פיילוט ברחפני משלוחים: פלייטרקס וקרונוס יטיסו בדיקות קורונה בבית החולים דורות

שתי החברות זכו במכרז שנועד ליצור מסגרת רגולטורית ותפעולית, שתאפשר לחברות רחפנים להציע בישראל משלוחי מטענים קלים ■ בשלב הראשון יבוצעו משלוחים מהירים של פריטים בין בניינים בתוך קמפוס בית החולים

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחפן של פלייטרקס
רחפן של פלייטרקסצילום: בלומברג

החברות הישראליות פלייטרקס (flytrex) וקרונוס יבצעו משלוחים באמצעות רחפנים של בדיקות קורונה ותרופות במרכז הרפואי הגריאטרי דורות בנתניה. מדובר בפיילוט ראשון מסוגו ברחפני משלוחים.

שתי החברות זכו במכרז במסגרת המיזם הממשלתי נעמ"ה (ניידות עירונית בממד האווירי), שנועד ליצור מסגרת רגולטורית ותפעולית שתאפשר לחברות רחפנים להציע בישראל משלוחי מטענים קלים באמצעות כלי טיס בלתי מאויישים ואוטונומיים.

הפרויקט של חברת נתיבי איילון בשיתוף עם משרד התחבורה, רשות התעופה האזרחית (רת"א), מנהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה ורשות החדשנות, יצא לדרך בתחילת השנה.

בעקבות הקורונה הוחלט לקדם פיילוטים ראשונים של משלוחי רחפנים בתחום הרפואי. לצורך כך, לפרויקט הצטרפה קהילת HealthIL שפעלה מול בתי חולים ומוסדות רפואיים ליצירת שיתופי פעולה ביניהם לבין חברות רחפנים.

דורות הוא הראשון מבין בתי חולים באזור השרון שבו יפעלו רחפני משלוחים. בשלב הראשון יבוצעו משלוחים מהירים של פריטים בין בניינים בתוך קמפוס בית החולים, למשל בין מחלקת הקורונה לבין המעבדה. בין הפריטים שיועברו: דגימות קורונה, תרופות, בדיקות דם, ציוד שנדרש לטיפול דחוף.

מטרת המהלך היא לייעל את העברת החומרים ולצמצם את המגע בין אנשים באזורים עם חולים לאנשים באזורים בלי חולים. הפעילות אמורה לצאת לדרך תוך מספר שבועות.

קרונוס מציעה שירותי רחפנים ופלייטרקס הוא סטארט-אפ שהוקם על ידי יריב בש ועמית רגב - ופיתח רחפני משלוחים. הם יבצעו את המשלוחים בדורות באמצעות רחפנים שמסוגלים לטוס בטווח של מעל שמונה ק"מ ולשאת משקל של שלושה ק"ג. מסירה ואיסוף החבילה נעשית ללא נחיתה, אלא באמצעות הורדת כבל.

לצד שתי החברות, זכתה במכרז חברת BWR הישראלית על תקן כשירה נוספת, למקרה שיהיה צורך במפעיל אחר. BWR משתמשת ברחפנים של חברת Hevendrone הישראלית, שפיתחה רחפנים עם טווח של 15 ק"מ ומשקל נשיאה של תשעה ק"ג.

באפריל פורסם ב-TheMarker כי פלייטרקס וקרונוס הכריזו על פיילוט של משלוחי רחפנים, שיעבירו מוצרי מכולת באזור השרון. עם זאת, הפיילוט הוקפא זמנית עד שפלייטרקס תביא מספיק רחפנים לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker