רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל שלח היום (ד') מכתב ליו"ר ועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן), ובו הביע את עמדתו נגד השימוש שעושה השב"כ בטכנולוגיות מעקב אחרי אזרחים ישראלים.

במכתב מפרטים נציגי האיגוד את הבעייתיות שבהסמכת השב"כ לאיתור האזרחים ששהו ליד חולי קורונה לשם הכנסתם לבידוד, וכי ככל הידוע להם הפעולות שבהן נוקט השירות לאיתור אותם אנשים - נעשה ללא ליווי מקצועי של מומחים בתחום הרפואה, שיכולים למקד את מטרות החיפוש.

"ההליך המבוקש הוא אוטומטי לגמרי, ללא מגע איש מקצוע רפואי - אפידמיולוג מומחה בריאות הציבור - ובכך חיסרון מהותי ואפשרות משמעותית לטעויות שונות הנובעות בהיעדר שיקול דעת מקצועי", נכתב.

אשכנזי החליט לזמן למחר ב-11:00 את חברי הוועדה לדיון שיעסוק בהחלטת הממשלה להסמיך את שירות הביטחון הכללי לסייע במאמצים של המדינה לצמצום התפשטות הקורונה. הדיון ייערך באמצעות שיחת זום וישתתפו בו נציגי מערכת הבריאות, משרד המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה, המל"ל והמשטרה, יחד עם ארגוני זכויות אזרח שעתרו לבג"ץ נגד השימוש בשב"כ.

מדובר בחוק מיוחד שיאפשר לשב"כ להתחקות באמצעות כלים שברשותו אחרי אנשים שבאו במגע עם חולי קורונה כדי להורות להם להיכנס לבידוד מוחלט ולא ליצור מגע שעלול להדביק אנשים נוספים בווירוס. 

פרופ' חגי לויןצילום: אמיל סלמן

לדברי האיגוד, זהו מהלך שאין בו תועלת כבר בשלב הנוכחי. "יש לנו כמה טענות מקצועיות", מסביר פרופ' חגי לוין, יו"ר האיגוד, בשיחה עם TheMarker. "הנחיות משרד הבריאות קובעות כי מגע הדוק נעשה במרחק של פחות מ-2 מטר ליותר מ-15 דקות - ואלה הנחיות מחמירות.

"לא מקובל בעולם להרחיב את הבידוד לאנשים שעברו ליד אדם חולה ברחוב. יש היום כבר יותר מ-50 אלף נשאים בבידוד בישראל - וממילא רוב האוכלוסייה בהסגר. צריך להגדיר זאת ברזולוציות הנכונות מבחינה מרחבית, לוודא שהאדם אכן היה שם - וראינו שזה לא כך", הוא אומר.

באיגוד טוענים כי הפעולה שבה השב"כ מאתר באמצעות איכון מי שהה ליד חולה מאומת במהלך 14 הימים האחרונים - בעוד ארגון הבריאות העולמי ממליץ לקחת את המועד שבו הופיעו תסמינים ולקחת ארבעה ימים אחורה - שגויה. "ראינו שכשאנשים חשובים נכנסו לקטגוריה הזאת - אז טרחו לדייק את הדברים", אומר לוין.

באיגוד מעלים שאלות לגבי הצורך בשב"כ בשלב שבו הקורונה כבר התפשטה, רוב הציבור נמצא בבידוד ומקיים את הוראות הריחוק חברתי. "החקירה האפידמיולוגית היתה כלי רלוונטי. היום לא צריך לחקור כל חולה. אנחנו במצב של התפרצות כבר. הכלי של השב"כ לא אוסף את המידע נכון, ההגדרות לא נכונות ואין גורם מקצועי. זה רק גורם נזק שמשביתים אנשים חיוניים לשווא ומימלא כולם בבידוד. במקום להשקיע במה שצריך - צוותי חקירות, בדיקות מעבדה ומיגון צוותים - מתעסקים כל הזמן באיכון", הוא מסביר.

לדבריו של לוין "אין צורך בשב"כ - השימוש בארגון פוגע באמון הציבור וזה פוגע בטיפול. היה צריך ללכת במודל של דרום קוריאה, שאנשים הורידו אפליקציה באופן וולונטרי בהתחלה. עכשיו כשצריך להכניס אנשים לבידוד - הם כבר לא מאמינים. בשלב זה יש צורך להתמקד בחקירות אפידמיולוגיות לאיתור מוקדי התפרצות, במיוחד באיזורים מועדים כמו בתי אבות ובתי חולים, צריך לעבור מהגנה אישית להגנה אזורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker