אחרי שהמלאי אזל: ישראל תרכוש את התרופה רמדסיביר תמורת כ-22 מיליון שקל

התרופה נהפכה לתקווה העיקרית של העולם נגד קורונה, אחרי שכמה מחקרים הראו על שיפור במצבם של חולים בעקבות השימוש בה ■ משרד הבריאות: "מדינות רבות בעולם מתחרות ביניהם על ההיצע המוגבל של התרופה"

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבחנות שבהן התרופה רמדסיביר במעבדה בקליפורניה, במארס
מבחנות שבהן התרופה רמדסיביר במעבדה בקליפורניה, במארסצילום: GILEAD SCIENCES/רויטרס

בקשת הפטור ממכרז של משרד הבריאות לרכישת התרופה רמדסיביר של חברת גיליארד אושרה היום (ב'). לפי הבקשה, סכום ההתקשרות המאושר הוא עד 6.4 מיליון דולר כולל מע"מ (כ-22 מיליון שקל), בהתאם לזמינות, ומתוכם כ-3.2 מיליון דולר הם אופציה. מימוש האופציה יהיה בכפוף לקבלת אישור מוועדת חריגים.

התרופה רמדסיביר נהפכה לתקווה העיקרית של העולם נגד קורונה, אחרי שכמה מחקרים הראו על שיפור במצבם של חולים בעקבות השימוש בה. על פי דברי הבקשה, "התרופה היא היחידה שהוכחה ונרשמה לטיפול בחולי קורונה במצב קשה וחמור (יש תרופות אחרות שנמצאו כמסייעות לסימפטומים כאלה ואחרים, אבל אין עדיין תרופה אחרת עבור הקורונה), ועל כן היא ייחודית".

על פי הבקשה, מלאי הרמדסיביר שהועבר לישראל בחינם למטרות מחקר, הסתיים כבר ב-6 ביולי. "מכיוון שהתרופה נמצאה אפקטיבית עבור חולים במצב קשה וחמור, ובשל העלייה המתמדת במספר החולים קשה והמונשמים, מעוניין המשרד לרכוש כמות מסוימת של התרופה בהתאם להערכות של אנשי המקצוע. עם זאת, ייתכן שבהמשך הדרך תידרש רכישה של כמות נוספת", נכתב בבקשה.

המלאי מצומצם והביקוש העולמי לתרופה גדול. רק לפני שבועיים הודיעה ארה"ב שרכשה את רוב המלאי הקיים של התרופה – אף שגיליאד מגבירה את הייצור. "יצוין כי מדינות רבות בעולם מתחרות ביניהם על ההיצע המוגבל של התרופה, ועל כן ישנה חשיבות להתקשרות עם החברה באופן מידי", נכתב על ידי משרד הבריאות. דבר אישור הבקשה לפטור פורסם לראשונה באתר readitnow.

התמחור של גיליאד עבור מדינות מפותחות עומד על 390 דולר למנת רמדסיביר. רוב המטופלים מקבלים שש מנות במשך חמישה ימים, כלומר 2,340 דולר למטופל. בתמחור כזה, רכישת תרופות בסכום של 6.4 מיליון דולר יניב לישראל טיפולים עבור כ-2,700 חולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker