הליכוד לוועדת הקלפי: "יצאתם לשירותים? בקשו מהמשקיף לאסוף מידע לאלקטור"

מטה הליכוד פירסם הנחיות לחברי ועדת הקלפי מטעם המפלגה, שמורות להם להכניס לאפליקציית אלקטור מידע על כל מצביע שהגיע ■ ועדת הבחירות לא התייחסה בעתירות נגד השימוש באפליקציה לסוגיית הפרת חשאיות, ומסרה כי לא ניתנה לה זכות להתערב בסוגיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלפי במושב נווה, באפרילצילום: אליהו הרשקוביץ

"הצלחת יום הבחירות תלויה ביעילות, במסירות ובאחריות שלכם להזין פרטי כל מי שהצביע. בלי זה לא נוכל לתמרץ את מי שלא הגיע להצביע", כך נכתב בדף הנחיות ששיגרה הבוקר (ד') מפלגת הליכוד לחברי ועדת הקלפי מטעמה.

תפקידם של חברי ועדת הקלפי הוא לנהל ביום הבחירות הצבעה תקינה של אזרחים ולוודא רישום נכון ושימוש נכון במעטפות. ואולם לטעמה של הליכוד, עליהם לנהל רשימה נפרדת עבור המפלגה בנוגע לאנשים שהגיעו להצביע ולדווח על כך באמצעות אפליקציית אלקטור במהלך יום הבחירות. בשונה ממשקיפים שמגיעים לקלפיות כדי לוודא התנהלות תקינה של יום הבחירות - חברי ועדת הקלפי מתייצבים מטעם המפלגה, מקבלים משכורת מהמדינה על ביצוע תפקידם, אולם אינם עובדי מדינה.

בדף ההנחיות נכתב כי יש אישור מוועדת הבחירות המרכזית להשתמש באפליקציה בתוך הקלפי. ואולם הדבר לא נאמר על ידי יו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל.

השופט ניל הנדלצילום: תומר אפלבאום

בעתירה שהגישו הבוקר לבג"ץ, מבקשים עו"ד שחר בן מאיר ועו"ד יצחק אבירם להעניק ליו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, סמכות לדון בעתירה נגד המשך השימוש באפליקציית אלקטור ולאסור על הליכוד להמשיך להשתמש בה. בבג"ץ דרשו מהליכוד, אלקטור, היועמ"ש, ניל הנדל והרשות להגנת הפרטיות להשיב תוך 5 ימים לעתירה.

בעתירה מפרטים בן מאיר ואבירם את האופן שבו משתמשת הליכוד באלקטור, לאחר שהתגלה כי היא הדליפה בכמה מקרים את פרטי פנקס הבוחרים, ומבקשים כי בג"ץ יוציא צו מניעה למפלגה לשימוש בה. כמו כן ביקשו השניים מבית המשפט להעניק ליו"ר ועדת הבחירות את הסמכות לדון בעתירה שהגישו בתחילת החודש, לאחר שהוא דחה אותה בשל "היעדר סמכות עניינית", כפי שכתב בהחלטתו.

נוסף על כך, העותרים ביקשו מבג"ץ לאסור על הליכוד לאפשר לכל אדם לקבל גישה למידע על בעלי זכות הצבעה – ולאפשר גישה רק לעובדים בשכר של הליכוד, לאחר שהתחייבו לעמוד בחוק הגנת הפרטיות. עוד ביקשו לאסור את השימוש בה ביום הבחירות עצמו על ידי המשקיפים שמוצבים בקלפיות ולהורות לליכוד ולמנכ"ל חברת אלקטור צוריאל ימין למחוק את המידע שנאסף באמצעות האפליקציה.

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולרצילום: נורית יהלומי

"ההחלטה של הנדל עסקה בסוגיה אם מותר לאגור מידע על הבוחרים, אבל זה לא הסיפור היחיד בשימוש באפליקציית בחירות - אלא השימוש באלקטור בקלפיות במהלך יום הבחירות. לסוגיית סמכות המשקיפים וחברי הוועדה להשתמש באפליקציה להזנת נתונים - הנדל לא התייחס", מסבירה ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה.

בהנחיות הליכוד לחברי ועדת הקלפי נכתב: "קודם פתיחת הקלפיות, עליכם לוודא כי הנכם יושבים במקום עם חיבור לחשמל ולאינטרנט סלולרי או אלחוטי (רצוי לפנות לאב הבית ולבקש את הסיסמה לאינטרנט האלחוטי במתחם). עליכם להגיע עם מטען לטלפון!". על דף ההוראות חתום מטה הליכוד - אלקטור.

עוד מורה המפלגה לחברי הוועדה לנהל במקביל רשימה ידנית. בהמשך, דורשים במטה הליכוד מחברי הוועדה לדאוג שאם הם יוצאים לשירותים, משקיף אחר ימשיך לנהל עבורם את רשימת האנשים שהגיעו להצביע, כך שכשהם חוזרים - הם יוכלו להקליד את כל הרשימה לאלקטור.

בדחיית העתירה נגד השימוש שעושה הליכוד באלקטור כתב הנדל כי אין בסמכותו להורות על איסור שימוש באפליקציה מאחר שמדובר בחוק הגנת הפרטיות ולא בהפרה של חוק הבחירות. ואולם בכל ההתייחסויות שניתנו לעתירה - גם על ידי היועץ המשפטי לממשלה וגם על ידי הרשות להגנת הפרטיות - לא התייחסו המשיבים לגבי הפרת חשאיות הבחירות באמצעות סימון מצביעים. עקרון החשאיות מופר בכך שלמפלגה יהיה מידע בנוגע לאנשים שהחליטו שלא  להצביע - אולם המפלגה עוברת לכאורה על עקרון זה בכך שהיא מפעילה עליהם לחצים להיגע להצביע.

"יש פה תקלה. השאלה היא מהו תפקיד המשקיף וחבר ועדת הקלפי: האם תפקידם לסייע בניהול תקין של הבחירות ולמנוע זיופים - או לשמש צינור להעברת מידע אונליין למפלגה. מדף ההוראות ברור כי הציפייה שחברי הוועדה יעסקו בהעברת מידע - ולא בפיקוח על הבחירות", מוסיפה שוורץ אלטשולר.

מוועדת הבחירות נמסר: "בהחלטת יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית בעניין אלקטור – לא ניתנה לו זכות להתערב בסוגיה זו. עו"ד בן מאיר עתר לבג"ץ והסוגיה תתברר במסגרת העתירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker