בית המשפט דחה עתירה נגד NSO: "משרד הביטחון מפקח שלא פוגעים בזכויות אדם"

בעתירה שהגיש ארגון אמנסטי נגד חברת הסייבר ההתקפי נטען כי תוכנת הריגול של החברה שימשה נגד פעילים של הארגון ■ אמנסטי: "משרד הביטחון מעניק חסינות להפרות של זכויות אדם ובית המשפט משמש כחותמת גומי לחסינות זו"

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה NSO בהרצליה
רפאלה גויכמן

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה של אמנסטי ישראל נגד משרד הביטחון ונגד חברת הסייבר ההתקפי NSO. הארגון דרש לשלול את רישיון היצוא של החברה. עוד נטען בתביעה כי מוצרי הריגול שפיתחה NSO שימשו לטובת מעקב אחרי פעיל של הארגון.

הארגון הגיש את העתירה נגד ראשת אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני, שר הביטחון, משרד הביטחון, משרד החוץ וקבוצת NSO. לפני כחצי שנה הגיש משרד הביטחון בקשה לדון בעתירה נגד NSO בדלתיים סגורות בטענה שזה יפגע ביחסי החוץ של ישראל - אף שמדובר בחברה פרטית. 

השופטת רחל ברקאי שדחתה את העתירה כתבה: "שוכנעתי ממכלול הדברים שבאו בפני כי תהליך הפיקוח והטיפול בבקשות לרישיון ייצור ביטחוני, הינו רגיש וקפדני. במסגרתו, נבחנות בקשות היצוא באופן מעמיק מול גורמי הביטחון השונים העוסקים בהיבטים ביטחוניים ומדיניים והעוסקים בהיבטים טכנולוגיים ואחרים. גם לאחר מתן הרישיון מבצעת הרשות פיקוח ומעקב צמוד, ובמידת הצורך וכלל שנמצא כי נעשה שימוש בניגוד לתנאי הרישיון ובפרט כשקיימת פגיעה בזכויות אדם, ננקטים הליכי ביטול או התליית רישיון היצוא הביטחוני". 

המערכת המדוברת שאמנסטי מבקשת לשלול את המשך היצוא שלה היא פגסוס - תוכנת פריצה שפיתחה NSO, שמסוגלת לפרוץ למכשיר סלולרי ולדלות ממנו כל סוג של מידע שקיים עליו. לטענת NSO, מכירה של תוכנת פגסוס כפופה לפיקוח ורגולציה של מדינת ישראל - תחת חוק היצוא הביטחוני. 

עו"ד איתי מקצילום: גלי איתן

העתירה הוגשה על ידי אמנסטי באמצעות עו"ד איתי מק, לאחר שהתברר כי תוכנת הריגול של NSO הופעלה נגד עובד הארגון. בין היתר מנהלת כיום פייסבוק תביעה נגד NSO על כך שהיא השתמשה בחולשה של אפליקציית המסרים וואטסאפ כדי לפרוץ למכשיריהם של 1400 ממשתמשי השירות ברחבי העולם. העתירה של אמנסטי מציינת מחקר של מכון Citizen Lab של אוניברסיטת טורונטו, לפיו תוכנת הריגול פגסוס נמצאת בשימושן של 45 מדינות - כשלפחות בשש מהן נעשה שימוש בתוכנה נגד אזרחים, בהם פעילי זכויות אדם, עיתונאים ואנשי אופוזיציה.

מאמנסטי ישראל נמסר בתגובה: "אנחנו מקבלים בצער את החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, שלתפישתנו היא מבישה, אם כי אינה מפתיעה: משרד הביטחון מעניק חסינות להפרות של זכויות אדם כבר שנים רבות ובית המשפט משמש כחותמת גומי לחסינות זו. פסק הדין, שמתעלם מהר הראיות שהגשנו להפרת זכויות האדם באמצעות מוצרי הריגול של NSO, מצטרף לשורה של החלטות ולמדיניות ארוכת שנים של ממשלות ישראל להיות שותפה לפשע, באמצעות יצוא נשק למשטרים חשוכים, תחת מעטה של "ביטחון המדינה ויחסי החוץ שלה". משרד הביטחון רק טען - ולא הוכיח - כי הוא 'עוקב באופן קפדני, צמוד, ורגיש אחר רישיונות היצוא הביטחוני', ולפי השופטת - 'במיוחד כשמדובר בהפרות זכויות אדם'. זו טענה תמוהה שמתעלמת מהטענות ומהראיות ומהעדויות ההפוכות בכל רחבי העולם, הן בהקשר של NSO והן בהקשר של היצוא הביטחוני הישראלי בכללותו". 

מחברת NSO נמסר: "חברת NSO תמשיך לפעול ולספק טכנולוגיה למדינות ולגופי מודיעין ושתכליתה הצלת חיי אדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker