רשת ביטחון של 600 מיליון שקל: התוכנית לעידוד השקעות של מוסדיים בהיי-טק

רשות החדשנות ומשרד האוצר שלחו לגופים המוסדיים טיוטת תוכנית שנועדה לעודד אותם להשקיע בהיי-טק הישראלי ■ התוכנית תספק הגנת השקעה חלקית למוסדיים מפני הפסדים בהשקעות בענף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק היי-טק ברעננהצילום: תומר אפלבאום

רשות החדשנות ומשרד האוצר שלחו לגופים המוסדיים טיוטה להתייעצות שבה מפורטת תוכנית ממשלתית חדשה לתמרוץ הגופים המוסדיים להשקיע בהיי-טק הישראלי.

במהותה, התוכנית מספקת הגנת השקעה חלקית לגוף המוסדי מפני הפסדים בהשקעות היי-טק. בסך הכל, רשות החדשנות תאשר תוכנית השקעות מצרפית של 2 מיליארד שקל למוסדיים ותפרוש רשת ביטחון של עד 600 מיליון שקל.

כך זה יעבוד: לתוכנית יוכל לגשת כל גוף מוסדי מסורתי - כמו גם בנקים, זרועות השקעה ושחקני הנוסטרו. הם יצטרכו להגיש למדינה תקציב השקעות בהיי-טק בסך 350-150 מיליון שקל, ויהיה עליהם לבצע את ההשקעות האלה תוך 18 חודשים. זו נקודה חשובה, שכן ייתכן כי בשנה וחצי הקרובות ענף ההיי-טק ייקלע לקיפאון ולמשבר נזילות בשל הקורונה והשפעותיה על השוק האמריקאי.

מנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרוןצילום: עופר וקנין

המדינה מעוניינת לעודד השקעות של גופים מוסדיים בחברות הזנק בשלבי צמיחה (ראונד B ו-C), ולכן החברה צריכה להוכיח השקעות עבר של 8 מיליון שקל (כ-2 מיליון דולר), לצד דרישה כי כל השקעה בודדת תוגבל ל-50 מיליון שקל. ההשקעה של המוסדיים צריכה להיות בחברות חדשות - שהם לא מחזיקים בהן השקעה ישירה קודמת בשיטה של השקעה במשותף (co-investments) עם משקיעים נוספים, הלוואה המירה או הסכם הון עתידי (safe).

ב-2029 תתבצע התחשבנות כוללת על מלוא התיק שהשקיע הגוף המוסדי במסגרת התוכנית. אם מדובר בכספי ציבור (עמיתים), המדינה תעניק הגנה מפני ירידת ערך בתיק של עד 50%. אם מדובר בכספי הגוף, המדינה תעניק הגנה על הפסד בתיק ההיי-טק של עד 30%. במקרה של עליית ערך שתעבור את תשואת אג"ח ממשלתית, הגוף המוסדי יעביר למדינה 20%-10% מההפרש.

במקרה קיצון, העלות לקופת המדינה תהיה בסך הכל 600 מיליון שקל. ואולם הרשות נעזרה בפרופ' צבי וינר מהאוניברסיטה העברית שחישב התפלגות של תשואות לפי תנודתיות של מניות טכנולוגיה, ועל פי חישוביו סביר כי עלות התוכנית כולה תעמוד על 300 מיליון שקל.

טיוטת התוכנית המפורטת מגיעה אחרי תקופה ארוכה שהשוק כבר מכיר אותה בקווים כלליים ואחרי דיון ער בין קרנות ההון סיכון, המדינה ועמותת SNC על אם נכון להשקיע כספי מדינה בהיי-טק ובהגנת המוסדיים. 

בשלב זה טיוטת התוכנית נשלחה לכל הגופים המוסדיים. בשיחות לא פורמליות שקיימה הרשות עמם, נרשמה התעניינות ערה מצד רובם, כך שנראה שיהיה לה ביקוש.

במקביל, בשבועיים הקרובים צפויה רשות החדשנות לאשר את "תוכנית האנליסטים", שנועדה לשפר את יכולת הניתוח של הגופים המוסדיים בבחינה של חברות טכנולוגיה. במסגרת התוכנית תסבסד המדינה באופן זמני כ-50% משכר אנליסט לתחום ההיי-טק בגוף המוסדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker