עוקף את כולם: נתניהו יאשר הלילה מעקב אחרי אזרחי ישראל - בלי הסכמת הכנסת

ועדת המשנה הזמנית למודיעין ושירותים חשאיים התכנסה היום לדון בנושא, אך "אף שעשו מאמצים רבים ללמוד את הנושא ולדון בו - הוועדה נאלצה להפסיק את הדיון בשעה 16:00"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

נתניהו מתכוון הלילה (ב') לאשר את השימוש באמצעים דיגיטליים כדי לעקוב אחרי תושבי ישראל - זאת כשהוא עוקף את צינורות האישור המקובלים. במהלך היום נערכה ישיבה של ועדת המשנה הזמנית למודיעין ושירותים חשאיים, שבראשה יושב ח"כ גבי אשכנזי, שהתכנסה כדי לקיים דיון מקצועי בסוגיית המעקב הדיגיטלי וכיצד המהלך יתבצע בפועל תחת תקנות שעת חירום, אולם לא התקיימה הצבעה על אישור המהלך והשובעה כנסת חדשה. מאחר שהוועדה פוזרה ללא החלטה - מתכוון נתניהו הלילה להעביר את המהלך לאישור.

מדובר במהלך בזק. נתניהו הצהיר על הכוונה להשתמש  באמצעים טכנולוגיים כדי לעקוב אחרי חולי קורונה או כאלו שצריכים להשאר בבידוד בבית, רק לפני יומיים. כבר בערב שבת ביקש וקיבל את אישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להשתמש ככל הנראה באיכון מכשירי סלולר, אולם לא סיפק הסברים נוספים, גם בשב"כ לא מספקים מידע משלים. בשב"כ ציינו כי נעשתה פניה מטעם משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות להסתייע ביכולות הטכנולוגיות שלהם, וכי אין כוונה לעשות שימוש ביכולות אלה לצורך אכיפה או ניטור של הנחיות בידוד.

"יו"ר הוועדה וחבריה הביעו מורת רוח מכך שהבקשה הגיעה לוועדה רק היום בשעות הצהריים, ועל אף זאת עשו מאמצים רבים ללמוד את הנושא החשוב ולדון בו בלוח הזמנים הדחוק. הוועדה נאלצה להפסיק את הדיון בשעה 16:00, כאמור, וחברי הוועדה, אשר חשו כי הנושא החשוב לא מוצה ונותרו סוגיות רבות, אשר דורשות המשך דיון והעמקה, ועל כן החליטו, כאמור, שלא להצביע על בקשת הממשלה.", נכתב בהודעה שפרסמה הוועדה בתום הדיון.

מדובר כאמור במהלך חריג ולדברי משפטנים בתחום הפרטיות - לא הכרחי ולא מידתי - גם מול המצב שהקורונה העמידה את מדינת ישראל. בנוסף, גם הערב לא הסביר ראש הממשלה בנימין נתניהו כיצד יעשה מעקב אחרי חולים וכאלו שצריכים להשאר בבידוד. "נפעיל שימוש באמצעים דיגיטליים כדי לאתר את מיקום החולים ולעצור את התפשטות הנגיף. ביקשנו כל השרים להפעיל פיקוח קפדני על זה. הייעוץ המשפטי אישר היום להשתשמש באמצעים דיגיטליים ל-30 יום. חשוב לזכור, אנחנו מדינה דמוקרטית".

נתניהו, הערבצילום: יונתן זינדל / פלאש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker