פחות ווייז, טינדר ואינסטגרם – יותר וולט וזום: השירותים המקוונים שהרוויחו והפסידו ממשבר הקורונה

דו"ח חדש מפרט את מגמות השימוש של הישראלים באינטרנט, טלוויזיה ושיחות בסלולר במהלך משבר הקורונה ■ הדו"ח מראה כי במהלך התקופה האחרונה עלתה צריכת האינטרנט הקווי והסלולרי – גם אחרי שהמשק ומערכת החינוך חזרו חלקית לשגרה ■ שירותים שהיו פופלריים לפני המשבר - כמו אינסטגרם, ווייז וטינדר – רשמו ירידה בשימוש

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
58% מהעבודים אמרו ששיחות וידאו מהוות אתגר מבחינתם בגלל תקלות טכניות
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

השימוש בזום ממשיך לעלות, אפליקציות ההיכרויות כמו טינדר במגמת ירידה והישראלים מצמצמים את הזמנות המזון מהסופרים ואת הרכישות מאמזון ואיביי - כך עולה מדו"ח חדש שפורסם היום. הדו"ח משקף כיצד השפיע הסגר על מגמות צריכת האינטרנט, הסלולר והטלוויזיה של אזרחי ישראל במהלך משבר הקורונה ובימים שלאחר החזרה ההדרגתית לשגרה.

את הדו"ח חיברו יחד חברות הבת של קבוצת בזק – פלאפון, yes ובזק בינלאומי - והוא מבוסס על הרגלי השימוש של כ-3 מיליון משתמשים, כשליש מאזרחי ישראל.

השפעת האיסור לצאת מהבית על חיי היום יום של הישראלים, באה לידי ביטוי בעלייה בשימוש באינטרנט ובשיחות בסלולר. אלה זינקו במהלך משבר הקורונה ועדיין לא שבו לרמת השימוש שלפניו. הדו"ח של חברות הבת של קבוצת בזק מציג את המגמות השונות לפי כמה נקודות זמן: הגבלות על מסחר והתקהלות, סגירת מערכת החינוך, מגבלת היציאה מעבר ל-100 מטר מהבית, עוצר פסח ולבסוף גלי ההקלות שהחלו בסוף אפריל עד החזרה החלקית של מערכת החינוך ופתיחת חלקים מהמשק.

בתחילת הסגר נרשמה עלייה של 40% בהזמנות אונליין מרשתות המזון – מגמה שזינקה ב-100% כשהוטלה מגבלת ה-100 מטרים. לאחר שהוחלו הקלות, חלה ירידה בהזמנות מהרשתות בכ-20% לעומת תקופת השגרה שלפני מארס. ירידה של 20% נרשמה גם בהזמנות מאתרי מסחר בחו"ל, בהם אמזון, איביי ועלי אקספרס, ועל פי הדו"ח היא נמשכת גם אחרי ההקלות.

לעומת רשתות המזון, הזמנות משלוחי האוכל המוכן באמצעות אפליקציות וולט ותן ביס בתחילת המשבר רשמו עלייה של 60% בשימוש באפליקציות – ועם סבב ההקלות הראשון, שהחל ב-19 באפריל, חלה עלייה של 130% בשימוש בהן. כיום השימוש בוולט ותן ביס עלה ב-100% לעומת התקופה שלפני מארס.

שליחים של וולט בתל אביבצילום: עופר וקנין

סגירת מערכת החינוך הביאה לעלייה של 25% בכמות השיחות בסלולר, 35% בשימוש באינטרנט הביתי ו-15% בשימוש בגלישה סלולרית. מגמות אלה ממשיכות להיות חזקות גם לאחר החזרה החלקית לשגרת עבודה ולימודים.

הרשתות החברתיות רשמו נתוני שימוש גבוהים יחסית – השימוש בוואטסאפ עלה בכ-40% במהלך החודש הראשון לאיסורה יציאה מהבית ופייסבוק וטיק טוק ב-30%. לעומתם אינסטגרם - אפליקציית שיתוף התמונות והסרטונים של פייסבוק, שנחשבת לשירות הכי פופולרי שלה, בעיקר בקרב בני דור ה-Y וה-Z - רשמה באופן מפתיע ירידה בשימוש של 10%. לאחר כניסת ההקלות לתוקף, מגמת השימוש באינסטגרם שבה להיקף השימוש שלפני פרוץ הקורונה.

מגמת השימוש בוואטסאפ, פייסבוק וטיקטוק נותרה גבוהה מהרגיל גם אחרי ההקלות. באופן מפתיע, גם השימוש באתרי ואפליקציות ההיכרויות רשם ירידה במהלך הסגר, וגם לאחר ההקלות נרשמה ירידה של 10% בכניסה אליהם.

אפליקציית שיחות הווידאו זום היא הכוכבת הגדולה של המשבר, ורשמה גידול של 5,000% במספר המשתמשים עד היום. אחד השירותים שהשימוש בהם הצטמצם כמעט לחלוטין במשבר הוא אפליקציית ווייז, בהתחלה ירד השימוש בה ב-40%, ובליל הסדר רשמה האפליקציה ירידה של 90% בשימוש, לעומת תקופת השגרה שלפני הקורונה.   

שידורי האקטואליה בטלוויזיה, שרשמו בתחילת המשבר עלייה של 120% בצפייה במהלך המשבר עצמו, נמצאים במגמת ירידה, ואולם עדיין מדובר בצריכה גבוהה ב-30% משגרת הצפייה שלפני המשבר. הצפייה בטלוויזיה עלתה ב-20% לאחר השבתת מערכת החינוך, והמגמה זינקה ב-60% במהלך הסגר שחל בפסח. השימוש בשירותי VOD זינק ב-90% במהלך הסגר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker