צניחה של 90% בתנועה בתל אביב: איפה מקפידים על ההנחיות - ואיפה פחות

נתוני חברת mobi וחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר מראים כי התל אביבים והחיפאים נשארים בבית ■ בירושלים, במגזר הערבי ובמרחב הכפרי מקפידים פחות על עמידה בהנחיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתיבי איילון, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

בעוד שראשי משרד הבריאות טוענים כי הציבור לא עומד בהנחיה לא לצאת מהבית ודורשים להחמיר את ההגבלות ואת אמצעי האכיפה, נתונים שהגיעו לידי ה-TheMarker מציגים תמונת מצב אחרת. ניתוח תנועה שערכה mobi מגלה כי חלה ירידה של כ-60% בתנועה בכבישים מתחילת החודש.

על פי נתוני החברה, שפיתחה פלטפורמה מבוססת בינה מלאכותית המבצעת ניתוח בזמן אמת של מצב התנועה בכבישים, וחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, התנועה בכבישים הידלדלה ככל שהנחיות הממשלה הוחרפו. מדד הניידות, הכולל את מספר הנסיעות ואת המרחק בנסיעה, החל לרדת באופן משמעותי מ-14 במארס – יום לאחר שהוחלט על סגירת בתי הספר והאוניברסיטאות. באותו יום חל צמצום של 40% בתנועה בהשוואה לתחילת החודש. הציבור המשיך לעמוד בהגבלות ככל שאלה הוחמרו – עד לצמצום של כ-60% במדד הניידות, בהשוואה לתחילת החודש.

עוד עולה מהנתונים שתושבי הערים במרכז עומדים בהנחיות באופן הדוק יותר מאשר תושבי המגזר הערבי והמרחב הכפרי. בחיפה, למשל, נכון ל-21 בחודש, נרשמה ירידה של 85% בתנועה – כלומר הפחתה בנסיעות בכלי רכב. זאת לעומת 44% מתושבי העיר שנשארו בבית בתחילת החודש וכ-56% שיצאו מהבית. מספר הנסיעות צנח מכ-350 אלף נסיעות ביום, לכ-64 אלף נסיעות ביום בלבד. 

בכל הנוגע לתל אביבים, כמעט 89% לא נמצאים בתנועה – כלומר נשארים בבית או בסביבתו. זאת לעומת כ-44% שהיו בבית בתחילת החודש. מספר הנסיעות היומיות בתל אביב קטן מכ-550 אלף נסיעות ביום בתחילת מארס לכדי כ-76 אלף נסיעות.

גם בבאר שבע עלו נתונים דומים המלמדים על קיטון בתנועה. בירושלים הגבלות התנועה נשמרו, אך קצת פחות מתל אביב: כ-81% נשארו בבית.

שיעור העמידה המוך בהנחיות נמצא אצל תושבי היישובים במגזר הערבי ובמרחב הכפרי. כך לדוגמה, בבאקה אל גרבייה שיעור הנשארים בבית ב-21 במראס היה כ-68%, ואילו באום אל פחם כ-75% נשארים בבית. ביישובים אלון הגליל וחנתון שיעור הנשארים בבית היה 63% בלבד.

תמיר בן שחרצילום: ארז בן שחר

"ניתן לראות שהציבור בסך הכל ממושמע ולכל החלטה ברמה הלאומית היה אימפקט משמעותי בהתנהגות הציבור", אומר דב גנאור, מנכ"ל וממיסדי mobi. "העובדה שברמה הארצית אנחנו רואים ירידה של רק 60% בתנועה מלמדת שפעילות חיונית ממשיכה להתקיים".

לדברי תמיר בן שחר, מצ'מנסקי בן שחר, "נתון מעניין נוסף שעולה הוא הירידה המשמעותית במספר הנסיעות, אך גם השינוי באופי הנסיעות שעדיין מתקיימות – אלה התקצרו עד מאוד ואנשים לא מתרחקים מהבית. עם זאת, הנתונים שלנו לא יכולים ללמד על התקהלויות ליד הבית, שלא הצריכו נסיעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker