פיצוי של מיליון שקל: אזרחים תובעים את אלקטור והליכוד על פגיעה בפרטיות

התובעים טוענים כי דליפת המידע ממאגר הנתונים של אפליקציית אלקטור עלולה לאפשר בעתיד גניבות זהות, התחזויות ואף פגיעה בביטחון המדינה ■ בנוגע לאוזלת ידן של הרשויות נמסר כי "עד היום, הקנסות שהוטלו על ידי המדינה היו זעומים, הגשה של תביעה כזו היא הכרחית"

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס
רפאלה גויכמן

תביעה בשמם של 20 אזרחים ישראלים הוגשה הבוקר לבית המשפט השלום בהרצליה נגד מפלגת הליכוד וחברת אלקטור. התובעים, המיוצגים על ידי עו"ד יהונתן קלינגר, דורשים פיצוי של מיליון שקל בגין פגיעה בפרטיותם על ידי הליכוד ואלקטור.

התובעים טוענים כי הפרת הפרטיות התרחשה בעקבות אירועי אבטחת מידע שבהם המערכת של אלקטור והליכוד הייתה פרוצה וכך זלג לכאורה מידע אודותיהם מפנקס הבוחרים לרשת. העילה השנייה היא מתן גישה חופשית למידע פרטי של כל אזרח שהוריד את האפליקציה. התובעים טוענים כי "כל אחד מפעילי הליכוד יכול להזין מידע על אזרחים, וכך מתאפשר לפעול בהתאם לנקודות החולשה שלהם, למשל הורים חולים, או דיכוי הצבעה על ידי סימון של אזרח כתומך של מפלגה אחרת". 

עוד מוסיפים התובעים כי דליפת מידע פרטי מהמאגר עלולה להובילה לאתגרים תעסוקתיים בעתיד עבור אזרחים, ולאי-קבלתם למקומות עבודה בגלל השקפותיהם הפוליטיות שתועדו במאגר.

אפליקציית אלקטורצילום: צילום מסך מתוך אפליקציית אלקטור

בתביעה נכתב כי "הנתבעים, ביחד ולחוד, הפקירו את פרטיותם של אזרחי ישראל עת קיבלו את ספר הבוחרים ממדינת ישראל. בשורה של אירועים וכשלי אבטחת מידע העמידו את המאגר לכל הדורש, ללא כל בקרה. כשהתרחשו אירועי אבטחה, הרי שהנתבעים כשלו מלתקנם, וגרמו לפגיעה נוספת ומתמשכת. את הנזק שייגרם לתובעים מאירועים אלה נגלה רק בעתיד. ואולם, הלקח מאירועים דומים מראה כי בעקבות מעשים כגון אלה מתרחשים גניבות זהות, התחזויות, התחקויות ואף פגיעה בביטחון המדינה".

התובעים טוענים כי על פי מומחים לאבטחת מידע, המידע שנאסף באמצעות אלקטור ונאגר על ידי הליכוד לא אובטח כראוי, וכתוצאה מכך נחשף המידע שהצטבר במאגר לפחות בשני ארועים שונים. "למען הסדר הטוב, פרצות אבטחה אלה לא התגלו על ידי האקרים מתוחכמים ועל ידי שיטות מתוחכמות, אלא שקולות למצב בו הנתבעים הותירו את המפתחות למאגרי המידע תחת השטיח בכניסה לביתן עם שלט ענק 'מפתחות רזרביים מתחת לשטיח'", נכתב בתביעה.

בהמשך, מפרט קלינגר את הסעיפים בחוק הגנת הפרטיות ובתקנות שהופרו לכאורה על ידי הנתבעים. התביעה מבקשת, מלבד פיצוי, להוציא צו מניעה קבוע שדורש מחיקת כל מידע אודות התובעים גם בכל חברת צד שלישי שקיבלה את המידע שנאסף.

קלינגר הוסיף כי "התביעה הוגשה לאחר אוזלת יד של הרשויות באכיפת החוק בעצמן. למרות שהדליפה אירעה לפני שלושה שבועות, המדינה מאפשרת למפלגות להמשיך להפעיל מערכות שפוגעות בכולנו. התביעה הזו נועדה להבהיר למי שמחזיק מאגרי מידע, כי כל עוד מידע לא יאובטח כראוי, הוא יצטרך לשלם. עד היום, היה כלכלי לא להשקיע באבטחת מידע והגנת הפרטיות, כי הקנסות שהוטלו על ידי המדינה היו זעומים, וטרם נשלחו אנשים לכלא על מקרים כמו זה. לכן, הגשה של תביעה כזו היא הכרחית לצורך העניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker