במקום שמועות בווטסאפ: הכלים שייתנו לכם מידע אמין על הקורונה

ערוץ הטלגרם של משרד הבריאות, אפליקציה שיכולה לקשר בין מומחים לאנשים בבידוד, ומפות שמתעדכנות בזמן אמת: כל היישומים והאתרים שישאירו אתכם מעודכנים

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפה של התפשטות הקורונה, לפי אתר early-alert
מפה של התפשטות הקורונה, לפי אתר early-alertצילום: צילום מסך מאתר early-alert

משבר הקורונה יוצר בקרב הציבור רצון להתעדכן על מצב המגפה בכל עת. מטבע הדברים, מסתובבת ברשתות החברתיות גם לא מעט דיסאינפורמציה, ועולה הצורך בכלים שיעזרו להבחין בין אמת לשקר. יש כמה דרכים להתעדכן בזמן אמת לגבי התפתחות המחלה ממקורות אמינים.

הדרך יעילה ביותר להתעדכן בהתפשטות הקורונה בישראל היא דרך ערוץ הטלגרם הרשמי של משרד הבריאות. הערוץ, שאליו רשומים כבר 25 אלף משתמשים, מעדכן בזמן אמת על מספר החולים בישראל (25, לפי שעה) ועל מצבם. בנוסף, זוהי הדרך הרשמית להתעדכן בחקירות האפידימיולוגית שעורך המשרד, שבמסגרתן מפורט מסלול התנועה של כל חולה בישראל - מידע שממנו ניתן לגזור מי חייב בבידוד. דובר המשרד גם מדווח שם על הגבלות הטיסה העדכניות, והמדינות ששהייה בהן מחייבת בידוד.

מי שאינו פעיל בטלגרם יכול להתעדכן גם באתר משרד הבריאות, ובאפליקציה coronApp שמפעיל המשרד וזמינה בחנויות היישומים. האפליקציה היא פלטפורמה רחבה שמאחוריה עומדת חברת belong.life, ומאפשרת, בין היתר, תקשורת בין מומחים למבודדים וחולים. היא מצריכה הרשמה בסיסית עם נתוני גיל, קופת חולים ומצב רפואי, אך ניתן להירשם גם באופן אנונימי.

עמוד העדכונים באתר משרד הבריאות
עמוד העדכונים באתר משרד הבריאותצילום: צילום מסך מאתר משרד הבריאות

מעבר לכך, בשלב זה קמו כבר לפחות שני יישומים לא רשמיים (TrackVirus, coronabuz) שמראים על מפה את נקודות ההדבקה, כפי שדווחו על ידי חקירות משרד הבריאות, ומזהירים את המשתמש מפני הצטלבות עמן. המשקיע עמית בוהנסקי, שעומד coronabuz, אומר: "פיתחנו את המערכת כדי לאפשר לכל בן אדם לדעת איפה נמצאים אזורים מסוכנים. באמצעות כלים של בינה מלאכותית ולמידת מכונה, אנחנו מבצעים פיענוח של התפשטות המחלה בתוך מדינת ישראל. בקרוב נעלה גם מסלולים של נדבקים וסימון פוליגון". קורונה באז נשנעת על מגוון מקורות מידע.

כדי להתעדכן בהתפשטות הווירוס בעולם ניתן להשתמש בכלי של BNO News, המספק טבלה פשוטה של התפשטות הווירוס לפי מדינה. ניתן לראות כמה חולים יש בכל מדינה וכמה מקרי מוות כבר נרשמו. האתר early-alert מספק מידע עשיר יותר לגבי התפשטות המחלה בעולם, הן על גבי מפה והן בגרפים. ניתן למצוא שם גם מידע על שדות תעופה שנסגרו או פועלים תחת מגבלות, ונתונים נוספים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker