"נספק חומרים לעוד 12 אלף בדיקות קורונה ביום לפחות"

משרד הביטחון ומשרד הבריאות הודיעו על הסכם עם חברת BGI הסינית, במסגרתו היא תספק מכשור וחומרים לביצוע בדיקות נוספות ■ משלוח ריאגנטים צפוי להגיע היום מדרום קוריאה לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקות קורונהצילום: אייל טואג

על רקע הירידה במספר הבדיקות לקורונה בימים האחרונים, שנבע בין השאר ממחסור בריאגנטים (החומרים הדרושים לבדיקות), הודיעו אמש (ג') משרד הביטחון ומשרד הבריאות על הסכם עם חברת BGI הסינית, במסגרתו היא תספק מכשור וחומרים לביצוע 10,000 בדיקות נוספות ביום לפחות, תמורת 90 מיליון שקל. המכשירים יוצבו בשש מעבדות של קופות החולים בשבועיים-שלושה הקרובים ויצטרפו לפעילות המעבדות הקיימת.

"אני יכול לספק חומרים לביצוע מינימום 12 אלף בדיקות בדיקות ביום", אומר ל-TheMarker שניר זנו, מנכ"ל הקבוצה העולמית של AID GENOMICS והשותפה של BGI בישראל. "חברת BGI היא חברת ענק, הגדולה בעולם לגנטיקה וגנומיקה, שמנהלת את בנק הגנים של סין. יש להם ערכות בדיקה, ריאגנטים ומכשירים. הפרויקט הוא לקחת את המעבדות הקיימות, לבדוק את החוסרים בכל מעבדה, לשדרג את מה שצריך ולדאוג לאספקה הדרושה".

לפי זנו, המטוס עם הציוד והחומרים כבר מוכן בהונג קונג, והיום תתחיל AID Genomics בסקר המעבדות כדי להיערך למהלך. חמישה עובדי BGI הסינית יגיעו בקרוב כדי לבצע את ההטמעה. עם זאת, ברור שהמהלך קורה באיחור. בימים הקרובים, לפי הצהרת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ישראל היתה אמורה להגיע כבר בימים הקרובים ל-30 אלף בדיקות יומיות. בפועל, ככל הידוע מספר הבדיקות היומי עדיין לא הגיע ל-10,000.

ייתכן שחלק מהעיכובים נובעים משורה של אירועים חריגים סביב הקמת מערך הבדיקות החדש. לפני שבועיים חברת הסטארט-אפ מיי הריטג' הישראלית, העוסקת בניהול עצי יוחסין ובדיקות גנטיות, הודיעה שסיכמה עם חברת BGI הסינית להקמת מעבדה גדולה בישראל לביצוע עוד 10,000 בדיקות קורונה ביום. עם זאת, הקפיא משרד הבריאות את המיזם בשבוע שעבר ללא הסברים ברורים. מנכ"ל מיי הריטג', גלעד יפת, הביע תרעומת רבה על ההחלטה בראיונות לתקשורת.

שניר זנו, מנכ"ל הקבוצה העולמית של AID GENOMICS והשותפה של BGI בישראלצילום: AID

זנו אומר: "אנחנו המשווקים הבלעדיים של מוצרי BGI. מיי הריטג', כלל הידוע לי, ניסו לסגור עסקה עם משרד הבריאות דרך גורם אחר ב-BGI. שמונה ימים לפני שהם עשו זאת אני כבר פניתי למדינה עם ההצעה שלי. בנוסף, אנחנו כבר חודש וחצי מספקים ציוד לבדיקות למעבדות בישראל".

לא ברור למה המהלך של מיי הריטג' לא קודם. הקמת המעבדה דרשה גיוס של מעל 100 עובדים, אך גורמים בשוק מעריכים כי מאחר שיש מחסור בעובדי מעבדות, מיי הריטג' היתה מעסיקה אצלה את עובדי המעבדות הקיימים כיום. ייתכן שזו היתה אחת הסיבות לכך שהמהלך נפל. המהלך הנוכחי של AID Genomics אינו כולל הקמת מעבדה חדשה וגיוס עובדים, אלא הבאת חומרים וציוד למעבדות הקיימות בקופות החולים.

בדיקות הקורונה במעבדה נעשות בשיטה שנקראת PCR, שעבורה יש צורך בערכות הפקת RNA. ערכות אלה מכילות חומרים כימיים, שנקראים ריאגנטים, שממצים את חומצות הגרעין מהווירוס. כיום, חברת Hylabs (מעבדות חי) הישראלית מספקת את ערכות הבדיקה הללו למרבית מכ-30 מעבדות בדיקת הקורונה שפועלות כרגע בישראל. אך כפי שפורסם, באחרונה נרשם מחסור עולמי בריאגנטים, מה שגרם להאטת הבדיקות בישראל.

התקווה היא שכעת ניתן מענה כפול למחסור הזה. מעבר להסכם עם עם BGI, הודיע משרד הביטחון על מבצע משותף עם משרד החוץ ואל על להבאת משלוח ריאגנטים מדרום קוריאה לישראל. המשלוח אמור להגיע היום בצהריים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker