אושרה התוכנית לעידוד השקעות של מוסדיים בהיי-טק

במסגרת התוכנית המדינה תעניק למוסדיים הגנה של 40% במקרה של הפסדים

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים בחברת היי-טקצילום: בלומברג
אמיתי זיו

רשות החדשנות ומשרד האוצר אישרו היום (שלישי) את התוכנית לעידוד השקעות של גופים מוסדיים בהיי-טק הישראלי – חרף הביקורת שספגה. התוכנית נועדה לעודד השקעות בסטארט-אפים בשלבי הצמיחה, או לפי הגדרת רשות החדשנות, "בשלבי גיוס מתקדמים".

התוכנית תוכננה כרשת ביטחון להשקעות, ובמסגרתה "המדינה תעניק הגנה על תיק השקעות של גופים מוסדיים שישקיעו בחברות היי-טק", לפי רשות החדשנות. ההגנה תקיף 40% מההשקעה הנומינלית במקרה של הפסדים בתיק ההשקעות, ובמקרה שההשקעה תצליח, הגוף המוסדי יחזיר לרשות החדשנות 10% מההפרש בין תשואת תיק ההיי-טק שלו ובין תשואת אג"ח ממשלתית לכל התקופה.

ההשקעות כולן צריכות להתבצע ב-18 החודשים הקרובים, וההתחשבנות בין המוסדיים והמדינה תתבצע בעוד שמונה וחצי שנים. לתוכנית הוקצו כ-600 מיליון שקל, אך המדינה מעריכה שבפועל (בקיזוז רווח) היא תצטרך לשלם מקופתה כ-300 מיליון שקל. 

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ, אמר כי "המסלול החדש שיופעל צפוי להזרים לתעשיית ההיי-טק עוד כ-2 מיליארד שקל. מדובר בתוכנית נוספת הבאה לתת מענה למשבר הקורונה. ההיי-טק הוא הקטר המוביל את התעשייה הישראלית, וחיזוק התעשייה ימשוך אחריו את הכלכלה והתעסוקה המקומית, ויחד הם משלימים אחד את השני". 

מנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרון, הוסיף כי "התוכנית החדשה תאיץ את התמחות שוק ההון הישראלי בהשקעה במגזר הטכנולוגיה, ותקפיץ אותו אל תוך העידן הטכנולוגי הבא. היא גם תהווה נדבך משמעותי לצמיחתו של ההיי-טק הישראל". 

הממונה על רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת, מסר: "מגיע לציבור החוסכים ליהנות מהצלחת ההיי-טק הישראלי, בתנאי שההשקעה נעשית באופן מדוד ושקול. התוכנית מספקת הגנה נאותה מפני הסיכונים וסיכוי טוב להרוויח מהצלחת ההשקעות בהיי-טק. חשוב להדגיש שלפי תנאי התוכנית, חברות היעד אינן חברות בוסריות, אלא חברות שכבר גייסו עשרות מיליוני שקלים". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker