מיקרוסופט נסוגה מהשקעתה בחברת זיהוי הפנים הישראלית אניוויז'ן

בעקבות חשיפת TheMarker | מיקרוסופט הודיעה כי תפסיק להשקיע בחברה אחרי פרסומים שלפיהם אניוויז'ן משתמשת בכלי מעקב ביהודה ושומרון ■ מיקרוסופט: "אחזקה כזאת אינה מאפשרת לנו רמת נראות ושליטה כפי שאנו מפעילים כלפי הטכנולוגיה שלנו"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מערכת זיהוי הפנים של חברת אניוויז'ן
מערכת זיהוי הפנים של חברת אניוויז'ןצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של AnyVision

מיקרוסופט הודיעה כי תפסיק את השקעתה בחברת זיהוי הפנים הישראלית אניוויז'ן (AnyVision). זאת, בעקבות הפרסום ב-TheMarker ופרסומים אחרים שלפיהם אניוויז'ן משמשת כלי מעקב גם בשטחים שבשליטה צבאית ישראלית ביהודה ושומרון.

מהודעת אניוויז'ן לא ברור אם מיקרוסופט מתכוונת למכור את אחזקות המיעוט שלה בחברה או להפסיק להשקיע בסבבי המשך - מה שיוביל לאורך זמן לדילול אחזקותיה.

ביולי 2019 נחשפה ב-TheMarker פעילותה של אניוויז'ן. החברה הוקמה ב-2015, מעסיקה 240 עובדים, ופועלת בתחום זיהוי הפנים עם יכולות דיוק גבוהות מאוד. בכתבה נחשף כי החברה פועלת גם משטחי יהודה ושומרון, ומבצעת ניטור על האוכלוסייה הפלסטינית במחסומים ובעומק שטחי הרשות. מידע זה אושש אחר כך בכמה תחקירים של כלי תקשורת בינלאומיים. בין המשקיעות בחברה גם גוף השקעות הון סיכון של מיקרוסופט - M12.

בעקבות הפרסומים, מיקרוסופט שכרה בנובמבר את התובע הכללי לשעבר של ארה"ב, אריק הולדר, כדי לבצע בדיקה על השימוש בטכנולוגיית זיהוי הפנים של אניוויז'ן, ולבדוק אם היא עומדת בכללים האתיים של החברה. בדיקה זו הסתיימה, וכעת הבודק מפרסם את מסקנותיו.

פרופסור שלמה בן ארצי, ממקימי אניוויז'ן
פרופסור שלמה בן ארצי, ממקימי אניוויז'ןצילום: עופר וקנין

יצוין כי הולדר מכחיש, כפי שהכחישה בעבר החברה, את השימוש בטכנולוגיה בעומק שטחי יהודה ושומרון: "הראיות הזמינות מראות כי הטכנולוגיה של אניוויז'ן לא שימשה בעבר ואינה משמשת כעת לעיקוב המוני בשטחים כפי שנטען בעבר במדיה".

ואולם הולדר מציין כי "בדיקותינו כללו ראיונות עם עובדי החברה, גורמי צד שלישי, בדיקות חשבונאיות וסקירה טכנית, אך היו מוגבלות במידה מסוימת בשל קשיים משפטיים להסגיר בפנינו מידע בעל אופי רגיש".

למרות זאת, החליטה M12 להפסיק את השקעותיה באניוויז'ן. הסיבה: מיקרוסופט החליטה שאינה רוצה להיות עוד בעלת מניות מיעוט בחברה ש"מוכרת טכנולוגיה רגישה, משום שאחזקה כזאת אינה מאפשרת לנו רמת נראות ושליטה כפי שמיקרוסופט מפעילה כלפי הטכנולוגיה שלה עצמה", נמסר ממיקרוסופט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker