עוד לובי להיי-טק: ח"כ עידן רול הקים שדולת היי-טק וחדשנות בכנסת

רול (יש עתיד), לשעבר איש היי-טק, מעוניין לקדם בשדולה נושאים כמו מיסוי של חברות היי-טק ומניעת בריחת המוחות מישראל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ עידן רול, יש עתיד
אמיתי זיו

חבר הכנסת עידן רול (יש עתיד) הקים את שדולת ההיי-טק והחדשנות בכנסת. לפי הגדרתה, מטרת השדולה היא "לעזור לשוק ההיי-טק הישראלי להמשיך לצמוח, ולאפשר לישראל להפוך מסטרט-אפ ניישן להיי-טק ניישן". אחד מיעדי השדולה הוא המאבק בבריחת המוחות מישראל. 

"השדולה תפעל באמצעות מגוון כלים פרלמנטרים כדי לאפשר לחברות היי-טק ישראליות לגדול ולהתפתח, תוך שמירה על מטה החברה ורוב הפעילות שלה בישראל, ולצמצם את בריחת המוחות כתוצאה מרילוקיישן. כל עניין מבנה החברות והמיסוי בישראל מעודד חברות להתאגד בחו"ל ופוגע בישראל פעמיים - גם מבריח מכאן אנשים מוכשרים, וגם המדינה לא נהנית ממיסוי", ציין רול.

הוא הוסיף כי "לחברות הענק אין תמריצים אמיתיים להשאיר את המטות שלהם ומרכז העשייה שלהן בישראל. חברות כמו וויקס או מאנדיי הן נדירות בנוף, בדרך כלל אנחנו רואים חברות שעושות אקזיט ומעבירות את מרכזן לחו"ל. החברות שנשארות בישראל לרוב עושות זאת ממניעים ציוניים ערכיים - ואנחנו צריכים לוודא שהן יעשו את זה מטעמים כלכליים, כי זה חשוב כלכלית עבור המדינה שהתעשייה הזו תמשיך לגדול פה בארץ ולא בחו"ל".

רול הסביר כי מטרת השדולה היא גם להגדיל את ההשתתפות של ההיי-טק בשוק העבודה. "על אף שהוא חלק משמעותי מאוד בתל"ג, ההיי-טק מהווה רק כ-9% מהמשק מבחינת גודלו. אנחנו צריכים לפעול כדי שבעוד חמש שנים הוא ייהפך ללפחות 20% מהמשק". 

לרול ניסיון בענף ההיי-טק לפני שפנה לקריירה הציבורית, בין היתר כמנהל הפיתוח העסקי של Cybint ואמפרסט מערכות. קודם להקמת השדולה הוא נפגש עם גופים, חברות ובכירים בענף כדי להבין את אתגריו. בשלב זה אין בשדולה עוד חברים מלבד רול. 

לענף ההיי-טק תהיה התייחסות רבה בסדר יומה של הכנסת ה-23: שר המדע הטרי, יזהר שי, מגיע מתחום ההיי-טק ורוצה לקדם את הענף דרך משרדו. גם חבר הכנסת ניר ברקת הוא איש היי-טק. בנוסף, רשות החדשנות הישראלית נמצאת תחת שר הכלכלה, עמיר פרץ והאחריות למטה ישראל דיגיטלית ותחום הסייבר נמצאת בידי השר דוד אמסלם.

בכך מצטרפת השדולה לכמה ארגונים שמהווים לובי לענף ההיי-טק, בהם עמותת SNC וארגון IATI. לשדולות בכנסת אין מעמד רשמי ולאורך השנים הכסת סובלת מאינפלציה של שדולות - בכנסת ה-16 נמנו 44 שדולות, בכנסת ה-20 היו קיימות כ-180 שדולות, כולל שדולה למען המאבטחים, שדולה למען העיר אשדוד והשדולה לקידום היחסים עם הקהילות הנוצריות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker