בג"ץ דחה את העתירה נגד אפליקציית אלקטור: "נתערב רק במקרים חריגים"

העתירה ביקשה לעצור את המשך איסוף המידע על בוחרים באמצעות אלקטור ולאסור את השימוש בה ביום הבחירות ■ השופט אלכס שטיין: הדרך לתקוף את סוגיית הדליפה - באמצעות הגשת תביעה אזרחית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"פגיעה, אם אכן התרחשה, מהווה עוולה אזרחית"צילום: אמיל סלמן

השופט אלכס שטיין דחה היום (ג׳) על הסף את העתירה שהוגשה לבג"ץ נגד השימושים שעושה מפלגת הליכוד באפליקציית אלקטור. לשטיין הצטרפו השופטים מני מזוז ודוד מינץ.

העתירה של עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם, שהוגשה בשבוע שעבר, ביקשה לעצור את המשך איסוף המידע על בוחרים באמצעות אלקטור ולאסור את השימוש בה ביום הבחירות, כך שחברי ועדת הקלפי יזינו אליה את שמותיהם של כל האזרחים שהגיעו להצביע. בנוסף, ביקשו השניים להעניק ליו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, סמכות לדון בעתירה הקודמת שהוגשה בתחילת החודש בעניין השימוש באפליקציה ביום הבחירות.

שטיין נימק את הדחייה בכך שאין זאת סמכותו של יו"ר ועדת הבחירות לדון בסוגיות של הפרת חוקי הגנת הפרטיות וקבע כי בית המשפט לא יתערב בהחלטותיו של הנדל. "הגנה על פרטיותם של אזרחי המדינה אינה מצויה ברשימה המכובדת של תפקידיו", ציין שטיין. "ליו"ר ועדת הבחירות שיקול דעת משלו, ולא נוכל להורות לו כיצד להפעילו. בית משפט זה ממעט להתערב בהחלטותיו של יו"ר ועדת הבחירות, והיא שמורה למקרים חריגים וקיצוניים כגון סטייה מהוראות הדין, הפרת כללי הצדק הטבעי וחוסר סבירות היורדת לשורש העניין", נכתב בתשובה.

שטיין ציין שאם דלף מאגר הליכוד לרשת זהו דבר חמור, אך הדרך לתקוף את סוגיית הדליפה היא באמצעות הגשת תביעה אזרחית. "מדובר בפגיעה בפרטיות, שעל חומרתה אין צורך להכביר מלים. פגיעה כאמור, אם אכן התרחשה, מהווה עוולה אזרחית. נפגעיה זכאים אפוא לסל של תרופות משפטיות, שכוללות פיצויים, צווי מניעה וצווי עשה. סעדים כאמור מוענקים בבתי המשפט הרגילים, ולא בבית משפט זה בכושרו כבג"ץ", כתב שטיין.

בין היתר, איפשרה הליכוד לאזרחים להוריד את האפליקציה בקלות מחנויות של גוגל ואפל ולהצמיד למידע שיש בפנקס הבוחרים על 6.5 מיליון ישראלים מידע נוסף, כמו מספר טלפון, שיוך בני משפחה והקלדת מידע נוסף (למשל, דעות פוליטיות והערות כלליות) באופן חופשי. בפברואר הצליחו חוקרים מעולם אבטחת המידע ופעילים בתחום להוכיח כמה פעמים כי מאגרי הליכוד שהכילו את פנקס הבוחרים ושאליהם התחברה אפליקציית אלקטור היו פרוצים, ויש סבירות גבוהה כי המידע שנאגר בה דלף לגורמים שונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker