משרד הבריאות: 500 ישראלים חולי קורונה אותרו על ידי מעקב של השב"כ

בדיון בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים של ועדת חוץ וביטחון נחשף כי המעקב כולל לא רק נתוני מיקום, אלא גם פירוט שיחות טלפון ■ המשנה ליועמ"ש הדגיש כי תוכן השיחות אינו מועבר

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש השב"כ נדב ארגמן
ראש השב"כ נדב ארגמןצילום: גלעד קוולרצ'יק

הממשלה הסמיכה הערב (חמישי) את שירות הביטחון הכללי (שב"כ) להמשיך להשתמש בכלים הטכנולוגיים שברשותם כדי לסייע למשרד הבריאות לאתר אנשים שבאו במגע עם חולי קורונה. משרד הבריאות מסר הערב כי יותר מ-500 תושבי ישראל שנכנסו לבידוד לאחר שאותרו על ידי השב"כ – אובחנו גם כחולי קורונה.

בדיון שנערך מוקדם יותר היום בוועדה, נחשף כי השב"כ מקבל את פירוט השיחות של חולי קורונה. לדברי רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, חלק מהמעקב כולל פירוט שיחות, אך לא את התוכן שלהן. עד היום לא ניתן לדעת מהם האמצעים הטכנולוגיים שבהם משתמש השב"כ כדי לסייע למערך הבריאות לעקוב אחרי המסלול שעשו חולי קורונה, במטרה לאתר אנשים שבאו אעמם במגע. המטרה בשימוש בכלים של השב"כ היא לבודד כמה שיותר אנשים שאולי נדבקו ולצמצם את היקף ההתפשטות.

בדיון שנערך היום השתתפו חברי כנסת, נציגי מערכת הבריאות, משרד המשפטים וארגונים חברתיים. בסוף הדיון תיערך הצבעה לאישור המשך השימוש בשב"כ כדי לנסות לצמצם את התפשטות נגיף הקורונה. לשאלתו של ח"כ יאיר לפיד האם הוחרגו אנשי ביטחון, עיתונאים ופעילים חברתיים - לא התקבלה תשובה.  

התקנות שמאפשרות לשב"כ לעקוב אחרי נדבקים אושרו במסגרת תקנות שעת חירום שהפעילה הממשלה ללא פיקוח של הכנסת. הדיון היום הוא הדיון הפתוח הראשון בנושא.

גבי אשכנזיצילום: מוטי מילרוד

הדיון שמנהל אשכנזי מחולק לכמה חלקים: בחלק הראשון פירטו בשיחת וידיאו בזום מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב וראש שירותי בריאות הציבור במשרד פרופ' סיגל סדצקי את הצורך בשב"כ לאיתור חולים וכאלו ששהו לידם כדי לצמצם את ההדבקה. "בעולם של חולים בודדים או עשרות נוספים ביום יכולנו להשתמש בכלי המסורתי של חקירה אפידמיולוגית ולפרסם לציבור מסלול. במספרים כעת המשימה בלתי אפשרית - הזיכרון של האנשים מוגבל והיכולת ליידע מאסות של אנשים ששהו ליד חולה מאומת היא בלתי אפשרית כדי לשלוח אנשים שצריך לבידוד. פה הטכנולוגיה יכולה להקל עלינו ולהגיע לכמה שיותר אנשים למנוע הדבקה", אמר בר סימן טוב.

לאחר מכן ציין בר סימן טוב כי היבטי ההגנה על הפרטיות הם מובנים וחשובים – אולם כרגע לכלי של השב"כ אין תחליף והוא הכי יעיל בנקודת הזמן הזאת. סדצקי הוסיפה כי "הכלי של השב"כ יודע להגיע למעל 60% מהאנשים שאולי נדבקו ואין להם תסמינים, ולכן חשוב להשתמש בו, שכן למרות שאנשים כבר לא מסתובבים, הם ממשיכים להגיע למקומות עם בית כנסת ועבודה ולהדביק עוד אנשים".

לשאלתה של ח"כ אורנה ברביבאי כיצד שומר המשרד על המידע שלא יזלוג החוצה ענה בר סימן טוב: "יש פרוטוקול מסודר שנקבע במשרד המשפטים שכולל שמירת מידע. יש הרשאות אישיות לאנשים שרק הם חשופים למידע - שלושה אנשים במשרד ואני סומך עליהם. אנחנו לומדים גם הרבה מתוך המידע הזה על שרשרת הדבקות ולפי אדם אחד שחלה יכולים להבין דפוסים אחרים. המידע הזה חשוב".

לשאלה של ח"כ איילת שקד מי מפקח על כך שהמידע יימחק 60 יום בתום האירוע – לא התקבלה תשובה. ח"כ לפיד שאל האם עוד דמוקרטיות בעולם משתמשות בשירות חשאי לעקוב אחרי אזרחים חולי קורונה ענה בר סימן טוב כי לכל מדינה אסטרטגיה משלה.

בחלק השני של הדיון עלו לשיחת זום נזרי ודינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. לשאלה מדוע יש צורך בפירוט שיחות של אנשים ענתה זילבר כי התשובה היא בידי השב"כ. השירות יענה על שאלות אלו בדיון שלא יהיה פתוח לציבור. "יש הגבלות לשימוש במידע כמו פירוט שיחות – זה נאסף רק לתכלית. בעלי תפקידים שהוסמכו יגשו אליו והכלי מופעל רק לתכלית. אנחנו נותנים מענה למציאות חריגה ולא שגרתית ומחייבת ויסות של כלל הגורמים. בנוסף, משלבים את כל הריסונים והבקרות במגבלת הזמנים. הכל ביחד מייצר נוסחה שהיא מאוזנת", אמרה זילבר.

יאיר טרצ'יצקי, יו"ר איגוד העיתונאים הצטרף לדיון והציג את החשש לפגיעה בחיסיון העיתונאי: "עיתונאים מוטרדים מפגיעה בחופש העיתונות והחיסיון העיתונאי. העניין הוא לא רק אם תתרחש פגיעה בפועל, אלא בהרתעה של מקורות שרוצים לחשוף מחדלים - ומבינים שיש מעקב אחרי פירוט שיחות ומיקום. מעקב השב"כ מייצר אפקט מרתיע. העיתונאים פה לצד הציבור, העמדה אנחנו לא נגד האמצעים שננקטים כדי לעצור את המגפה. גם העבודה העיתונאית חשובה לבריאות הציבור - לחשוף מחדלים. הפגיעה בחיסיון מקורות פוגע בעבודה העיתונאית. חייבת להישמע אמירה מפורשת לגבי השמירה על החופש העיתונאי וחיסיון המקורות במסגרת השימוש באמצעים אלה. אם גילו כי עיתונאי נדבק בקורונה שייגשו אליו באופן פרטני ובהסכמה. זה חייב להיאמר במפורש בוועדה, בדומה ליחס שחברי כנסת מקבלים".

רז נזרי הגיב לדבריו של טרצ'יצקי: "הוגשה עתירה לבג״ץ ואנחנו ערים לצורך לבחון את התנאים וליצור איזונים. הנהלים נמצאים בעבודה אצלנו, ונבחן איך לגשת לעיתונאים".

מהשב"כ נמסר כי "זה כשבועיים פועל, מסביב לשעון, צוות של עובדות ועובדי שב"כ כדי לספק למשרד הבריאות תמונה מדויקת עד כמה שניתן של אותם תושבים ששהו בקרבת חולים מאובחנים בקורונה ועלולים היו, בהתאם להגדרות משרד הבריאות, להידבק במחלה ולהדביק רבים נוספים – מבלי שכלל היו מודעים לכך.

"שירות הביטחון הכללי ימשיך לפעול בממלכתיות, במקצועיות ותחת מגבלות וריסונים ברורים שהותוו על ידי משרד המשפטים והדרג המדיני, כדי לסייע במאמץ הלאומי למניעת התפשטות נגיף הקורונה בישראל ולהצלת חיי אדם. זוהי תכליתה הבלעדית של עשייה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker