"פעילים יקרים, כל תמונותיכם ישותפו כדי ליצור תחושה משפחתית, הליכוד הוא משפחה"

ביממה האחרונה מופצות הודעות סמס שמתחזות לקמפיין הליכוד ■ אמש עודדו ההודעות למחוק את אפליקציית אלקטור שממנה דלף פנקס הבורחים - אולם מאוחר יותר פירסם הליכוד כי מדובר בפייק ניוז

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השקת קמפיין הליכוד בירושלים, בחודש שעבר צילום: אמיל סלמן
רפאלה גויכמן

"פעילים יקרים, תודה על שבחרתם להשתתף בקמפיין הליכוד. למרבה הצער התברר שאפליקציית אלקטור מסכנת את ביטחונכם ולכן יש להסיר אותה באופן מיידי על מנת להגן על מכשירכם. פרטים נוספים יסופקו לכם על ידי רכז האזור", כך נכתב בהודעה שנשלחה אמש (ה') למיליוני אזרחים, אולם לא ניתן לדעת מי עומד מאחוריה. האם אלה הודעות אמיתיות שיוצאות מקמפיין הליכוד או ממתחזה שמנסה להטריל את קמפיין הליכוד ולבלבל את האזרחים. על פי חוק אין להפיץ מידע פוליטי אנונימי  - גם לא בהודעות סמס.

אמש נשלחו כמה הודעות שקוראות לפעילי הליכוד לא להתייחס להודעות שקיבלו, ובהן נכתב כי עליהם להסיר את אלקטור כדי להגן על מכשירם. כעבור שעה פירסם מטה הליכוד ברשתות החברתיות הודעה המאשימה את מפלגת כחול לבן בהפצת פייק ניוז על אלקטור, וקראה לפעילים לא להסיר את האפליקציה. למרות ההאשמות, לא ניתן לדעת מי עומד מאחורי שליחת ההודעות.

ההודעות שנשלחו. הראשונה אמיתית. שתי האחרות מזויפות

מאחר שנחשף שוב ושוב שמערכת אלקטור הציגה רמת אבטחה נמוכה ובעצם היתה גלויה ברשת לפחות בשלושה מקרים שבהם התבצע מעקב אחריה, מנצלים זאת גורמים אנונימיים כדי להציג את קמפיין הליכוד באופן מגוחך. כך למשל נשלחה הודעה בה נכתב: "חברים יקרים, כל תמונותיכם גובו בהצלחה לענן וישותפו בקרוב בין כל הפעילים על מנת ליצור תחושה משפחתית, כי הליכוד הוא משפחה! על מנת לייצר חוויה מיטבית, אנא אפשרו גישה לשירותי המיקום שלכם. להסרה השיבו: הסר", נכתב בהודעה.

ואולם, ביממה האחרונה אזרחים רבים מקבלים מסרים סותרים. רצף ההודעות המוזרות שנשלחו מעלה סימני שאלה רבים ומטרידים על הקלות שבה ניתן לשלוח מסרים לאזרחי ישראל בתקופת בחירות - בלי שהן מזוהות בצורה ברורה. לאחר שפנקס הבוחרים ובו פרטיהם האישיים של 6.5 מיליון ישראלים דלף בשבועיים האחרונים לכל עבר, החליט גורם לא מזוהה להתחזות לקמפיין הליכוד ולשלוח לפעילי ולתומכי המפלגה הודעות שמלגלגות על מפלגת הליכוד והטיפול הלקוי שלהם בדליפת המידע.

הודעות סמס שמתחזות להיות מטעם קמפיין הליכוד

בהודעות ניתן לראות כי הן נשלחו ממספר טלפון שקמפיין הליכוד עצמו פירסם לציבור התומכים, וקורא להם להוריד את אפליקציית אלקטור ולהתחיל להזין לתוכה שמות של מצביעים פוטנציאלים. כלומר, אחרי שהמספר לגיוס תומכים פורסם, החליט גורם אנונימי להשתמש במספר ולשלוח ממנו הודעות שמתחזות לקמפיין הליכוד. טכנולוגיית הסמס היא פשוטה וניתן להתחזות בקלות לכל מספר טלפון שלכאורה נשלחת ממנו הודעה - ועל כן כל גורם היום יכול להתחזות למטה הליכוד.

בחוק הבחירות לא קיימת התייחסות לגבי פרסום הודעות באמצעות סמסים. כיום, החוק אוסר על פרסום מודעות פוליטיות בעיתונות, טלוויזיה ורדיו באופן אנונימי. לפני היציאה לסבב הבחירות, הכשילה הליכוד ניסיון לעדכן את חוק הבחירות ולבחון את השינויים שחלו בשנים האחרונות בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות. יו"ר ועדת הבחירות הקודם - השופט חנן מלצר קבע בסיבוב הבחירות הראשון של 2019 כי הוא אוסר על מודעות אנונימיות ברשתות החברתיות וכי הן מחייבות זיהוי - אך תחום הסמסים נשאר פרוץ.

הודעות סמס שמתחזות להיות מטעם קמפיין הליכוד

מהליכוד נמסר בתגובה: "בשעות האחרונות מופצת הודעה שקרית לפעילי ליכוד שקוראת להסיר את תכנת אלקטור. ההודעה היא פייק ומטרתה לחבל בקמפיין הליכוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker