אמיתי זיו

חברת גלובל דאטה סנטר (GDC) משקיעה בימים אלו 100 מיליון שקל בהקמת חוות שרתים נוספת באזור התעשייה קרית אריה בפתח תקוה, כך נודע ל-TheMarker. המתקן החדש יפרש על 6,000 מ"ר, מתוכנן לעוצמת חשמל של 15 מגה וואט ויחל לפעול באמצע 2021.

זהו מתקן שני שמקימה החברה, בנוסף למתקן בגודל זהה שפועל כבר בהרצליה פיתוח. מהחברה נמסר: "הדאטה סנטר בפתח תקוה נבנה מראש על פי דרישות האופייניות למתקנים מתקדמים העומדים ברגולציה עולמית של Tier 3 (רמת מיגון, א"ז); האתר יציע את כל תשתיות החשמל, מיזוג אוויר, והאנרגיה הנדרשות".

בין הלקוחות הקיימים של גלובל דאטה סנטר ניתן למנות את קבוצת הראל, כלל ביטוח, IBI, אינפינדט, ורוניס, זרטו, סולאר אדג', DSP ועוד חברות רב לאומיות וגופים ממשלתיים. בגלובל דאטה סנטר צופה שהביקוש אף יוביל בעתיד להכפלת המתקן בפתח תקוה לגודל של 12 אלף מטר.

ההודעה של GDC על הקמת מתקן מגיעה בתקופה של "קדחת" חפירות של מתקני דאטה סנטר חדשים בישראל או הרחבה של חוות שרתים קיימות. MedOne המתחרה, מקימה בימים אלו שני מתקנים חדשים, אחד ברמלה (12 אלף מ"ר, יופעל ב-2022) ואחד בטירת הכרמל (5,000 מ"ר, יופעל השנה). בינת אמורה להפעיל השנה מתקן של 13.5 אלף מ"ר בהר חוצבים וחברת SDS החלה לאחרונה לאכלס מתקן ענק של 35 אלף מ"ר במודיעין, והיא כבר בחיפוש אחר אתר להקמת מתקן חדש.  

נראה שגם המתחרים חופרים מתקנים חדשים, אתם בטוחים שיש מספיק ביקוש בשוק?

"נדרשו ארבע שנים כדי לאכלס את החלק הראשון של המתקן שלנו בהרצליה, מדובר ב-3,000 מ״ר, את החלק השני, 3,000 מ״ר נוספים, אכלסנו תוך שנה וקצת". משיב משה לסמן, מנכ"ל GDC.

לאחרונה התבשרנו על כניסת שתי שחקניות בינלאומיות והקמת חווה מקומית, אורקל ומיקרוסופט - איך זה משפיע עליכם?

"להערכתי זה לא יגמר רק באלו ואנחנו בתקופה שכולם מדברים עם כולם. עכשיו, גם אני לא יארח את אחת השחקניות שציינת, זה עדיין שטח רצפה שנתפס ובסוף גם האנטרפרייז הישראלי צריך מקום להתארח, אז אני מברך על כל עסקה שנחתמת בשוק".

האם החלטת הממשלה לצאת לפרויקט "נימבוס" להסתת תקציבי ה-IT לענן משפיעה עליכם?

"אני לא יודע מה יקרה עם הפרויקט הממשלתי כי צריך לארגן התחייבות תקציבית לשנים רבות, ויש שם גם אתגר של ועדים חזקים בחלק מהגופים שאמורים לעבור לענן. אבל זו בהחלט היתה יריית הפתיחה לגידול בשוק, ואת האפקט שלו ההכרזה עשתה".

גלובל דאטה סנטר הוקמה ב-2013 על ידי לסמן עצמו ובגיבוי פיננסי של קבוצת ויולה וחברת ההשקעות גלנרוק של ליאון רקנאטי. עבור הפרויקט הנוכחי לא תזדקק החברה למימון הקודם: "אנחנו מסוגלים לממן את הפרויקט בעצמנו ולא מגייסים כעת כסף לטובתו. במידת הצורך נוכל לגייס חוב בנקאי", מסכם לסמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker