אמנות הטרגוט: גוגל תפצה מפרסמים ישראלים ב-10.4 מיליון שקל בשל הפניה של לקוחות לא רלוונטיים

במסגרת הסדר פשרה בתביעה ייצוגית, שממתין לאישור, גוגל אירלנד הסכימה לפצות מפרסמים ישראלים שהשתמשו בשירותי הפרסום הממוקד שלה לפי אזור גיאוגרפי ■ התובע, בעל חברת שירותי ניקיון, טוען שגוגל הפנתה אליו לקוחות מאזורים לא רלוונטיים

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת גוגל
צילום: AP

לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגשה אתמול (ראשון) בקשה להסדר פשרה בתביעה ייצוגית נגד גוגל, שבמסגרתו הסכימה גוגל אירלנד לפצות מפרסמים ישראלים ב-10.4 מיליון שקל. מדובר במפרסמים שנעזרו בשירות הפרסום של החברה, Google Ads, והשתמשו באפשרות הפרסום הגיאוגרפי הממוקד לערים או אזורים בישראל מאז 2012.

בהסדר מבקשים לעורך הדין של התובע, אסף פינק, שכר טרחה של 1.6 מיליון שקל, ולתובע פיצוי של 650 אלף שקל. ההסדר הועבר לחוות דעתם של היועמ"ש ושל הממונה על הגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד הכלכלה, והוא כפוף לאישור בית המשפט. 

התובע, עדיאל קייזרמן, בעל עסק המוכר שירותי ניקיון בתים בתל אביב, השתמש במערכת הפרסום של גוגל כדי לקדם את עסקיו, אך לדבריו, מצא כי מרבית הפניות שקיבל (58%) היו בכלל מחוץ לאזור פעילותו. זאת, אף שהובטח לו כי הפרסום ייחשף בפני משתמשים שנמצאים באזור הגיאוגרפי שהוגדר, או כאלה שחיפשו את השירות שהוא מציע באזורו.

מכיוון שהתשלום עבור שירותי הפרסום של גוגל הוא בשיטת תשלום לפי לחיצה (PPC – Pay Per Click) – לטענתו הוא נאלץ לשלם על פרסום לא אפקטיבי. גוגל טענה מנגד כי שירות זה מעולם לא התחייב לרמת דיוק של 100%, ועל כן אין פגם בהתנהלותה.

שינוי הנוסח בנוגע לפרסום הממוקד שגוגל התחייבה לבצע כחלק מההסדר

בכתב התביעה המקורי, הציג קייזרמן בדיקה ובה פירוט כל השיחות שקיבל במהלך שבעה ימים בתאריכים אקראיים בחודשים יולי-אוגוסט 2016. מתוך 31 פניות של לקוחות לקבלת שירותי הניקיון שהוא מציע בתל אביב - 18 היו לא רלוונטיים, והגיעו מאזורים כמו ירושלים או גדרה. קייזרמן השקיע בפרסום תקציב של 150-50 שקל ביום, וטען כי הוא משלם בממוצע מעל 40 שקל ביום עבור שגיאות של המערכת. בסך הכל הוא אמד את נזקו ב-9,200 שקל.

קייזרמן סייג בהמשך את שיעור הלקוחות הלא רלוונטיים שהמערכת מפנה, וציין כי לשיטתו מדובר בסטייה של 40%, וזאת בשל העלייה בשימוש בסמארטפונים, ששיפרה את יכולת המיקוד הגיאוגרפי בשנתיים האחרונות. 

שירות הפרסום העיקרי של גוגל הוא גוגל אדוורדס (Google AdWords), המבוסס על שימוש במילות חיפוש. גוגל כבשה בשני העשורים האחרונים את זירת הפרסום המקוון בזכות מידע אישי רב על משתמשים, אותו היא שואבת משירותיה הרבים המוצעים בחינם, כמו מערכת ההפעלה לסמארטפונים אנדרואיד, דפדפן כרום, שירות המיילים הגדול בעולם - ג'ימייל, שירותי מפות וניווט, ועוד. נכסים אלה אמורים לאפשר לה להציע פרסומות ממוקדות ורלוונטיות לכל משתמש בנפרד.

גוגל מספקת גם את שטח הפרסום - מנוע החיפוש שלה - שמאפשר הצגת תוצאות ממומנות וסרטוני יוטיוב. ב-2019 הכנסות הפרסום הדיגיטלי של גוגל הגיעו לכ-135 מיליארד דולר (ללא יוטיוב - שתרמה לחברה 15 מיליארד דולר בפרסומות). ב-2016, עת הגשת התביעה, ההכנסות של גוגל מפרסום דיגיטלי עמדו על 80 מיליארד דולר. 

"לא מסוגלים להתחייב לדיוק"

קייזרמן הגיש את הבקשה באמצעות עורך הדין אסף פינק, באוקטובר 2016. העילות בתביעה הן הפרת חוזה, הטעיה צרכנית, רשלנות, תנאי מקפח בחוזה אחיד, עשיית עושר ולא במשפט והפרת חובת תום הלב. השופטת גילה כנפי-שטייניץ, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, המליצה לצדדים להעביר את ההליך לגישור בפני השופטת בדימוס הילה גרסטל. בהסדר הפשרה מדגישים שני הצדדים כי לא מדובר בוויתור או הסכמה לטענות של כל אחד מהצדדים.

כחלק מההסדר, גוגל הבטיחה לתקן את המצגים שהיא מראה ללקוחות המפרסמים דרכה בדפי העזרה ובממשק המערכת – ולהבהיר כי היא אמנם משתדלת להציג את המודעות שלה למשתמשים שעונים על ההגדרות המבוקשות, אך לא מסוגלת להתחייב לדיוק של 100%, מכיוון שהמיקוד לפי מיקום גיאוגרפי מבוסס על מספר סוגי אותות משתנים, ובכללם ההגדרות שקבע המשתמש והמכשירים שבהם הוא עושה שימוש. 

"אמנם כיום, בשל השימוש הגובר במכשירים ניידים, קיים שיפור בשירות הגיאו-טרגטינג, אבל אני שמח שהביטוי אמת בפרסום יחול גם על גוגל ועל המידע שהיא מוסרת ללקוחות הרוכשים ממנה חבילות פרסום", אמר עו"ד פינק. "במקום בו משרד התקשורת נשרך לאחור, ובהיעדר רגולציה על גוגל ופייסבוק, תובענות ייצוגיות הן האכיפה האזרחית האמיתית".

לפי תנאי ההסדר, גוגל ישראל תימחק מהתביעה, וגוגל אירלנד תשלם 10.4 מיליון שקל לחברי הקבוצה, שהוגדרו בהסכם הפשרה ככל מי שעשה שימוש בגיאו-טרגטינג לשם פרסום מודעותיו על בסיס פנים-מדינתי (אזור או עיר) בישראל, בשנים בין 2012 ועד מאי 2020. על גוגל אירלנד מוטלת מלאכת איתור הלקוחות הרלוונטיים וחלוקת הפיצוי ביניהם. בנוסף לסכום זה, קייזרמן עצמו יקבל פיצוי של 650 אלף שקל, החזר הוצאות משפט בסך 100 אלף שקל וזיכוי לשימוש בחשבון הפרסום של גוגל בסכום של 100 אלף שקל.

עורכי הדין רותה לובן ורועי מסורי ממשרד יגאל ארנון ושות' ייצגו את גוגל אירלנד. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker