נובוקיור קיבלה אישור סיני לשווק את מוצר הדגל לטיפול בסרטן המוח

חברת נובוקיור הישראלית ושותפתה הסינית קיבלו את אישור הרשות הלאומית הסינית למוצרים רפואיים - שמקבילה ל-FDA בארה"ב ■ נובוקיור הרוויחה 4 מיליון דולר במחזור של 102 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף דנציגר, מנכ"ל חברת נובוקיור
יורם גביזון

חברת נובוקיור הישראלית ושותפתה הסינית חברת Zai Lab קיבלו את אישור הרשות הלאומית הסינית למוצרים רפואיים (שמקבילה ל-FDA בארה"ב) לשווק את המוצר Optune כטיפול משולב עם התרופה הגנרית Temozolomide לטיפול בסרטן המוח גליובלסטומה.

נובוקיור פיתחה טכנולוגיה לטיפול בגידולים סרטניים מוצקים. הטכנולוגיה, שנקראת TTFields, כלומר Tumor Treating Fields, מבוססת על מחקריו של פרופ' יורם פלטי, לשעבר ראש מכון המחקר של משפחת רפופורט, זרוע המחקר של בית הספר לרפואה של הטכניון ופרופסור לפיזיולוגיה וביופיזיקה בטכניון.

הטכנולוגיה מבוססת על מכניזם פיזיקלי שעוצר את תהליך התחלקות התא הסרטני באמצעות שיבוש החלוקה של גרעין התא לשני גרעינים שבכל אחד מהם מספר זהה של כרומוזומים. ההתערבות בתהליך ושיבושו, נעשים באמצעות השריית זרם חשמלי שפועל על התא הסרטני. זרם החילופין משפיע על מיקום החלקיקים בתא הסרטני בזמן חלוקתו. הזרם החשמלי גורם להתחלקות לא תקינה של תאי הסרטן - ובעקבות זאת למותם.

המוצר של נובוקיור, שנקרא Optune, אושר לטיפול בסרטן המוח מסוג גליובלסטומה שהוא אחד מסוגי הסרטן האגרסיביים ביותר. שכיחותו באוכלוסייה מגיעה לשלושה מ–100 אלף איש, וזמן ההישרדות הממוצע לאחר הטיפול הסטנדרטי שכולל ניתוח, הקרנות וטיפול כימותרפי באמצעות התרופה טמוזולומייד, הוא 16 חודשים בלבד.

הדגמת מכשיר שפיתחה נובוקיור לטיפול בסרטן המוחצילום: אלדד רפאלי

המוצר כולל מתמרים שמוצמדים לגולגולת ונראים כמו פלסטרים גדולים. הם מחוברים למקור מתח שיוצר את הזרם החשמלי שגורם לשיבוש בחלוקת התא הסרטני. יעילות הטיפול תלויה גם במשמעת של החולה. בניסוי שנערך ב–2015 הראתה נובוקיור ש–13% מהחולים שטופלו באופטיון ביחד עם התרופה הכימותרפית מטמוזולומייד, חיו חמש שנים לאחר תחילת הטיפול, בעוד שרק 5% מהחולים שטופלו בתרופה הכימותרפית בלבד חיו חמש שנים לאחר תחילת הטיפול.

קודם לקבלת אישור השיווק בסין קיבלה נובוקיור, שמנוהלת על ידי אסף דנציגר, אישור לשווק את המוצר בארה"ב, גרמניה, יפן, שוודיה, שווייץ וישראל. נובוקיור הרוויחה 4 מיליון דולר במחזור של 102 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, בהשוואה להפסד של 12 מיליון דולר במחזור של 73 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker