לא שרדו את הקורונה: סקר של פייסבוק מראה - רבע מהעסקים הקטנים נסגרו

סקר שערכה פייסבוק בקרב 30 אלף עסקים קטנים ובינוניים מכל העולם מצא ש-26% מהם נסגרו במהלך המשבר, מחצית מהעסקים בתחום התיירות נסגרו ולעסקים שמובילות נשים יש סיכויים גבוהים יותר להסגר מאשר עסקים שמובילים גברים

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסק סגור בגלל הקורונה
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

מאז פרוץ משבר הקורונה יותר מרבע מהעסקים הקטנים והבינויים בכל העולם נסגרו, ושליש מאלו שעדיין פועלים נאלצו לצמצם את כוח האדם שהם מעסיקים - כך עולה מדו"ח חדש שמפרסמת פייסבוק בשיתוף הבנק העולמי וארגון ה-OECD. הדו"ח של פייסבוק נשען על סקר שהיא ערכה בקרב 30 אלף בעלי עסקים מ-50 מדינות בעולם - בהן גם ישראל.

מצבם של העסקים הישראלים טוב יותר ביחס למדינות אחרות על פי הדו"ח: בישראל יותר מ-75% מהעסקים הקטנים נותרו פעילים בדף הפייסבוק שלהם במהלך התקופה האחרונה - זאת לעומת בריטניה, שבה כ-57% מהעסקים נותרו פעילים. 58% מהעסקים המקומיים העידו כי הכנסותיהם ירדו בשני הרבעונים האחרונים לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה ו-45% הביעו חשש מקושי תזרימי בחודשים הקרובים. אולם תחום בו ישראל נחשבת לחלשה יותר על פי הסקר, הוא מכירות אונליין - רק 31% מבעלי העסקים בישראל דיווחו שכרבע מהמכירות שלהם היו דיגיטליות, לעומת בריטניה למשל, ששם 56% מהעסקים דיווחו על היקף מכירות דומה.

על פי הנתונים של הרשת החברתית, כיום ישנם 160 מיליון עסקים שעושים שימוש באחת הפלטפורמות שלה, פייסבוק, אינסטגרם, וואטסאפ או מסנג'ר מדי חודש. על פי הסקר, מחצית מהעסקים בתחום התיירות והאירוח דיווחו כי נסגרו. ממצאי הסקר מעידים על כך שעסקים בבעלות נשים הם בעלי סיכוי גבוה יותר להסגר לעומת אלו שמנהלים גברים. שיעור העסקים שהובילו נשים ונסגרו גבוה בממוצע של כ-7% יותר משל גברים.

למרות הממצאים האלו, בעלי העסקים השיבו בסקר כי הם אופטימיים לגבי העתיד - כ-75% מהעסקים שנסגרו במהלך 4 החודשים האחרונים העידו כי הם מתכוונים לפתוח אותו מחדש ברגע שהמגבלות יוסרו.

פייסבוק מציינת כי במהלך החודשים האחרונים היא השיקה מספר כלים שנועדו לסייע לעסקים לעבור את המשבר. בין הכלים: "פייסבוק שופס" - שירות חדש שיתחרה באמזון ואיביי ויאפשר לעצמאיים או עסקים קטנים לפתוח חנות בפייסבוק ואינסטגרם, ובהמשך הכלי גם יוטמע בוואטסאפ ומסנג'ר. השדרוג שפייסבוק עושה עם השקת החנויות הווירטואליות הוא שכל בעל חנות יוכל לקדם את העסק שלו באמצעות פוסטים ממומנים - זאת בשונה משירות מרקט פלייס שממשמש כעמוד להצגת מוצרים. עוד מציינת פייסבוק כי פתחה מרכז תמיכה לעסקים קטנים ובו היא מעניקה להם גם ייעוץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker