הסוף לניירת המיותרת: ממחר ספח תעודת הזהות יהפוך לדיגיטלי

רשות האוכלוסין וההגירה תפסיק להדפיס את ספח תעודת הזהות ותאפשר שמירתו כקובץ דיגיטלי בהתאם להעדפות האזרחים ■ שינוי המדיניות והמהלך החדש מתבצעים בתיאום כל הגופים הציבוריים שספח תעודת הזהות הוא חלק מפעילותם השוטפת

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנפקת תעודת זהות ביומטרית במשרד הרישוי בראשון לציון, ב-2013
הנפקת תעודת זהות ביומטרית במשרד הרישוי בראשון לציון, ב-2013צילום: תומר אפלבאום

רשות האוכלוסין וההגירה תפסיק להדפיס את ספח תעודת הזהות וממחר (ב') כל הפרטים שכתובים בו יישלחו לאזרח לבקשתו כקובץ דיגיטלי אותו יוכל להציג לרשויות המתאימות. אזרח שיבחר להנפיק ספח תעודת זהות, יוכל לעשות את זה מהאזור האישי שלו באתר gov.il שמרכז מידע ושירותים ממשלתיים מקוונים, ולאחר הליך הזדהות קצר, המערכת תפיק עבורו את המידע שמופיע בספח - כקובץ דיגיטלי. 

לאחר שהספח הדיגיטלי יופק, כל אזרח יוכל לבחור כיצד לשמור את הקובץ - בין אם להוריד ולשמור אותו במכשיר הנייד, לשלוח אותו לתיבת המייל או להשאיר אותו באיזור האישי שבאתר הממשלה ולהציג אותו במהלך ההזדהות מול רשויות שאין להן גישה למידע שמופיע על הספח. בין הפרטים שמופיעים כיום בספח ישנם כתובת מלאה, פרטי בן או בת הזוג ופרטיהם המלאים של ילדיו של האזרח. 

לדבריו של אורן אריאב, סמנכ"ל טכנולוגיות ומידע ברשות האוכלוסין וההגירה, חוק הגנת הפרטיות לא מאפשר לכל הרשויות גישה מלאה למידע האישי המלא של האזרחים כפי שמופיע במאגר הרשות. בכל הזדהות מול גוף שדורש את המידע שנמצא בספח הוא לא נלקח ללא ידיעתו של האזרח אלא כפוף להסכמתו. הוא מוסיף כי "כיום ספח תעודת הזהות הוא המסמך הכי נפוץ בין מסמכי הזיהוי שמחייבים אנשים להדפיס אותו בלשכת האוכלוסין וההגירה. זה פשוט בזבוז זמנו של האזרח. המטרה שלנו היא לחסוך ממנו הגעה נוספת ללשכה. זאת סנונית ראשונה ואנחנו עובדים על עוד ממשקים. המטרה היא להקל על הנפקת מסמכים מתעודת לידה ועד תעודת נפטר".

הדמיית ספח תעודת הזהות הדיגיטליצילום: רשות האוכלוסין וההגירה

מהרשות נמסר כי היא פנתה לכל הגופים הציבוריים שכיום פועלים מול הצגת ספח והסבירה על שינוי המדיניות וכי מדובר בתיעוד חדש שמוכר על ידה. זה מהלך ראשון של החלפת תיעוד פיזי בקובץ דיגיטלי של הרשות שהחלה תחת שיתוף פעולה עם מיזם ישראל דיגיטלית שפועלת כדי להתאים שירותים שונים לעידן הדיגיטלי ועם יחידת ממשל זמין שברשות התקשוב להעביר את שירותי הממשלה לאונליין. בשנים האחרונות איפשרה הרשות לבצע רק שינוי כתובת באמצעות האתר ולרשום שם של ילד שנולד דרך האתר. 

עולה השאלה מדוע המידע שנמצא על הספח לא יכול להכלל בשבב שמותקן על תעודת הזהות הביומטרית ובכך לחסוך פיצול מסמכים. לכך עונה אריאב כי משום שמדובר בתוכנה נפרדת שתאלץ את משרדי הממשלה וכלל הרשויות להחליף את הציוד - המהלך לא אפשרי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker