סרטונים בטיקטוק ומלחמה בקונספירציות - הרשתות החברתיות מגיבות לקורונה

ברשתות הגבירו ערנות להתפשטות תיאוריות קונספירציה ומידע מטעה של משתמשים, ובתגובה מפנים גולשים למקורות מהימנים ■ תכנים ויראליים מתפשטים ברחבי העולם וארגון הבריאות העולמי מנסה לעלות על הגל ולפנות לדור הצעיר

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תיירות המתגוננות מפני וירוס קורונה ברומא, איטליה
תיירות המתגוננות מפני וירוס קורונה ברומא, איטליהצילום: בלומברג

פייסבוק, טוויטר, גוגל וטיקטוק התגייסו כדי להתמודד עם מידע כוזב הנוגע להתפרצות נגיף קורונה ברחבי הרשת. הרשתות החברתיות הגבירו בחודש האחרון ערנות סביב התפשטות של תיאוריות קונספירציה ומידע מטעה שמעלים משתמשים, והן פועלות כדי להסיר פוסטים עם מידע כוזב.

במקביל, המשתמשים שמבצעים חיפוש אחר המילה וירוס קורונה מופנים לאתר ארגון הבריאות העולמי (WHO) או ארגוני הבריאות המקומיים בכל מדינה. ברגע שמשתמש ישראלי יקליד את המילה קורונה, או בשמו המדעי Covid-19 - תוצאת החיפוש הראשונה תפנה אותו לאתר של משרד הבריאות של ישראל. הרשת מוצפת בסרטוני הדרכה של גורמים רשמיים המסבירים איך לשמור על היגיינה.

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, פירט בפוסט שהעלה כי החברה פועלת בשיתוף עם ארגוני בריאות כמו ארגון הבריאות העולמי, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) ויוניצף, שמדווחים לה על מידע מטעה וקונספירטיבי שמופץ סביב וירוס קורונה. היא דואגת להסיר אותו מאתריה.

הפוסט של מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג

בנוסף, הצהיר צוקרברג כי החברה תאפשר לאותם ארגונים להפיץ מודעות עם מידע עדכני בנושא - בחינם. החברה תחסום מודעות של חברות ואנשים שינסו לנצל את ההזדמנות ולטעון כי יש בידם מוצרים שמרפאים קורונה. 

איראן מוכת הקורונה - משתמש מטהראן מראה איך לשמור על היגיינה

טוויטר הודיעה בבלוג של החברה כי גם היא תפנה כל חיפוש למידע מ-WHO וכי תאפשר לאותם ארגונים להריץ מודעות בנושא בחינם. במהלך השבוע האחרון פתח ארגון הבריאות העולמי חשבון ברשת החברתית טיקטוק - רשת חברתית של סרטונים קצרים בני 6 שניות עד דקה, שפופולרית בעיקר בקרב בני נוער וצעירים. החשבון החדש של הארגון מעלה סרטוני הדרכה של רופאים שמסבירים כיצד ניתן להימנע מהדבקה. 

View this post on Instagram

#ghencovychallenge #handwashingmove #coronahanddance #VuDieuRuaTay 🌏 Because more international friends are coming to this post so I will change this to English for everyone: COVID-2019 disease is spreading, affecting people and social activities. Regular handwashing is considered a simple and effective method to protect the community from diseases (according to the World Health Organization). According to research by the Massachusetts Institute of Technology (MIT), 78% of people say they wash their hands often but only 25% actually wash their hands after going to the toilet, 20% wash their hands before cooking. To spread the habit of washing your hands to prevent this disease, I invite you to take part in the #ghencovychallenge challenge with me. Game rules: You perform the dance of the song Ghen Co Vy with 6 hand washing movements as recommended by the World Health Organization and the Ministry of Health, based on the music song COVID-19 prevention - Jealousy, cooperation between Institute of Occupational and Environmental Health, musician Khac Hung, singer Min and singer Erik. Take this challenge or share the following epidemic prevention habits: 1. Wash your hands often with soap or an antiseptic solution. 2. Do not put hands on eyes, nose and mouth. 3. Regularly clean personal hygiene, hygiene of utensils, houses and surroundings. 4. Wear a mask to go to public places, on vehicles or when you are sick. 5. Self-awareness to improve health for themselves, the family and the community. 6. People with symptoms of COVID-19 have high fever, cough, shortness of breath, etc. or close contact with infected person / person suspected of COVID-19 and limit contact with other people and contact local health facilities. After completing the challenge, SHARE + TAG immediately 2 friends want to join this challenge. ✌ 🌐 for news reporters and press who want to use my video, please feel free to do so. 🌐 for people want to dance my choreography, please feel free to do so, it's all yours 🌐 join hands to spread this extremely useful message! 😉 #handwashdance #handwashingdance

A post shared by Quang Đăng (@im.quangdang) on

שיר ויראלי מוייטנאם

מהרגע שעלה וירוס קורונה לכותרות לפני חודשיים - צירוף המילים coronavirus זכה ליותר מ-4.2 מיליארד חיפושים. על פי נתוני החיפוש של גוגל - מדובר בעלייה חדה שמתמקדת לא רק בחיפוש מידע על הוירוס עצמו אלא גם על איטליה והתפשטות המחלה בה כמו גם במחוז ווהאן - מקור התפרצות הוירוס. גם מנוע החיפוש של גוגל מפנה בראש תוצאות החיפוש לאתר ארגון הבריאות העולמי ולאתר משרד הבריאות כדי לקבל מהן מידע.

כמו כל תופעה במרכז השיח הציבורי הגלובלי - וירוס קורונה הפך לתופעת רשת בכל הפלטפורמות החברתיות. קמפיין של משרד הבריאות של וייטנאם - שהפיק סרטון מצוייר ובו הדרכה כיצד לשמור על היגיינה הפך לוויראלי.

קמפיין של משרד הבריאות של וייטנאם נגד וירוס קורונהקרדיט: Nikki Chu Ngc Trn

אחת מתופעות הרשת הפופולריות בשבועיים האחרונים היא אתגר לחיצת הידיים שהמציאו תושבי ווהאן - שימוש ברגליים במקום. ברחבי הרשתות החברתיות כמו גם בישראל, אנשים מעלים סרטונים שלהם מתוך הבידוד או מרשתות מזון או רשתות הפארמה שבהן המדפים מרוקנים ממזון ומציוד היגיינה שאזל במהרה.

אתגר "לחיצת הרגליים" שהמציאו תושבי ווהאןקרדיט: BBC News

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker