רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

הממשלה אישרה היום (ב') להאריך בשישה שבועות נוספים את תוקף החלטתה המאפשרת לשירות הביטחון הכללי לבצע איכונים סלולריים במסגרת המאבק בנגיף קורונה. מחר בבוקר תתכנס ועדת המשנה לענייני מודיעין לאשר את ההחלטה להמשיך לעקוב אחרי אזרחי ישראל עד 16 ביוני.

לפני שבועיים קבע בג"ץ כי המדינה לא יכולה להמשיך לעקוב באמצעות השב"כ אחרי אזרחים - ללא עיגון הדבר בחוק או לחילופין באמצעות חלופות למעקבים אלה. המדינה הפעילה את השב"כ כחלק מתקנות לשעת חירום, וכעת בג"ץ דורש כי המעקב יוסדר בחקיקה ראשית, מאחר שכבר לא מדובר במצב חירום וקצב התפשטות הנגיף הואט.

גבי אשכנזי, יו"ר ועדת חוץ וביטחון
גבי אשכנזי, יו"ר ועדת חוץ וביטחוןצילום: אוהד צויגנברג

למרות זאת, הממשלה - כפי שעולה מהבקשה ששלחה ליו"ר הוועדה, ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) - מעוניינת שהשב"כ ימשיך לבצע מעקבים, ולא נמסר אם נשקלות חלופות לשירות. בשבועות האחרונים מקדם השר יובל שטייניץ (הליכוד) - שמונה לעמוד בראש צוות שרים שהוקם כדי לבחון את השימוש בשב"כ - שימוש רחב יותר בשב"כ למשימות נוספות כמו איתור מוקדי הדבקה. עד היום לא נמסרו נתונים לגבי מידת ההצלחה של הכלי הטכנולוגי שבו השירות עושה שימוש - כמה אזרחים אוכנו על ידו וכמה מתוכם נמצאו חולים בקורונה.

בדיונים שנערכו בחודשיים האחרונים בעניין הסמכת השב"כ לבצע מעקבים השתתפו ארגונים רבים, ובהם ארגוני זכויות אדם שעתרו לבג"ץ נגד הפעלת השירות. העמדה העיקרית שמוצגת על ידי המתנגדים לשימוש בשב"כ היא שישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם שמפעילה את שירות הביון שלה לעקוב אחרי חולי קורונה - בניגוד למדינות אחרות שעושות זאת באמצעות הפעלת חלופות כמו אפליקציות ניטור או כרטיסים חכמים.

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר
ד"ר תהילה שוורץ אלטשולרצילום: ללא קרדיט

"ההחלטה הערב מבזה את החלטת בג"ץ, שהתיר למדינה הארכת תוקף לזמן קצר בלבד וחייבה להניע הליך חקיקה, ומציבה את ישראל בשורה אחת עם מדינות לא דמוקרטיות. מהחלטת הממשלה ניכר כי כולם לוקחים את הזמן ובכוונתם להשאיר את השימוש בשב"כ - כאן כדי להישאר", אומרת ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה, בתגובה להחלטת הממשלה.

"כיום ברור שקיימות חלופות והן מדויקות יותר מהכלי של השב"כ: הן לא יחייבו רישום נפרד בקניונים, ולא יאספו את כמויות המידע המפלצתיות שהשירות החשאי נדרש לאסוף - אלא רק את המינימום הנדרש. חשוב לזכור כי בחברה שבה כל אזרח ואזרחית יודעים כי הם נמצאים במעקב גם בעת החזרה לשגרה, נפגעים אמון האזרחים והחוסן הציבורי, ואנו נשלם מחיר יקר על ההחלטות האומללות האלה", מוסיפה שוורץ אלטשולר.

חן בריל אגרי, קמפיינרית באמנסטי אינטרנשיונל ישראל, מוסיפה כי "לפי הצעת ההחלטה, אם תאושר, מדובר בחודש וחצי נוספים שבהם השב"כ יפעל ללא פיקוח ראוי ויפר את זכויותיהם הבסיסיות ביותר של אזרחי המדינה, ללא כל הצדקה. ההצעה להאריך את תוקף הסמכת השב"כ היא מוגזמת, בלתי מידתית, לא שקופה ולא מבוססת על כלל הנתונים הרלוונטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker