רכישה שמינית בעשור של מיקרוסופט בישראל: סייבר אקס תימכר ב-165 מיליון דולר

הסטארט־אפ הישראלי, שפיתח טכנולוגיה להגנה על תשתיות קריטיות, גייס מאז הקמתו ב-2013 כ-48 מיליון דולר ■ זו תהיה הרכישה השמינית של מיקרוסופט בישראל בעשור האחרון, והיא מעלה את סך רכישותיה למיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר שניידר (משמאל) וניר גילר
עומר שניידר (משמאל) וניר גילר, מייסדי סייבר אקס

ענקית התוכנה מיקרוסופט צפויה להכריז בקרוב על חתימת העסקה לרכישת הסטארט־אפ סייבר אקס (CyberX). המשא ומתן בין החברות והסכם ההבנות בין השתיים נחשף ב-TheMarker לפני פרוץ המשבר הבריאותי, העסקה נמצאת כעת בשלב החתימות (שיכול לקחת כמה ימים), שבמסגרתו מחתימים את כלל בעלי המניות בחברה על העסקה. גורמים שמעורים בפרטי העסקה מספרים כי סכום הרכישה הוא 165 מיליון דולר. 

מאז הקמתה ב-2013 גייסה סייבר אקס 48 מיליון דולר, הגיוס האחרון שלה באפריל 2019 העניק לה שווי של 95 מיליון דולר (אחרי הכסף), כך לפי מקורבים.

סייבר אקס פיתחה מערכת שמספקת הגנה לרשתות במפעלים ולמערכות בקרה תעשייתיות, על ידי ניתוח של הפעילות השוטפת וזיהוי אנומליות, באמצעות למידת מכונה. התחום שונה במובנים רבים מתחום ההגנה על מחשבים ורשתות המוכר היטב למיקרוסופט: אלה פרוטוקולים אחרים, על מחשבים אחרים, מבנה רשתות אחר ואנשי מקצוע אחרים מאשר אנשי ה-IT, מומחי הווינדוס. לקוחות החברה משתייכים למגוון מגזרים שבהם קיימות תשתיות תעשייתיות וקריטיות, כולל חברות גז, תחנות כוח וחברות אנרגיה, מתקני מים, וחברות תרופות.

את סייבר אקס הקימו עומר שניידר וניר גילר, בוגרי יחידת ההצפנה של צה"ל באגף התקשוב (מצו"ב), לפי רשם החברות הם מחזיקים כל אחד קצת פחות מ-6% מהחברה. לחברה מעל 100 עובדים - מחציתם במרכז המו"פ בישראל, והיתר באירופה ובארה"ב. 

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, משקיע הון עתק באבטחהצילום: Mark Lennihan/אי־פי

עם המשקיעים של סייבר אקס נמנית הקרן נורווסט וונצ'ר פרטנרס (NVP) - שהיא בעלת המניות הגדולה ביותר ומחזיקה כ-22% מהחברה. גלילות קפיטל מחזיקה כ-19.5%, פלינט קפיטל מחזיקה כ-13%, אינבן קפיטל - כ-8.5%, אווארקראוד (OurCrowd) - כ-7%, קוואלקום ונצ'רס - כ-6.5%, גלנרוק של ליאון רקנאטי מחזיקה כ-4%, האנג'ל גיגי לוי־ויס - כ-2% וקרן אפווסט - כ-0.5%.

כל שיעורי האחזקה הם לפני דילול, משום שאינם כוללים את תוכנית האופציות של העובדים, שאין לה חיווי ברשם החברות. לפי מקורות, העובדים מחזיקים כ-12% מהחברה. 

מרכז המו"פ של מיקרוסופט בישראל מונה כ-1,500 עובדים, כמחצית מהם עוסקים בתחום הסייבר. חלקם הצטרפו בעקבות רכישות של סטארט־אפים ישראליים לאורך השנים האחרונות. בעשור האחרון רכשה מיקרוסופט שבעה סטארט־אפים ישראליים בסכום כולל של כ-850 מיליון דולר, ארבעה מתוכם היו בתחום הסייבר. הרכישה הגדולה ביותר היתה של הסטארט־אפ אדאלום ב-2015 תמורת 320 מיליון דולר. זוהי הרכישה השמינית של מיקרוסופט בישראל בעשור האחרון, והיא מעלה את סך רכישותיה למיליארד דולר.

תחום הסייבר התעשייתי נחשב לענף צעיר יחסית, הנמצא בצמיחה בד בבד עם החדירה של טכנולוגיות IoT (האינטרנט של הדברים) לתהליכי הייצור בחברות תעשייתיות. בתחום אפשר למצוא סטארט־אפים ישראליים כמו קלאורטי, סקאדהפנס, רדיפלואו, סיגה,  ואינדג'י, שנרכשה בדצמבר על ידי טאנבל האמריקאית תמורת 95 מיליון דולר (לאחר שגייסה כ-36 מיליון דולר מאז 2014).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker