ללא מגע רופא: מערכת ישראלית תבדוק חום ונשימה מרחוק אצל חולי קורונה

ניסוי שנערך במרכז הטכנולוגי הלאומי למלחמה בקורונה בימים האחרונים יבדוק אם ממערכת תוכל לנטר ולבדוק מדדים חיוניים של חולי קורונה מרחוק וללא מגע ■ המערכת מורכבת ממכ"מ רגיש ביותר שמסוגל למדוד דופק ונשימה

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שומר בכניסה למסעדה בשנחאי
שומר בכניסה למסעדה בשנחאיצילום: AFP

ניסוי שנערך בימים האחרונים יבדוק אם מערכת שפותחה בשיתוף סטארטאפים ישראליים, אלביט ואלתא, תוכל לנטר ולבדוק מדדים חיוניים של חולי קורונה מרחוק וללא מגע. הניסוי נעשה במסגרת המרכז הטכנולוגי הלאומי למלחמה בקורונה, בראשות ראש מפא"ת במשרד הביטחון, ד"ר דני גולד.

המטרה היא לאפשר לצוותים רפואיים במיון לבצע בדיקות ראשוניות של החולים ללא סיכון אישי – ולעשות זאת בלי להתקרב ובלי לגעת בחולים. המטופל יישב במרחק של שני מטרים מהרופא, ועל המוניטור יופיעו המדדים הרלוונטיים של חום, דופק וקצב נשימה, שיעזרו לרופא לקבל החלטות טיפוליות.

המערכת משלבת מספר פתרונות ופיתוחים שונים שהגיעו מהתעשיות הביטחוניות, מהאקדמיה וסטארטאפים ישראליים. המערכת מורכבת ממכ"מ רגיש ביותר שמסוגל לזהות ויברציות עדינות על פני הגוף של המטופל וכך למדוד דופק ונשימה, וממצלמה תרמית שמסוגלת למדוד באופן מדויק את חום הגוף של המטופל. באמצעות תוכנה יתבצע היתוך של המידע הזורם מהחיישנים השונים כך שהמידע המתאים יוצג לרופא. המטרה היא לפתח בהמשך גם רכיב בינה מלאכותית שיידע לבצע הצלבות בין נתונים שונים על מנת לסייע לרופא לקבל תובנות רפואיות עמוקות יותר.

הפיתוח נעשה במהירות, אך יש לציין כי מדובר באוסף של טכנולוגיות קיימות ובשלות. שורה של חברות בארץ ובעולם מאפשרות היום לבצע ניטור של מדדים רפואיים מרחוק בשיטות שונות.

המערכת מבוססת על מערכות מכ"ם ואופטיקה שפותחו באלביט ואלתא, חברה בת של התעשייה האווירית, ועל טכנולוגיה של הסטארטאפים הישראליים Vayyar, Neteera ו-EchoCare, שפיתחו טכנולוגיות חישה וניטור מרחוק; וכן בשיתוף ד"ר יוני סביר מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון, המרכז הרפואי רבין, יחידת המו"פ במפא"ת בראשות תא"ל יניב רותם וצוות מערך החיישנים במפא"ת בראשות אל"מ א', וכן קבוצות מחקר נוספות מהאקדמיה ומצה"ל.

המערכת נמצאת כעת בשלבי ניסוי מתקדמים בהובלת מפא"ת. בתחילת שבוע הבא מערכת ראשונה תוצב לניסוי קליני בבית החולים בלינסון. מטרת המחקר היתה לבדוק את מהימנות המדידה ונוחות השימוש במערכת של אלביט ובמערכת של אלתא, והתוצאות שהתקבלו מאפשרות לבחון את הכנסת המערכת לשימוש במיון בתי החולים כבר בימים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker