ישראל ביתנו מצאו אשמים חדשים במתקפת הבוטים נגדם: במקום רוסיה - הליכוד

בשבוע שעבר פירסמו כלי תקשורת מרכזיים את טענותיה של המפלגה, שלפיהן היא נתונה למתקפת בוטים שמקורה בחברת סייבר מסנט פטרבורג ■ בדיקת TheMarker מעלה שאלות באשר למהימנותה של הטענה - וכעת בישראל ביתנו טוענים כי העקבות מובילות לליכוד

צילום: עופר וקנין

מפלגת ישראל ביתנו טענה בשבוע שעבר כי היא נתונה תחת מתקפת האקרים, בעיקר מרוסיה, שמפעילים "בוטים" שפועלים נגד המפלגה ברשתות החברתיות. ואולם בדיקת TheMarker מעלה שאלות לגבי הפרטים שסיפקה המפלגה על התקיפה לכאורה. אחרי פניית TheMarker בנושא עברה המפלגה להצביע על מפלגת הליכוד כמפעילת התקפת הבוטים.

במפלגה טענו גם כי הגורם שמממן את מתקפת הבוטים מממן גם את אתר "סכנה מביתנו". באתר נכתב: "אנו, יוצאי בריה"מ לשעבר, רואים חשיבות עליונה בלעדכן את כלל הציבור הישראלי בדבר הסכנה הקיומית הממשית של מפלגת 'ישראל ביתנו'. המידע השקרי ואנטישמי המופץ על ידי ליברמן, כל תכליתו הרס החברה בישראל ופירוקו של המפעל הציוני".

המסרים שהופצו מהאתר מהודהדים בשבועות האחרונים באתרי אינטרנט חרדיים ובאלה המזוהים עם הציונות הדתית. בין היתר, מציגים מפעילי האתר תרגומים לעברית של תעמולת הבחירות שישראל ביתנו מפרסמת ברוסית — שעלולים לפגוע בקמפיין של המפלגה.

מתוך סרטון תעמולה של "סכנה מביתנו"
מתוך סרטון תעמולה של "סכנה מביתנו"צילום: צילום מסך מתוך ער

הלחץ בישראל ביתנו מובן. שבוע לפני הבחירות, הסקרים שמתפרסמים בתקשורת אינם מבשרים לה תוצאות מרשימות במיוחד. בזמן שהעבודה־גשר־מרצ והרשימה המשותפת מציגות עלייה במספר המנדטים שהן צפויות לקבל בשבוע הבא, מפלגתו של אביגדור ליברמן נותרת, לפי הסקרים, עם שבעה מנדטים בלבד — אחד פחות ממושביה בכנסת הנוכחית.

בנוסף, במידה רבה, ליברמן פועל בשתי מערכות הבחירות האחרונות בשתי חזיתות שונות, שבהן הוא אינו מעביר מסרים זהים. מול הציבור החילוני - ובעיקר מול הבייס דובר הרוסית - ליברמן מדגיש את מלחמתו בכפייה הדתית ואת היעדר השוויון בנטל, ומסביר כי הוא יהיה היחיד שימנע את ביטול התחבורה הציבורית בשבת ויאפשר לבוחריו להחזיק בזכויות הכלכליות שלהם. במקביל, ליברמן - המתגורר בהתנחלות נוקדים המאכלסת חילונים ודתיים זה לצד זה, נשוי לאשה שומרת מצוות והינו אב לבת דתייה - משך אליו לאורך השנים גם בוחרים מהציונות הדתית, ומסריו בעברית מתונים מעט יותר בסוגיות דת ומדינה.

נתלים בוועדת הבחירות

נראה כי טענות ישראל ביתנו זכו לתהודה רבה בשל החשש הקיים בישראל מפני התערבות זרה במערכת הבחירות, שאותו הזכירה ועדת הבחירות המרכזית כבר במועד א' של בחירות 2019. ח"כ עודד פורר, יו"ר הסיעה בכנסת, הגיש בשבוע שעבר תלונה במשטרה, ובהודעה שהפיצה המפלגה דובר על "התערבות זרה בבחירות לכנסת ה–23".

מתוך סרטון תעמולה של "סכנה מביתנו"
מתוך סרטון תעמולה של "סכנה מביתנו"צילום: צילום מסך מתוך ער

לטענת המפלגה, "הפעילות נגד המפלגה מבוצעת על ידי צי של 'בוטים' בסיוע של חברה זרה הממוקמת ברוסיה, ועלותה נאמדת בעשרות אלפי שקלים בחודש — שהועברו באמצעים אנונימיים כדי להסוות את התשלום".

במפלגה טענו כי מדובר בחברה מסנט פטרבורג שבעליה הוא אדם בשם סרגיי שבשנקו, ואף הציגו כהוכחה את כתובת משרדי החברה ואת מספר הטלפון של שבשנקו. בישראל ביתנו אמרו כי לצורך איסוף המידע שכרה את שירותיה של חברת סייבר ישראלית שאת שמה סירבו למסור — וזו מצאה כי הן הבוטים והן אתר "סכנה מביתו" הופעלו ונשלטו מכתובת IP רוסית שממוקמת בכתובת של החברה.

ההכרזה של ישראל ביתנו כי היא נרדפת על ידי גורמים זרים השיגה את מטרתה וזכתה לתהודה בכמה כלי תקשורת מרכזיים.

מאחר שהמפלגה פירסמה פרטים ספציפיים של אותם גורמים, שהושגו, כביכול, באמצעות חקירה של אותה חברת סייבר אנונימית, פנה TheMarker לתחקירנית ממוסקבה וביקש ממנה לאמת אותם ולהתחקות אחר החברה הרוסית ואחר בעליה שבשנקו.

הממצאים שהגיעו לידינו מעלים שאלות רבות באשר להודעתה של ישראל ביתנו. החברה המדוברת אכן קיימת, והיא מספקת שמות דומיין ושירותי בניית אתרים — אך היא אינה פעילה, ולא עידכנה את האתר שלה כבר שנה. הכתובת שסופקה על ידי ישראל ביתנו היא של אדם פרטי, ומספר הטלפון שצורף אינו זמין — והוא בכלל בעל קידומת אוקראינית.

הממצאים הללו עשויים להעיד כי אכן מדובר בחברת קש המפעילה בוטים תחת כיסוי — או, לחלופין, כי התחקיר של החברה ששכרה ישראל ביתנו לא היה מעמיק דיו.

לאחר ש–TheMarker פנה למפלגה כדי לברר היכן עומדת חקירת מחלקת הסייבר של המשטרה, שאליה הוגשה התלונה — הסתבר כי טענותיה השתנו, וכי כעת היא טוענת כי מדובר במתקפה שנעשתה על ידי פעילי הליכוד.

"מקורב לנתניהו פרש את חסותו"

חשוב לציין כי האזרחים העומדים מאחורי אתר "סכנה לביתנו" אינם מסתתרים. הדמות המרכזית ביניהם היא פעילה חברתית ועולה ותיקה בשם נטליה רוטנברג, ולצדה ניתן למצוא עולים נוספים יוצאי מדינות בריה"מ לשעבר.

ישראל ביתנו טענה בהודעתה לתקשורת כי "רוטנברג היא עובדת של האוניברסיטה הפתוחה, וחלק מהפעילות אף בוצעה משרתי האוניברסיטה". עוד טוענים במפלגה כי "לאחר בדיקה מעמיקה, זיהינו כי רוב הפעילים באתר הם לכאורה תומכי ופעילי הליכוד. בנוסף לכך, האדם הראשון שלקח חסות על רוטנברג הוא יואב יצחק, מקורבו של נתניהו.

"מי ששלח את מכתב התגובה בשמה של רוטנברג הוא עורך דין החבר בבית הדין של הליכוד. כל העקבות לגבי ההתארגנות ופעילות האתר מובילות, לכאורה, למפלגת הליכוד. הממצאים הועברו לטיפול המשטרה, לאחר שהוגשה תלונה". עורך דינה של רוטנברג, יצחק בם, הוא אכן חבר בבית הדין של הליכוד.

באוניברסיטה הפתוחה הופתעו לשמוע על המקרה, ומספרים כי למדו על החשד למעורבותה של אחת מעובדות הארגון דרך התקשורת, ומאוחר יותר דרך מכתב התלונה של ח"כ פורר.

האוניברסיטה מסרה: "פנינו בבקשה לקבל את דו"ח חברת הסייבר וכל ממצאיה, אך עד כה לא הגיע כל מידע קונקרטי. כשנקבל את המידע הרלוונטי, נפעל מיד להשלים את הבדיקה. האוניברסיטה הפתוחה תקפיד, כפי שעשתה תמיד, על כך שמשאביה ישרתו רק את צורכי האוניברסיטה".

מהליכוד נמסר: "ליברמן כבר לא רלוונטי אחרי שחבר לגנץ והשמאל שעמם יקים ממשלה שנשענת על אחמד טיבי ואיימן עודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker