכוללים מידע של יותר מ-100 אלף איש.

לאחר הסדרת השימוש במאגרים, משרד המשפטים מתכוון לפרסם תזכיר חוק נוסף שיכלול סוגיות כמו התאמות משפטיות לגבי עיבוד מידע אישי ומה מותר לעשות בו, מעבר להסכמה וזכויות משתמשים על המידע האישי שלהם ואילו חובות חלות על גופים שמחזיקים מידע רגיש.

"המטרה היא למקד את הפעילות הרגולטורית במאגרים המציבים איומים משמעותיים לפרטיות ופעולות פיקוח ואכיפה", נכתב במסמך. "שנית, התיקון יתאים הגדרות הקבועות בחוק - הנוגעות להגנה על מידע אישי ממוחשב - להתפתחויות הטכנולוגיות, החברתיות והמשקיות המפליגות שהתרחשו מאז נחקק, ולהסדרים מודרניים של הגנת מידע אישי במדינות מובילות בעולם ובמישור הבינלואמי, ובראשם רגולציית המידע של האיחוד האירופי (GDPR)".

משרד המשפטים מרחיב את ההגדרה למהו מידע אישי רגיש מאוד ומוסיף קטגוריות נוספות כמו למשל דעות פווליטיות. בטיוטה נכתב כי בין היתר, כל מידע רפואי, נפשי, ביומטרי וכזה שעוסק באמונותיו של אדם – ייחשב רגיש. הצעת החוק מוסיפה כי גם נתונים לגבי "הרגלי צריכה של אדם, שיש בהם ללמד על מידע לפי פרטים" ייחשבו בעלי רגישות מיוחדת. המשמעות היא שחברות הפרסום המקוון, שלומדות את הרגלי השימוש של אנשים ברשת - רכישות, זמני שהייה באתרים, תכנים שנצרכו וכו' -ייאלצו להתמודד עם חובות משפטיות נוקשות יותר מאלה שקיימות היום.

בתחילת השבוע הכריז האיחוד האירופי על ביטול הסכם "מגן פרטיות" (Privacy Shield), שאיפשר העברת מידע אישי של אזרחי אירופה לשרתים בארה"ב לצורך עיבוד וניתוח – משום שהוא נוגד את חוקי הגנת המידע הנוקשים שהאיחוד חוקק ושנכנסו לתוקף לפני כשנתיים. מדובר במהלך שמשפיע גם על ישראל ומציב אותה בבעיה, שכן הוא עלול לגרום לאובדן היכולת של עסקים ישראליים לסחור עם מדינות אירופה.

תיקון של חוק הפרטיות הישראלי הוא צעד ראשון וחשוב של משרד המשפטים, שיוכל להראות כי ישראל מעוניינת להמשיך לעמוד בסטנדרטים להגנת פרטיות של אירופה. כיום, ישראל נהנית ממעמד של תאימות לחוק האירופי, שאותו קיבלה ב-2011 - אולם ההחלטה הזו מצויה בדיון מחודש. הסיבה לערעור מעמדה של ישראל בתחום זה עלה, בין היתר, בעקבות החוק שמסמיך את השב"כ לעקוב אחרי ישראלים חולי קורונה. בעקבות מהלך זה, וקיומו של חוק הפרטיות המיושן, הנציבות האירופית עלולה לשלול את מעמדה של ישראל, מה שיזיק לחברות ישראליות שלהן קשרי מסחר עם אירופה.

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר
ד"ר תהילה שוורץ אלטשולרצילום: נורית יהלומי

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה, ועו"ד רחל ארידור הרשקוביץ, חוקרת במכון, אמרו בהתייחס לתזכיר: "ברור לכולם שאם בעבר כרו פחם, היום כורים דאטה. זה פוגש אותנו בכל מקום, איכוני שב"כ בזמן הקורונה, הרשתות החברתיות, מערכות החיפוש בגוגל, מצלמות רחוב, מאגרי המידע הרפואיים ואיזו הלוואה נקבל מהבנק. טוב שהשר אבי ניסנקורן והדרג המקצועי במשרד המשפטים הפנימו את החשיבות וההכרחיות להציע חקיקת פרטיות מעודכנת למדינת ישראל.

"עם זאת, מדובר בתיקון חלקי ביותר, שעובד בשיטת הסלמי. התזכיר שהונח משקף עבודה מהותית מועטה וחלק גדול של העתק-הדבק מהצעות ארכאיות. התזכיר עצמו קובע כי 'בחודשים הקרובים' יוגדר תיקון נוסף שירחיב עוד את ההסדרים, אבל החשש הוא כמובן שתיעשה חצי עבודה ונישאר קרחים מכאן ומכאן", אומרות החוקרות.

שוורץ אלטשולר מוסיפה: "בשנים האחרונות הובלנו צוות מומחים מהאקדמיה, מהמגזר העסקי, מהחברה האזרחית ומהממשלה שניסח הצעה לחוק הגנת פרטיות חדש למדינת ישראל, ושהונח על שולחן מקבלי ההחלטות בקיץ שעבר. מדינת ישראל יכולה כבר עכשיו לעשות שימוש במסמך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker