פיילוט בבתי חולים: מכ"מ שיתריע על החמרת מצבם של חולי קורונה

המערכת של חברת Sensible Medical מסוגלת למדוד את כמות הנוזלים בריאותיו של מטופל באמצעות גלי רדיו - בדומה למכ"מ ■ נעשה שימוש במערכת באיטליה, ובקרוב היא תיכנס לשימוש כפיילוט במחלקות הקורונה בבתי החולים שערי צדק, השרון ותל השומר

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיפול בחולה קורונה בבית החולים השרון, החודש
טיפול בחולה קורונה בבית החולים השרון, החודשצילום: אייל טואג

פיילוט חדש שמתחיל בכמה בתי חולים ברחבי ישראל, יבדוק אם טכנולוגיה לניטור מרחוק של נוזלים בריאות, תוכל לזהות הידרדרות במצבם של חולי קורונה ולסייע בטיפול בהם.

מערכת ReDS, פיתוח הסטארט-אפ הישראלי Sensible Medical, מסוגלת למדוד את כמות הנוזלים בריאות של מטופל. אבל בניגוד לשיטות אחרות, כמו סריקות CT או שתלים פולשניים, היא עושה זאת באמצעות גלי רדיו – בדומה למכ"מ. בשגרה זו מערכת ממוקדת במקרי אי-ספיקת לב, מצב רפואי שבא לידי ביטוי בנוזלים בריאות. עם זאת, מאז התפרצות משבר הקורונה, בחברה החלו להציע לבתי חולים להשתמש במכשיר לצורך ניטור הריאות של חולי קורונה. במערכת נעשה שימוש באיטליה, ובימים אלה נכנסת לשימוש בגדר פיילוט במחלקות הקורונה בבתי החולים שערי צדק, השרון ותל השומר.

מערכת ReDS של Sensible Medical. מסוגלת למדוד את כמות הנוזלים בריאות של מטופל
מערכת ReDS של Sensible Medical. מסוגלת למדוד את כמות הנוזלים בריאות של מטופלצילום: סנסיבל מדיקל

"אנחנו סטארט-אפ בן עשר שנים, ורוב הצוות מורכב מיוצאי יחידה 81, היחידה הטכנולוגית של אגף המודיעין", מסביר אמיר רונן, מנכ"ל החברה. "הטכנולוגיה המקורית היא צבאית, ומיועדת לראות דרך קירות לצורך לחימה בשטח בנוי או איתור ניצולים בהריסות. אנחנו המרנו אותה לפלטפורמה רפואית. באמצעות משדר ומקלט, גל אלקטרומגנטי בתדרי רדיו מאפשר למדוד את כמות הנוזלים בריאות".

החברה קיבלה ב-2019 אישור מה-FDA, וכן יש לה אישור אמ"ר ממשרד הבריאות. לדברי רונן, המכשיר נמכר בעבר לעשרות בתי חולים בארה"ב ובאירופה, ומשמש לניטור מצבם של אנשים שסובלים מאי-ספיקת לב וגם לצורך ניסויים קליניים של תרופות חדשות. "לפני חודשיים התברר שמחלת הקורונה קשורה לנוזלים בריאות", אומר רונן.

לדבריו, "במחלה זו יש הצטברות דלקות בריאות עד שהמצב הופך לאקוטי והריאות מתמוטטות. כשחולה מגיע צריך לנטר את רמת הדלקת בריאות שלו, וצריך לדעת מתי לתת את הטיפול ואם ומתי להעלות אותו למכונת הנשמה. המכשיר שלנו נותן את מה שה-CT נותן, והוא עומד ליד המיטה, הוא זול, ללא קרינה, ואפשר לנקות אותו בקלות. גם לאחר מכן ניתן לדעת מתי משתפר מצבו של החולה. התחלנו לקבל פניות ועכשיו משתמשים במכשיר באיטליה וכעת גם בישראל".

לצד בתי חולים, בחברה מקווים להכניס את המוצר שלהם גם לבתי אבות בישראל כדי לנטר את מצבם של קשישים ולהבין מתי מצבם מתדרדר ולהחליט מתי צריך להביא אותם לאשפוז. "אנחנו רוצים לעשות את זה אבל עדיין לא הצלחנו ליצור קשר עם הגורמים הרלוונטיים בארץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker