ניסויים בטכנולוגיה ישראלית: האם בדיקה קולית יכולה לאבחן קורונה?

חברת ווקאליס (Vocalis Health) הישראלית, שפיתחה טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית לזיהוי בעיות בריאותיות דרך הקול, הודיעה על תחילת ניסוי שידגום את קולם של חולי קורונה ■ הניסוי - בשיתוף בתי חולים ומשרד הביטחון

שגיא כהן
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת Vocalis Health
אנשי חברת Vocalis Healthצילום: חברת Vocalis Health

האם אפשר לאבחן קורונה באמצעות זיהוי קולי? ניסוי ישראלי של חברת סטארט-אפ ישראלית, בשיתוף חוקרים מבתי חולים, אקדמיה, צה"ל ומשרד הביטחון, ינסה לבדוק זאת.

חברת ווקאליס (Vocalis Health) הישראלית, שפיתחה טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית לזיהוי בעיות בריאותיות דרך הקול, הודיעה על תחילת ניסוי שידגום את קולם של חולי קורונה, במטרה למצוא "טביעת אצבע" קולית ייחודית, שדרכה ניתן יהיה לבצע זיהוי מוקדם של תסמינים חשודים בציבור הרחב. במסגרת הניסוי יתבצע איסוף דגימות של הקלטות קוליות מנשאי וחולי קורונה ומהציבור הרחב, וניתוח הנתונים על ידי המערכת.

מתוך אפליקציית ווקאליס
מתוך אפליקציית ווקאליס

חברת ווקאליס היא חברת פורטפוליו של קרן aMoon, ובראשה עומדים טל ונדרוב וד"ר שאדי חסן. בחברה מסבירים שהם כבר פיתחו מוצר לזיהוי קוצר נשימה דרך הקול. " קוצר נשימה הוא סימפטום נפוץ מאוד של נגיף הקורונה בהשוואה לצינון ושפעת, כפי שדווח על ידי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC). מטרת המחקר היא לפתח אלגוריתם ייחודי, המבוסס על שיטות לימוד מכונה (machine learning) ועל מאפייני הקול, שיאפשר למערכת הבריאות לבצע הערכות מצב ראשוניות, ולהיות במעקב ובקרה על מצבם ותסמיניהם של חולי קורונה הנמצאים בבתיהם כדי למנוע התפשטות המחלה והצפה של מערכת הבריאות העמוסה", נמסר מהחברה. "איסוף הקולות הינו הצעד הראשוני במציאת הפתרון, ואנו קוראים לכלל הציבור להזין דגימות קול באתר או באפליקציה".

המחקר נערך בשיתוף פעולה עם ארגוני בריאות בארץ ובעולם ובתי חולים - ביניהם המרכז הרפואי שיבא-תל השומר והמרכז הרפואי רבין (בתי החולים בילינסון והשרון); יחידת המו"פ במפא"ת (המינהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) במשרד הביטחון בראשות תא"ל יניב רותם; המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב "אפקה", בהובלת נשיא המכללה פרופ' עמי מויאל המתמחה בעיבוד דיבור; וקבוצות מחקר נוספות מהאקדמיה ומצה"ל.

מתוך אפליקציית ווקאליס
מתוך אפליקציית ווקאליס

עם זאת, יישום מלא של הטכנולוגיה עדיין רחוק. תוצאות ראשוניות של המחקר צפויות להתקבל בתוך 4-6 שבועות.

מי שמקדם את הניסוי במשרד הוא צוות החירום הלאומי, בראשות ראש מפא"ת במשרד הביטחון ד"ר דני גולד. הניסוי מתבצע בשיתוף סטארט-אפ בשם  Vocalis Health , סטארט אפ הממומן על ידי קרן aMoon, לצד מרכזים רפואיים, וקבוצות מחקר נוספות מהאקדמיה ומצה"ל.

באחרונה דיווחנו על יוזמה דומה של חברת Voca.ai הישראלית שהקימה אתר המיועד לאסוף מהציבור דגימות קוליות מחולים ובריאים, כדי לבדוק גם כן אם אפשר לזהות תסמיני קורונה באמצעות הקול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker