אחרי העימות החריף עם משרד הבריאות: מכון ויצמן מפסיק את בדיקות הקורונה

באפריל התברר שקשישים שנבדקו לקורונה ואושפזו ללא תסמינים, לא נושאים את הנגיף, ומקור התוצאות השגויות בבדיקות שערך המכון הוא פרשנות של הנחיות משרד הבריאות ■ מכון ויצמן: ההחלטה נעשתה ברוח טובה

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקות מעבדה לגילוי וירוס קורונה
בדיקות מעבדה לגילוי וירוס קורונהצילום: בלומברג
שגיא כהן
שגיא כהן

מכון ויצמן הודיע למשרד הבריאות על כך שיסגור את מעבדת בדיקות הקורונה שנפתחה בחודש שעבר. המהלך מגיע לאחר עימות תקשורתי בין המכון למשרד הבריאות על רקע אבחון שגויים של חולים, אולם במכון מכחישים ואומרים כי ההחלטה נעשתה ברוח טובה.

באפריל התברר שקשישים מהמרכז הגריאטרי בית הדר באשדוד, שנבדקו ונמצאו חיוביים לקורונה בלי תסמינים, אושפזו במחלקות קורונה בבתי חולים, ורק לאחר שהתעורר חשד נבדקו שוב ונמצא כי הם בעצם לא נושאים את הנגיף. עוד התברר כי המעבדה שבה בוצעו הבדיקות שהתגלתה בהן טעות היא מעבדת מכון ויצמן שהחלה לעבוד עם משרד הבריאות.

בעקבות זאת, בין המכון לבין משרד הבריאות חלו חילופי האשמות חריפים לגבי מי האחראי לטעויות, כשממשרד הבריאות עלתה טענה כי הגורם הוא תקלה במעבדה ובנהלי העבודה; ואילו במכון טענו כי הסיבה היא פרשנות לתוצאות גבוליות, שנעשתה בהתאם להוראות משרד הבריאות.

קמפוס מכון ויצמןצילום: צביקה ישראלי / לע

במכון אומרים כי אין קשר בין האירוע לבין ההחלטה, ומסרו כי "מכון ויצמן למדע הודיע היום למשרד הבריאות על הפסקת ביצוע הבדיקות במכון. ההודעה נובעת ממחויבות חוזית של המכון להודיע על הפסקה שבוע לפני תחולת ההפסקה – ולא ממחלוקת כלשהי, שאינה קיימת.

"הסיבות להפסקה הן שתיים: הצורך הדוחק והמחסור בבדיקות פחתו באחרונה במידה רבה מאוד, כך שלמעשה אין עוד צורך בסיוע של מכון ויצמן למדע בתחום זה. בה בעת, חשוב מאוד שמעבדות המחקר של המרכז הישראלי הלאומי לרפואה מותאמת אישית במכון ויצמן למדע, יחזרו למסלול המחקר (אותו הפסיקו כדי לבצע את הבדיקות כשהיה בכך צורך מיידי). מחקר זה נועד לשפר את הרפואה בטווח הבינוני והארוך.

מכון ויצמן למדע הודיע למשרד הבריאות שהוא מעמיד לרשות המשרד את כל הידע המקצועי שנצבר במכון בתחום בדיקות הקורונה, לרבות שיטות מתקדמות לביצוע בדיקות קורונה מסוג חדש, יעילות, בטוחות ומהירות במיוחד- וזאת בהתנדבות מלאה וללא תמורה".

ההתקשרות בין משרד הבריאות למכון ויימן נעשתה בהליך של פטור ממכרז, בהתקשרות בהיקף של 2.15 מיליון שקל. ממשרד הבריאות וממכון ויצמן לא נמסר אם חלק או כל הסכום יוחזר כעת למדינה.

מלבד מכון ויצמן, משרד הבריאות הודיע באחרונה כי הוא על סף חתימת הסכם לביצוע בדיקות עם אוניברסיטת תל אביב, אך עד עתה הוא לא יצא לפועל. מנגד, המשרד הודיע על הקמת מעבדה חדשה לבדיקות על ידי חברת מייהריטג' הישראלית.

נראה שבמשרד הבריאות מוותרים כעת על הרחבה נוספת של מערך הבדיקות בעזרת גופים אקדמיים. זה קורה על רקע ירידה בביקוש לבדיקות בשל ירידה בכמות הנדבקים. במשרד הבריאות דיווחו במהלך השבוע שקיבולת הבדיקות היא 15 אלף ביום, אך בפועל נבדקו פחות מ-10,000 איש ביום. עם זאת, לאור החשש ממקרי הדבקה חדשים, השאלה היא יכולת ביצוע כמות גדולה של בדיקות לא תידרש שוב בשבועות ובחודשים הבאים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker