במקום השב"כ? סטארט-אפ ישראלי יפתח אפליקציה להתרעה על קירבה לחולי קורונה

משרד הבריאות התקשר עם הסטארט-אפ גלובקיפר במסגרת פטור ממכרז כדי להפעיל את השירות באופן מיידי ■ החברה פיתחה מערכות שמבוססות על איתור מיקום מוצפן באמצעות טכנולוגיות GPS, וויי.פיי או בלוטות' והאפליקציה תתריע לאנשים שנמצאים בקרבת חולה קורונה מאומת

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שימוש בטלפון הנייד יעזור באיתור חולי הקורונה (למצולמות אין קשר לנאמר בכתבה)
שימוש בטלפון הנייד יעזור באיתור חולי הקורונה (למצולמות אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אמיל סלמן

משרד הבריאות פנה לסטארט-אפ הישראלי גלובקיפר (GlobeKeeper), שפיתח מערכת שאוספת מידע של משתמשי מכשירים ניידים, כדי שיפתח עבורם אפליקציה שתזהיר אזרחים שנמצאים בקרבת חולה קורונה. המשרד ביקש להתקשר עם החברה בפטור ממכרז בעלות של 1.75 מיליון שקל למשך שלושה חודשים. האפליקציה תתחיל לפעול במהלך השבוע הקרוב ומידע עליה יופץ על ידי משרד הבריאות.

בבקשת הפטור נכתב כי מהות ההתקשרות היא עבור פיתוח אפליקציה לתמיכה בהאטת התפשטות נגיף הקורונה. בנימוקים לבקשת הפטור נכתב: "המציאות השוררת כיום, אשר לגביה אין צורך להכביר מילים, מצריכה יכולת ניהול וניטור מיידית של נשאי וחולי הקורונה. יכולת זאת נדרשת לנוכח הנסיבות בהן כמויות חולי הקורונה גדלות מיום ליום".

הסטארט-אפ הישראלי גלובקיפרקרדיט: Samurai Animations

המידע יישאר מוצפן

על פי גורמים המעורים בדבר – הפנייה לגלובקיפר נעשתה מאחר ולחברה כבר יש מוצר מוכן שכולל אפליקציה שיודעת לשלב טכנולוגיות של ניטור מיקומים באמצעות טכנולוגיות ווייפיי, בלוטות' ו-GPS. המטרה של משרד הבריאות היא שכלל אזרחי ישראל יתקינו את האפליקציה שתשתף מידע על הימצאות ליד חולים מאומתים – אולם בצורה אנונימית וללא העברת המידע אודות הזהות שלהם והמיקום למשרד הבריאות או למשטרה והשב"כ. כלומר – אזרח שיתקין את האפליקציה יתן את הסכמתו לכך שהיא תקליט את המיקום שלו בכל עת, וברגע שהוא נמצא ליד חולה מאומת, גם בתוך מבנים – היא תשלח לו התראה על כך. 

משרד הבריאות יזין למערכת של גלובקיפר את המידע על החולה המאומת והאפליקציה תתריע ברגע אמת לאנשים שנמצאים בקרבתו - זאת כשהיא שומרת את המידע בתוך האפליקציה באופן מוצפן.

ראש השב"כ, נדב ארגמן, מכריז על תוכנית הסטראט-אפים של הארגון והאוניברסיטה

על פי הגורמים – גם גלובקיפר לא תדע מיהם החולים ומיהם האזרחים שנמצאים ליד חולים מאחר והמידע נשמר רק במכשיר והוא מוצפן. זו מערכת שתפעל כתחליף לעבודת השב"כ ויודעת להתמים את המידע ולא לזהות את המשתמשים.

גלובקיפר מפתחת בשגרה מערכת לניהול פעולות של גופי ביטחון. המערכת פועלת כמרכז בקרה עבור אותו ארגון שרוצה לעקוב בזמן אמת אחרי אנשיו ולנהל פעולות בזמן אמת. המערכת מנטרת את המיקום של כל אנשי הארגון שהתקינו את האפליקציה של גלובקיפר בזמן אמת. החברה לא מפתחת מוצר סייבר התקפי – אלא האפליקציה שמותקנת במכשירים הניידים מקבלת את הסכמת המשתמש. כך מתאפשר לארגון שמשתמש בפלטפורמה לקבל מיקום, לקבל הזרמה של שידור בווידאו או באודיו (כלומר סאונד של הגוף שאחריו עוקבים), שליחת קבצים, ניהול צ'אט וקבלת התראות.

גלובקיפר הוקמה ב-2016 על ידי היזמים דן פלג, מנכ"ל החברה ושי סלובודוב, סמנכ"ל הטכנולוגיות. החברה גייסה עד כה כ-2 מיליון דולר מקרנות טאו ונצ'רס של אוניברסיטת תל אביב, קרן 500 Startups, המשקיע זוהר גילון ומשקיעים פרטיים. החברה היא בוגרת מאיץ הסטארט-אפים המשותף של אוניברסיטת תל אביב והשב"כ שנקראת The Xcelerator. החברה פועלת מישראל ומעסיקה 14 עובדים. על פי גורמים שמכירים את החברה - השירות שלה נמצא בשימוש של מדינות וגופים בטחוניים באירופה, ארה"ב ודרום אפריקה.

ממשרד הבריאות ומחברת גלובקיפר לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker