שגיא כהן
שגיא כהן

כמה יזמים בולטים מקימים בימים אלה חמ"ל היי-טק, שירכז יזמים וחברות טכנולוגיה, במטרה לתאם דרכים ומימון לצורך הבאת ציוד רפואי חיוני מחו"ל במהירות, תוך עקיפת ביורוקרטיה מיותרת.

שי וינינגר, מייסד ונשיא למונייד; ואייל וולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, מובילים את היוזמה. מצרפים אליהם יזמים נוספים, הקוראים לאחרים להצטרף כדי לעזור. המטרה היא ליצור מערך שינצל קשרים ויכולות של סטארט-אפים וחברות היי-טק, על מנת להשיג ציוד ממפעלים בסין ובאירופה, לארגן טיסות ולממן את כל התהליך. מטרתם היא לעקוף את המנגנונים הבירוקרטיים שלפעמים מאטים ומכשילים פעולות יבוא כאלה.

שי וינינגר (מימין) ואייל ולדמן
שי וינינגר (מימין) ואייל ולדמןצילום: עופר וקנין ולמונייד

בסופו של דבר המטרה היא להביא את הציוד לישראל ולהפיץ אותו, תוך שיתוף פעולה עם הגורמים המתאימים – משרדי הביטחון והבריאות ובתי החולים. בין הציוד שמנסים להשיג כרגע אפשר למצוא בעיקר ציוד המיועד לצוותים הרפואיים: מסכות, חליפות הגנה וגם מכונות הנשמה.

וינינגר מסביר כי "באופן שבו משרד הבריאות וארגוני הרכש השונים יודעים להתנהל, קשה מאוד להתחרות עם שאר מדינות העולם". לדבריו, "שם שולחים אנשים עם מזוודות כסף מזומן וקונים סחורה ישירות מפס הייצור. אי אפשר להתחרות בזה עם שוטף פלוס 90 וערמות טפסים. מי שמנסה לעזור ולהביא מסכות וציוד מיגון מסין ומקומות אחרים נתקל בקיר. מערכת הבריאות פועלת עדיין כאילו שאנחנו בתקופת שלום, אבל זו מלחמה - ובמלחמה צריך לזוז מהר, לדעת לאלתר ולהיות מוכן להקריב את הטקטי בשביל האסטרטגי. עוד 10 סנטים למסכה ממש לא חשוב כרגע. צריך להצטייד במלאי ולקוות בשביל כולנו שלא נצטרך את זה".

מחלקת אשפוז לחולי קורונה בבית חולים שיבא, השבוע
מחלקת אשפוז לחולי קורונה בבית חולים שיבאצילום: אייל טואג

כבר לפני שבועיים, מלאנוקס הודיעה שתתרום שמונה מכונות הנשמה לבתי חולים בישראל, וקראה לחברות וגופים עסקיים נוספים להצטרף ליוזמה שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker