למונייד רוצה להנפיק בבורסת ניו יורק בשווי של עד 1.4 מיליארד דולר

למונייד מעוניינת לגייס עד 329 מיליון דולר ■ מחיר המניה המבוקש נמוך בכ-40% ממה שקיבלה החברה בגיוס הפרטי האחרון שלה ■ סופטבנק מחזיקה כ-27% מהחברה

רותי לוי
רותי לוי
מייסדי למונייד, שי וינינגר ודניאל שרייבר
מייסדי למונייד, שי וינינגר ודניאל שרייברצילום: ללא קרדיט
רותי לוי
רותי לוי

חברת הביטוח הדיגיטלי למונייד (Lemonade) פרסמה ביום חמישי תשקיף מלא לקראת הנפקה ראשונה לציבור של מניות (IPO) בבורסת ניו יורק. תשקיף חלקי עם התוצאות הכספיות של החברה פורסם לפני שבועיים. אם הכל יתנהל כמתוכנן, ב–1 ביולי יהיה התמחור, והמסחר במניה יתחיל ב–2 ביולי. 

התשקיף מגלה כי למונייד מעוניינת לגייס 253–329 מיליון דולר, לפי שווי של 1–1.1 מיליארד דולר לפני הכסף, או 1.26–1.43 מיליארד דולר אחרי הכסף. למונייד תנפיק 11 מיליון מניות, 20% מהחברה לאחר ההנפקה — במחיר של 23–26 דולר למניה, בעוד מחירה בגיוס האחרון שלה ביוני 2019 היה 42.4 דולר. כלומר, המחיר שלמונייד מבקשת להנפיק לפיו נמוך ב–42% בממוצע מזה שקיבלה כחברה פרטית. לחתמים יש אופציה לרכוש 1.65 מיליון מניות נוספות (השקולות ל–2% מהמניות אחרי ההנפקה).

השווי שבו למונייד מקווה להיסחר בו ביום ההנפקה — 1.4 מיליארד דולר — גבוה כמעט פי 18 מההכנסות שהציגה ב–12 החודשים המדווחים האחרונים (מאפריל 2019 ועד סוף מארס 2020), בסך 78.6 מיליון דולר. גם אם למונייד תסיים את 2020 בהכנסות של 160 מיליון דולר — פי 2.4 יותר מאלה שהציגה ב–2019, ובדומה לגידול השנתי שהראתה ברבעון הראשון — המכפיל על ההכנסות הוא 8.75. 

לשם השוואה, חברה המשתמשת בטכנולוגיה כדי להציע מוצרים מסורתיים כמו אובר, נסחרת לפי מכפיל של 3.5 על ההכנסות ב–12 החודשים האחרונים (מכפיל של equity value על LTM); וחברת הביטוח Allstate נסחרת לפי מכפיל של 0.7 על ההכנסות ב–12 החודשים האחרונים. נטפליקס נסחרת כיום לפי מכפיל של 9 על ההכנסות.

מכפיל תלוי גם בתחומי הפעילות ובשיעורי הצמיחה של החברות. חברות שצומחות ב–10% לא מקבלות את אותו מכפיל של אלה שצומחות ב–40%. אולם החישוב נועד כדי לתת סדרי גודל, ואם למונייד אכן תקבל את השווי שהיא מבקשת — הדבר ישקף אופטימיות רבה לגבי עתידה.

ביטוחים כמנויים

למונייד הוקמה ב–2015 כחברת ביטוח דיגיטלית מלאה, ופיתחה מערכת למכירת ביטוחי דירה באינטרנט באמצעות בוטים ובינה מלאכותית. היא ממצבת את עצמה כחברת אנטי־ביטוח, מתייחסת לעצמה כחברת טכנולוגיה המוכרת ביטוחים כמינויים (SaaS), ומצטיינת הן במוצר מהודק שכיף להשתמש בו והן בחשיבה מקורית. 

ללמונייד יש מודל עסקי המבוסס על לקיחת אחוז קבוע מהפרמיות לעצמה ותרומת העודפים לצדקה — לפי בחירת המבוטח. המודל נועד לנטרל את המוטיבציה השלילית של חברות הביטוח להיענות לתביעות, ובמקביל למצב אותה כתאגיד תועלת — המתחשב גם בתרומה לציבור ולא רק בתשואה כלכלית. 

לחברה יש רווח גולמי של 18%, השקול לכ–5 מיליון דולר ברבעון — סכום הנחשב זעום עבור יציאה לשוק הציבורי. ההפסדים של למונייד גבוהים מהכנסותיה והשיפור ביחס בין ההפסד להכנסות לאורך הזמן, הוא מינורי.

נתונים שחושבו עצמאית מתוך התשקיף, מעלים כי יחס ה–LTV/CAC של למונייד — היחס בין ההכנסה מלקוח לאורך כל תקופת ההתקשרות שלו עם החברה (LTV), לבין העלות שהיא שילמה כדי לצרפו לשורות לקוחותיה (CAC) — נמוך מ–1. המשמעות היא כי למונייד מוכרת את מוצריה במחירי הפסד, עוד לפני הוצאות המחקר והפיתוח. בחברות SaaS כלל האצבע מדבר על יחס LTV/CAC של 3 לפחות כדי להיות חברה שמתאימה לסבב צמיחה. 

התשקיף גם חושף את שיעור האחזקה של בעלי המניות בחברה: סופטבנק מחזיקה ב–27.3% מהמניות, או 21.8% לאחר ההנפקה (החישוב הוא לפני מימוש האופציה של החתמים); הקרנות סקויה ואלף מחזיקות כל אחת ב–10.3% מהחברה (8.3% לאחר ההנפקה); ג'נרל קטליסט מחזיקה ב–7.3% (או 5.9% לאחר ההנפקה); ו–XL אינובייט מחזיקה ב–5.2% (4.2% לאחר הנפקה). 

המייסדים, דניאל שרייבר ושי וינינגר, מחזיקים ב–8% ו–8.9% בהתאמה (או 6.4% ו–7.1% לאחר ההנפקה). כלומר שווי המניות של שרייבר הוא כ–86 מיליון דולר, ושל וינינגר — כ–95.5 מיליון דולר (לפי מחיר ממוצע של 24.5 דולר למניה). לפי התשקיף, לשנים כבר היה סוג של "אקזיט פרטי" כאשר מכרו בסוף 2019 מניות בסך 5 מיליון דולר, כל אחד. במונחי שליטה, למייסדים יש השפעה גדולה יותר מסך המניות השייכות להם, משום שהם בעלי זכויות הצבעה גם על ממניות בבעלות סופטבנק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker