הצד הפחות זוהר של האקזיט: 45 עובדי סייבר אקס זומנו לשימוע לפני פיטורים

חלק מהעובדים עזבו רק בחודשים האחרונים משרות בחברות מובילות כדי להצטרף לסייבר אקס. החברה טרם שילמה בונוסים שהיו אמורים להיכנס לפני חודשיים, בטענה ש"יש עומס במחלקת הכספים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר שניידר (משמאל) וניר גילר
עומר שניידר (משמאל) וניר גילר, מייסדי סייבר אקס

תמונות של עובדים מחוייכים וכותרות על מכירה במיליוני דולרים הם האופן המקובל להציג אקזיטים בתקשורת. אולם ישנו גם צד פחות זוהר ופחות מדובר בעסקות האלה, "פעילויות שהתייתרו". לרוב מדובר באנשי מכירות, אדמנסטרציה וכספים שכבר אינם דרושים ברגע שהחברה הנרכשת מוטמעת אצל רוכשת גדולה ממנה. 

הסיפור של סייבר אקס (CyberX) ומיקרוסופט מספק הצצה לכך. סייבר-אקס, שפיתחה פתרון אבטחה למוצרי תעשייתיים המחוברים לאינטרנט (IIoT), נרכשה לאחרונה על ידי מיקרוסופט בסכום שמוערך ב-165 מיליון דולר. העסקה נחשפה ב-TheMarker כבר בסוף פברואר ובתחילת מאי הושלמה.

סייבר אקס מעסיקה 140 עובדים, מהם 90 בישראל. כ-45 עובדים, מחציתם בישראל, זומנו לשימוע לפני פיטורים. כ-40 עובדים נוספים ימשיכו להיות מועסקים על ידי מיקרוסופט בטווח של שלושה חודשים עד שנה לטובת הטמעת המוצר במיקרוסופט, ולאחר מכך יעזבו את החברה. רק מחצית מעובדי החברה הנרכשת - הנמצאים בתפקידי מחקר ופיתוח - ימשיכו לעבוד במיקרוסופט. 

חלק מהמפוטרים הם אנשים שגויסו רק לאחרונה - צוות pre-sale, מכירות ומנהלי חווית לקוח (CSM). החברה חיזרה אחריהם כשעבדו בחברות סייבר מתחרות, והם הגיעו אליה מתוך מחשבה כי יסייעו לה לספק שירותי אבטחת IoT בענן במסגרת שיתוף פעולה עם מיקרוסופט שהוכרז בסוף 2019. 

העובדים שיועזבו ממתינים כעת לשמוע באילו תנאים הם יפוטרו מהחברה. עובדי המכירות של סייבר אקס לא קיבלו בונוסים על המכירות ברבעון הראשון, שהיו אמורים להיכנס לפני חודשיים, בטענה ש"יש עומס במחלקת הכספים בחברה". בנוסף, תוכנית הבונוסים השתנתה באחרונה באופן חד-צדדי. 

סייבר אקס הוקמה ב-2013 על ידי עומר שניידר וניר גילר. היא גייסה 48 מיליון דולר, ולדברי מקורבים אחרי הגיוס האחרון שלה באפריל 2019 – הוענק לה שווי של 95 מיליון דולר (אחרי הכסף). בעלי המניות הגדולים בחברה הן הקרנות NVP, גלילות קפיטל ופלינט קפיטל. 

מסייבר-אקס לא נמסרה תגובה. כשעתיים אחרי בקשת התגובה מ-TheMarker אתמול (ד') נשלח מייל לעובדי המכירות כי בכוונת החברה לשלם להם את הבונוסים לרבעון הראשון במשכורת יוני. 

ממיקרוסופט נמסר בתגובה כי "לא מגיבים לשמועות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker