המועד פוקע בחצות: השב"כ יפסיק הלילה לעקוב אחרי אזרחי ישראל

בג"ץ קבע כי כדי לעקוב אחר אזרחים במסגרת המאבק בקורונה יש לחוקק חוק המסדיר זאת - והיום חלף המועד האחרון להגשת החוק ■ ראש השב"כ דרש שלשום כי המדינה תמצא חלופה

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת קורונה בירושלים
בדיקת קורונה בירושלים צילום: אוהד צויגנברג

שירות הביטחון הכללי (השב"כ) יפסיק בחצות לעקוב אחרי אזרחי ישראל כחלק מהמאבק במגפת הקורונה - כך על פי הודעה של ועדת המשנה למודיעין בכנסת. הוועדה הוקמה במיוחד כדי לדון בהחלטת ממשלה להפעיל את טכנולוגיות השב"כ לצורך מעקב אחרי חולי קורונה ואנשים שבאו עמם במגע.

בשלושת החודשים האחרונים - מאז שהממשלה החליטה להורות לשב"כ להפעיל את הכלים שבהם הוא עושה שימוש כדי למנוע טרור וניסיונות - יצא לדרך מאבק שמטרתו למנוע מעקב אחר חולים.

ארגונים אזרחיים - ובהם המכון הישראלי לדמוקרטיה והאגודה לזכויות האזרח - וכן מומחי טכנולוגיה, משפט ופרטיות הופיעו בפני ועדת המשנה לענייני מודיעין כדי לשכנע את חבריה כי יש לעשות שימוש בכלים אזרחיים לצורך המעקב. עו"ד שחר בן מאיר, ארגון עדאלה והאגודה לזכויות האזרח עתרו לבג"ץ כדי למנוע את השימוש בכלים מחשש שהדבר עלול לפגוע בפרטיות האזרחים - שכן השב"כ לא יכול לפעול בשקיפות.

ועדת המשנה לענייני מודיעין האריכה כמה פעמים את השימוש בכלי שב"כ, ולמרות העתירה הדיון על טכנולוגיות חלופיות לא התקיים. ביום שני הוביל ראש השב"כ, נדב ארגמן, קו תקיף נגד השימוש בארגון לטובת מעקב אחרי אזרחים ודרש מהממשלה כי המדינה תעשה שימוש בכלים אזרחיים, כמו אפליקציית מגן שפותחה עבור משרד הבריאות. על פי דיווחים, הקו התקיף של ארגמן הוא שהביא למניעת הדיון היום בתיקון חוק השב"כ.

ראש השב"כ, נדב ארגמןצילום: גלעד קוולרצ'יק

ועדת המשנה למודיעין היתה אמורה להתחיל לדון בתיקונים בחוק השב"כ, שיסמיכו את השירות להמשיך לעקוב אחרי אזרחי ישראל כחלק מהמאבק בהתפשטות הקורונה, אולם קבינט הקורונה שהתכנס שלשום קבע כי יש להקפיא את הדיון בהצעת החוק. כמה שעות מוקדם יותר באותו יום אישרה הוועדה הארכה של 48 שעות לשימוש בשב"כ, מאחר שזה היה היום האחרון שבו הצעת החוק יכולה היתה לעלות לדיון.

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול את נוסח החוק, אבל הוא לא יוגש לוועדה שאמורה לדון בו. בהודעה של ועדת השרים לענייני חקיקה נמסר: "חברי הוועדה אישרו את טיוטת חוק הסמכת שירות הביטחון הכללי (חוק איכוני השב״כ), אך בהמשך להמלצת קבינט הקורונה, הוחלט כי החוק לא יונח בשלב זה על שולחנה של הכנסת". המשמעות היא שאם הממשלה תהיה מעוניינת בכך, היא תוכל לדון בחוק פעם נוספת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker