יבואנית הרכב יוניברסל מוטורוס השקיעה 9 מיליון דולר בחברת הסייבר ההתקפי קנדירו

יוניברסל מוטורס דיווחה על השקעה בחברת טכנולוגיית סייבר ישראלית שאין לה כל קשר לשוק הרכב ■ ל-TheMarker נודע כי מדובר בקנדירו - חברת סייבר התקפי המתמחה בפריצה למחשבים ולרשתות, שפעלה מתחת לרדאר עד שקיומה נחשף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המשרדים הקודמים של קנדירו

יבואנית הרכב יוניברסל מוטורס הודיעה לבורסה בדצמבר 2019 על השקעה מעט חריגה: "הסכם לרכישת 10% מהון המניות המונפק של חברה ישראלית פרטית שעיסוקה בתחום טכנולוגיות הסייבר. ההסכם נחתם בין החברה לצד ג', וזאת בתמורה ל-9 מיליון דולר שישולמו ממקורותיה העצמיים של החברה". יוניברסל מוטורס (UMI) טרחה לציין כי מדובר בהשקעה פיננסית גרידא: "יובהר כי אין קשר בין תחום פעילותו של התאגיד (חברת הסייבר, א"ז) לבין פעילותה של החברה, וכי החברה ביצעה את רכישת המניות כהשקעה פיננסית בלבד".

אלא של-TheMarker נודע כי לא מדובר בסתם חברת סייבר, אחת מבין מאות שפועלות בשוק המקומי, אלא בקנדירו - אחת מחברות הסייבר ההתקפי הבולטות בישראל. קנדירו פעלה לגמרי מתחת לרדאר, בלי אתר או חשבונות לינדקאין, עד שנחשפה ב-TheMarker בינואר 2019. תחום עיסוקה של קנדירו הוא סייבר התקפי, אך בניגוד ל–NSO, שמתמחה בפריצה לטלפונים חכמים, קנדירו עוסקת בפריצה למחשבים ורשתות מחשבים - אף שיש הטוענים כי יש לה גם כלי תקיפה למובייל. החברה מגייסת יוצאי יחידות טכנולוגיות במשכורות עתק. 

מסמכי רשם החברות מוכיחים את קיומה של העסקה, אף שקנדירו נוטה להחליף את שמה - היא עשתה זאת חמש פעמים מאז היווסדה ב-2015. בראשית דרכה היא נקראה קנדירו, ואז הפכה לדי.אף אסוסיאייטס, החליפה שוב לגרינדוויק פתרונות, בשנה האחרונה הספיקה להיקרא טאבטה בע"מ וכעת היא מכונה סאייטו טק בע"מ.

משאיות איסוזו, שיוניברסל מוטורס מייבאת לישראלצילום: BLOOMBERG NEWS

נראה שהחברה גייסה הון, שכן בסמוך להשקעה של יוניברסל מוטורס נכנסה לקנדירו עוד בעלת מניות - חברת השקעות מלטזית בשם Optas Industry. מרבית המניות עדיין מוחזקות על ידי  המייסדים יצחק (איציק) זק, יעקב ויצמן וערן זאן שורר. העסקה משקפת לקנדירו שווי של 90 מיליון דולר. 

שוק הסייבר ההתקפי שווה למשק הישראלי לא מעט כסף, אבל הוא גם הביא עמו גם כמה מבוכות והסתבכויות. האחרונה שבהן היא התביעה המשפטית של פייסבוק נגד NSO, לצד פרסומים שונים על חקירת FBI בנושא NSO. בדצמבר האחרון עצרו הרשויות בקפריסין כמה בכירים מחברת הסייבר ההתקפי WiSpear. בראשה עומד טל דליאן, קצין בכיר בחיל המודיעין לשעבר וגם המייסד של סירקלס, חברת סייבר התקפי אחרת שנמכרה ל-NSO. ביוני 2018 הודיע משרד האוצר האמריקאי כי הוא מטיל סנקציות על שתי חברות סייבר ישראליות, שלטענתו שיתפו פעולה עם מתקפות סייבר של רוסיה נגד גורמים אמריקאיים. החברות הן אמבדי (Embedi) ו–ERPScan.

מיוניברסל מוטורוס ומקנדירו לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker